Korea

Výpis příspěvků ke štítku „Korea“

Rodiče nás šikanují, bouří se učitelé v Koreji. Po sebevraždě kolegyně vyhlásili stávku

Jihokorejští učitelé zahájili boj za ochranu proti tlaku ze strany rodičů. V sobotu se jich v ulicích Soulu na demonstraci sešlo téměř čtvrt milionu, v pondělí pak vyhlásili stávku a 50 tisíc jich zamířilo k parlamentu. Impulsem k protestům se stal červencový případ mladé pedagožky, která si kvůli práci vzala život. Kolegové ji našli ve skříni v jedné z učeben mrtvou. Podle agentury Reuters v jihoasijské zemi spáchala sebevraždu za posledních šest let stovka učitelů.

Největší manévry za 100 let: Desítky tisíc skautů se evakuují před bouří, míří do Soulu

Aktualizováno

Jižní Korea v úterý zahájila evakuaci desítek tisíc skautů z dějiště světového jamboree na jihozápadě země, ke kterému se blíží tropická bouře Khanun, do bezpečnějších míst především v okolí hlavního města Soulu. Z tábořiště již odjelo také osm autobusů s českými skauty ve věku od 14 do 18 let, sdělil český konzul v Soulu Roman Masařík. Náhradní ubytování poskytne Čechům Korejská vojenská akademie v Soulu.

Desítky tisíc skautů včetně Čechů evakuují z celosvětového srazu. Ohrozila je bouře Khanun

Jižní Korea se připravuje evakuovat desítky tisíc skautů z dějiště světového jamboree, ke kterému se blíží tropická bouře Khanun. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na představitele Světové organizace skautského hnutí (WOSM). Mluvčí české organizace Barbora Trojak uvedla, že skauti jsou na evakuaci dobře připraveni, přesun začne v úterý místního času. Předčasný odjezd domů podle ní nikdo z Čechů neplánuje. České velvyslanectví v Soulu objednalo deset autobusů pro české skauty a 20 Ukrajinců, jsou připraveny jet do Soulu, sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Lékař obviněný z osahávání Korejky je doma. Co jsem ušetřil riskováním pro Česko, je pryč, řekl

Český vojenský lékař, který v dubnu v Koreji po příletu delegace ministra dopravy Martina Kupky (ODS) údajně osahával hygieničku, v pátek po třech měsících přiletěl ze Soulu do Prahy. Uvedl to web Lidovky.cz. Podplukovník Ivo Kašpárek se podle korejského soudu dopustil přestupku a zaplatil pokutu v přepočtu 170 tisíc korun. O incidentu v letadle v rozhovoru pro Lidovky.cz řekl, že rozhodně nešlo o úmysl – podle svých slov netušil, že Korejci jsou na jakýkoliv osobní fyzický kontakt mimořádně citliví.

Japonsko chce vypouštět do oceánu radioaktivní vodu z Fukušimy. Čína zakáže dovoz potravin

Postoj odborníků z týmu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), který posuzoval plán Japonska vypouštět do oceánu radioaktivní vodu z jaderné elektrárny Fukušima, podle všeho nebyl jednotný. Vyplývá to z prohlášení šéfa MAAE Rafaela Grossiho v rozhovoru s agenturou Reuters. Čína kvůli japonskému záměru zakáže dovoz potravin z deseti japonských prefektur.

Český lékař, který měl osahávat Korejku, zaplatí pokutu. Spáchal přestupek, rozhodl soud

Český vojenský lékař, který v dubnu v Koreji po příletu české delegace ministra dopravy Martina Kupky údajně v opilosti osahával hygieničku, spáchal podle soudu přestupek a dostal pokutu 170 tisíc korun. Ve středu to uvedl server Lidovky.cz, kterému informace potvrdil český právní zástupce lékaře Julius Kramarič. O rozsudku, který počítá s pokutou a nikoli s odnětím svobody, ČTK následně informovalo také ministerstvo zahraničí.

ANALÝZA: Čínské investice v Česku míří do ztrát. Asijského hegemona válcují Korea i Japonsko

Asijské turné premiéra Petra Fialy (ODS) s podnikateli oživilo téma obchodní výměny s tamními trhy a také otázku souvisejících výhod pro naši ekonomiku. Zejména slibované čínské investice, jež v minulosti protežoval bývalý prezident Miloš Zeman, ve větší míře nikdy nepřišly. A pokud přeci, tak dle současných dat vykazují spíše ztrátu. Zároveň je dobré připomenout, že zatímco optimistické vyhlídky na příval peněz z Říše středu předpokládaly stavbu nových projektů, realitou se stalo vyzobávání rozinek z koláče české ekonomiky v podobě převzetí několika strojíren, pivovarů nebo fotbalového klubu. Místo obrovské Číny tak na tuzemském trhu dominují Jižní Korea a Japonsko.

Na sexuální útoky jsou Korejci citliví. Být cizincem je přítěž, říká k incidentu Čecha expert

Korejská společnost je na sexuální útoky mimořádně citlivá. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS na to upozornil koreanista Jaromír Chlada. Reagoval tak na obtěžování hygieničky, kterého se měl na letišti v Soulu dopustit člen české vládní delegace. „Na takové diplomatické úrovni je to politováníhodný incident,“ prohlásil odborník. To, že se sexuálního obtěžování dopustil cizinec, může podle něj posloužit jako přitěžující okolnost.