reklama

Co se mění od roku 2021? Zůstane nám víc peněz, zdraží cigarety a zlevní nafta

Od ledna 2021 nás čeká řada novinek. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila seznam těch nejdůležitějších. Zaměstnancům například díky zrušení superhrubé mzdy zbydou měsíčně tisíce korun navíc, krabička cigaret zdraží zhruba o osm korun.

reklama

Zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka

Během ledna 2021 se zruší superhrubá mzda, budou pouze dvě sazby daně z příjmu fyzických osob ve výši 15 a 23 procent. Vyšší sazba 23 procent se počítá od příjmu 140 tisíc korun.

K tématu

Zvyšuje se také sleva na poplatníka za rok 2021 o tři tisíce, za rok 2022 o další tři tisíce. Pro příští rok by tedy sleva měla činit 27 840 korun, v roce 2022 pak 30 840 korun.

Zaměstnanec, který bude pobírat minimální mzdu 15 200 korun, bude mít v peněžence 990 korun navíc. Kdo bere hrubou mzdu 20 tisíc, v peněžence mu zbyde 1 270 Kč. Lidé s průměrnou mzdou 34 077 budou mít každý měsíc o 1 978 korun více. Kdo má hrubou mzdu 50 tisíc korun, zůstane mu měsíčně 2 785 korun. Podrobnější přehled můžete najít v tabulce.

Daňový balíček vyjde státní kasu v příštím roce zhruba na 99 miliard korun. Někteří ekonomové proto varují před velkým zadlužením České republiky.

Zvýšení spotřební daně na tabák

Spotřební daň za tabák se zvýší. Sazby se budou navyšovat mezi roky 2021 až 2023. Příští rok se sazba navýší o 10 procent, v dalších letech pak vždy o pět procent. Krabička cigaret příští rok zdraží zhruba o osm korun.

Snížení spotřební daně z nafty

Spotřební daň z motorové nafty se sníží o korunu na litr. Ministerstvo financí tím chce podpořit dopravní sektor a zvýšit jeho konkurenceschopnost. Nafta tak bude o zhruba o 90 haléřů na litr levnější než by byla bez snížení spotřební daně. Podle ekonoma Lukáše Kovandy však potrvá několik měsíců, než se tento cenový pokles plně projeví.

Stravenkový paušál

V rámci daňového balíčku Parlament schválil i zavedení stravenkového paušálu. To znamená, že zaměstnanci budou moci místo papírových stravenek dostávat peníze nepodléhající odvodům a daním. Podle šéfky státní kasy Aleny Schillerové (za ANO) paušál představuje jednodušší a levnější alternativu k již zavedeným stravenkám. Zaměstnavatel si bude moci vybrat, zda bude vyplácet peníze, nebo dávat papírové stravenky. Stravenky dostává podle údajů ministerstva financí zhruba 1,5 milionu zaměstnanců.

Zvýší se minimální mzda

Od ledna 2021 se zvýší minimální mzda z letošních 14 600 korun na 15 200 korun.

Porostou důchody

V rámci valorizace penzí si důchodci přilepší zhruba o 839 korun. Průměrný starobní důchod tak bude 15 336 korun. Už před Vánoci senioři dostali jednorázový příspěvek ve výši 5 000 korun.

Nová paušální daň

Pro živnostníky a podnikatele z řad OSVČ bude od roku 2021 platit nová paušální daň. Ministerstvo financí slibuje méně byrokracie a více ušetřených peněz. Pro rok 2021 bude paušální daň 5 469 korun měsíčně. V částce je zahrnuto zdravotní pojistné ve výši 2 393 korun a daň z příjmů fyzických osob ve výši sto korun, která kompenzuje navýšení minimálního sociálního pojistného o 15 procent. To pro příští rok odpovídá 2 976 korunám.

„Díky jedné pravidelné měsíční platbě živnostník ušetří nemalé finanční prostředky i tím, že už nemusí platit účetní služby. Odpadne také nadměrná byrokratická zátěž – živnostník už nebude muset podávat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob a přehledy pojistného a také odpadne důvod k provádění kontroly daně z příjmů finančním úřadem,“ uvádí ministerstvo.

Paušální daň bude dobrovolná. Přihlásit se k ní mohou živnostníci a podnikatelé z řad OSVČ s ročním příjmem z podnikání do jednoho milionu korun a neplátci DPH.

Odložení EET

Od Nového roku až do 31. prosince 2022 je odložená elektronická evidence tržeb (EET). Tržby je možné evidovat dobrovolně.

K tématu

Další hlavní zprávy

USA

Za vraždu tří žen popravili Američana. Komplic, který střílel, dostal jen doživotí

Za vraždu tří žen popravili Američana. Komplic, který střílel, dostal jen doživotí

Dvě popravy během jednoho týdne. Ve Spojených státech byla ve středu 13. ledna usmrcena vražedkyně Lisa Montgomeryová. O dva dny později dostal smrtící injekci 48letý Afroameričan Dustin Higgs, který byl odsouzen za únos a vraždu tří žen, k nimž došlo v roce 1996. Jeho advokáti poukazují na to, že skutečný vrah, jeho známý Willis Haynes, který měl na ženy ve skutečnosti střílet, trestu smrti unikl a vyvázl jen s doživotním trestem.

Domácí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Podklouzly mi nohy. Jsem starší člověk a nemám být tak rychlá, teď už to vím. Také tomu trošku přispělo počasí, řekla CNN Prima NEWS herečka Jiřina Bohdalová. Ta v sobotu odpoledne dorazila do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Stalo se tak poté, co na zmrzlém chodníku ztratila rovnováhu. Nebyla jediná, pražští záchranáři měli plné ruce práce a během dne vyráželi k desítkám případů.

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější
Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Lopraisova omluva nezabrala. Nejsme kusy masa, vzkazují šestnáctileté dívky
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Další články
reklama
reklama