Korea

Výpis příspěvků ke štítku „Korea“

Krutý zakladatel KLDR a masový vrah, který se řídil Orwellem. Před 30 lety zemřel Kim Ir-sen

Od smrti vůdce KLDR Kim Ir-sena uběhlo 30 let. Nelítostný vládce byl zodpovědný za miliony úmrtí, což ho řadí mezi nejhorší diktátory 20. století. I když se mu nepovedlo silou sjednotit celou Koreu, moc, kterou získal v severní části poloostrova, se vymykala nejdivočejším představám. Kim si za dekády své vlády vytvořil kult osobnosti hodný Boha, zároveň založil neotřesitelnou komunistickou dynastii, která panuje dodnes. Z KLDR vybudoval jednu z nejvíce izolovaných a nesvobodných zemí světa. Ač se chtěl krutý zakladatel Severní Koreje dožít alespoň 120 let, zemřel 8. července 1994 ve věku 82 let.

Nerudová ostře vzkazuje Klausovi: Političky nedávají rozkazy k vraždění a bombardování

Kandidátka do Evropského parlamentu Danuše Nerudová se ohrazuje proti slovům exprezidenta Václava Klause. Ten ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval zastánce pokračování války na Ukrajině a uvedl, že zejména některé političky chtějí pokračovat ve vraždění. Nerudová v reakci řekla, že české političky nezahájily odpornou agresi na Ukrajině. Podle ní může nastat i rychlý mír, pokud ruská vojska odejdou z území Ukrajiny.

Diktátor Kim Čong-un měl čtyřicátiny. Okázalá oslava se ale nekonala, spekuluje se o důvodech

Narozeniny severokorejských diktátorů z dynastie Kimů vždy znamenaly pro tamní režim důvod k rozsáhlým oslavám doprovázeným okázalými vojenskými přehlídkami. Bez bohaté pompy však překvapivě zůstaly čtyřicátiny současného lídra asijské země Kim Čong-una. Státní tisková agentura v den jeho narozenin „pouze“ vydala obsáhlý článek, v němž oceňuje jeho iniciativu v oblasti rozsáhlých stavebních projektů. Podle odborníků mohou být za vším hned dva zásadní důvody.

Rodiče nás šikanují, bouří se učitelé v Koreji. Po sebevraždě kolegyně vyhlásili stávku

Jihokorejští učitelé zahájili boj za ochranu proti tlaku ze strany rodičů. V sobotu se jich v ulicích Soulu na demonstraci sešlo téměř čtvrt milionu, v pondělí pak vyhlásili stávku a 50 tisíc jich zamířilo k parlamentu. Impulsem k protestům se stal červencový případ mladé pedagožky, která si kvůli práci vzala život. Kolegové ji našli ve skříni v jedné z učeben mrtvou. Podle agentury Reuters v jihoasijské zemi spáchala sebevraždu za posledních šest let stovka učitelů.

Největší manévry za 100 let: Desítky tisíc skautů se evakuují před bouří, míří do Soulu

Aktualizováno

Jižní Korea v úterý zahájila evakuaci desítek tisíc skautů z dějiště světového jamboree na jihozápadě země, ke kterému se blíží tropická bouře Khanun, do bezpečnějších míst především v okolí hlavního města Soulu. Z tábořiště již odjelo také osm autobusů s českými skauty ve věku od 14 do 18 let, sdělil český konzul v Soulu Roman Masařík. Náhradní ubytování poskytne Čechům Korejská vojenská akademie v Soulu.

Desítky tisíc skautů včetně Čechů evakuují z celosvětového srazu. Ohrozila je bouře Khanun

Jižní Korea se připravuje evakuovat desítky tisíc skautů z dějiště světového jamboree, ke kterému se blíží tropická bouře Khanun. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na představitele Světové organizace skautského hnutí (WOSM). Mluvčí české organizace Barbora Trojak uvedla, že skauti jsou na evakuaci dobře připraveni, přesun začne v úterý místního času. Předčasný odjezd domů podle ní nikdo z Čechů neplánuje. České velvyslanectví v Soulu objednalo deset autobusů pro české skauty a 20 Ukrajinců, jsou připraveny jet do Soulu, sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Lékař obviněný z osahávání Korejky je doma. Co jsem ušetřil riskováním pro Česko, je pryč, řekl

Český vojenský lékař, který v dubnu v Koreji po příletu delegace ministra dopravy Martina Kupky (ODS) údajně osahával hygieničku, v pátek po třech měsících přiletěl ze Soulu do Prahy. Uvedl to web Lidovky.cz. Podplukovník Ivo Kašpárek se podle korejského soudu dopustil přestupku a zaplatil pokutu v přepočtu 170 tisíc korun. O incidentu v letadle v rozhovoru pro Lidovky.cz řekl, že rozhodně nešlo o úmysl – podle svých slov netušil, že Korejci jsou na jakýkoliv osobní fyzický kontakt mimořádně citliví.