Korea

Výpis příspěvků ke štítku „Korea“

Detaily letecké katastrofy v Muanu: Pilot vysílal tísňové volání. Co tragédii předcházelo?

Pilot havarovaného letounu společnosti Jeju Air krátce před nedělní tragédií hlásil střet s ptáky a vyslal tísňové volání. Na tiskovém brífinku to v pondělí podle agentury Reuters řekl zástupce jihokorejského ministerstva dopravy. Jihokorejský úřadující premiér a prezident Čchoi Sang-mok v pondělí kromě toho nařídil mimořádnou bezpečnostní kontrolu celého systému řízení letového provozu po nedělní nehodě, při níž na jihozápadě Jižní Koreje zahynulo 179 lidí.

Mračna nad Dukovany? Jihokorejci rozhodli o odvolání prezidenta, který prosazoval jejich dostavbu

Aktualizováno

Jihokorejský parlament v sobotu na druhý pokus rozhodl o odvolání prezidenta Jun Sok-jola, který se minulý týden pokusil v zemi zavést stanné právo. Pro krok, který musí do šesti měsíců ještě potvrdit ústavní soud, se vyslovilo 204 poslanců, 85 bylo proti. Pro přijetí návrhu bylo třeba 200 hlasů. Jun Sok-jol reagoval slovy, že se nikdy nevzdá, a vyzval k udržení stability vládních funkcí, píše Reuters. Ekonom Lukáš Kovanda připomněl, že politik je velkým zastáncem výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech v jihokorejské režii.

Světem se šíří „epidemie“ osamělosti, varují experti. WHO mluví o hrozbě, zasáhla i Evropu

Jižní Korea se potýká s nárůstem případů počtu „osamělých úmrtí“. Jde zejména o muže středního věku, kteří žijí izolováni od společnosti a následně onemocní či spáchají sebevraždu, píše CNN. Soul se proti tomu rozhodl bojovat a na zlepšení situace hodlá vynaložit v přepočtu přes 7,5 miliardy korun. Psychologové ale upozorňují, že může jít o komplexnější problém, který se netýká jen této asijské země. Na problém samoty upozorňují i další země či Světová zdravotnická organizace.

Krutý zakladatel KLDR a masový vrah, který se řídil Orwellem. Před 30 lety zemřel Kim Ir-sen

Od smrti vůdce KLDR Kim Ir-sena uběhlo 30 let. Nelítostný vládce byl zodpovědný za miliony úmrtí, což ho řadí mezi nejhorší diktátory 20. století. I když se mu nepovedlo silou sjednotit celou Koreu, moc, kterou získal v severní části poloostrova, se vymykala nejdivočejším představám. Kim si za dekády své vlády vytvořil kult osobnosti hodný Boha, zároveň založil neotřesitelnou komunistickou dynastii, která panuje dodnes. Z KLDR vybudoval jednu z nejvíce izolovaných a nesvobodných zemí světa. Ač se chtěl krutý zakladatel Severní Koreje dožít alespoň 120 let, zemřel 8. července 1994 ve věku 82 let.

Nerudová ostře vzkazuje Klausovi: Političky nedávají rozkazy k vraždění a bombardování

Kandidátka do Evropského parlamentu Danuše Nerudová se ohrazuje proti slovům exprezidenta Václava Klause. Ten ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval zastánce pokračování války na Ukrajině a uvedl, že zejména některé političky chtějí pokračovat ve vraždění. Nerudová v reakci řekla, že české političky nezahájily odpornou agresi na Ukrajině. Podle ní může nastat i rychlý mír, pokud ruská vojska odejdou z území Ukrajiny.

Diktátor Kim Čong-un měl čtyřicátiny. Okázalá oslava se ale nekonala, spekuluje se o důvodech

Narozeniny severokorejských diktátorů z dynastie Kimů vždy znamenaly pro tamní režim důvod k rozsáhlým oslavám doprovázeným okázalými vojenskými přehlídkami. Bez bohaté pompy však překvapivě zůstaly čtyřicátiny současného lídra asijské země Kim Čong-una. Státní tisková agentura v den jeho narozenin „pouze“ vydala obsáhlý článek, v němž oceňuje jeho iniciativu v oblasti rozsáhlých stavebních projektů. Podle odborníků mohou být za vším hned dva zásadní důvody.