CNN: Oskarový herec Spacey čelí obvinění ze sexuálních deliktů. Měl napadnout tři muže

Britská prokuratura ve čtvrtek obvinila amerického herce Kevina Spaceyho ze spáchání několika sexuálních trestných činů, včetně napadení tří mužů. Informuje o tom americká stanice CNN. V posledních letech Spaceyho proslavil seriál House of Cards (Dům z karet), Oskara získal za vedlejší roli ve filmu Obvyklí podezřelí v roce 1995 a o pět let později za hlavní postavu v Americké kráse. Od roku 2017 je jeho kariéra poznamenána aférou Me Too a odhalením sexuálních napadení mimo jiné mezi holywoodskými hvězdami.

Britská královská prokuratura „schválila trestní řízení proti 62letému Kevinu Spaceymu pro čtyři případy sexuálního napadení tří mužů“, uvedla v prohlášení Rosemary Ainslieová, vedoucí zvláštního oddělení pro trestnou činnost.

Spacey byl také obviněn, že měl v jednom případě přimět osobu, aby se zapojila do penetrativní sexuální aktivity bez jejího souhlasu, cituje pokuraturu CNN. Po obviněních ze sexuálních deliktů, která proti němu vznesly tři desítky lidí, oscarový herec už dříve přišel o několik rolí. Aktuální obvinění se týkají období od března 2005 do dubna 2013, herec již dříve všechna tvrzení o nevhodném chování odmítl.

Obvinění Spaceyho se vztahuje na Anglii a Wales, tam se ale nyní herec nenachází. Obvinění tak nemohou být formálně uplatněna, řekla CNN mluvčí prokuratury. Agentura nespecifikovala, zda bude případně usilovat o Spaceyho vydání.

Spacey se zapisoval do povědomí filmových fanoušků od 80. let. Slávu mu vynesli Obvyklí podezřelí, poté také filmy Sedm, Svět podle Prota, Americká krása. V roce 2003 se stal uměleckým ředitelem jednoho z nejstarších londýnských divadel.

Od roku 2013 zářil v roli kongresmana Franka Underwooda v seriálu Dům z karet. Za svou roli získal mimo jiné Zlatý Globus. Spolupráce skončila v roce 2017 poté, co vypukla jeho sexuální aféra.

O 12 let mladší americký herec Anthony Rapp ho obvinil, že se ho před třemi desítkami let pokusil svést. Spacey řekl, že si na událost nepamatuje, protože byl nejspíš hodně opilý. Rappovi se za nevhodné chování omluvil. Následovala další podobná obvinění, například že obtěžoval mladé muže v době, kdy šéfoval divadlu Old Vic. V minulosti Spaceyho z obtěžování obvinilo více než 30 mužů.

Herec přišel kromě role v House of Cards také o účinkování ve filmu Ridleyho Scotta Všechny prachy světa, téměř hotový film se kvůli tomu předělával.

Tagy:
film herec sexuální obtěžování sexuální napadení Kevin Spacey Ridley Scott Ceny Oscar Hnutí Me Too Dům z karet Anthony Rapp Frank Underwood Old Vic