reklama

Co se mění od roku 2021? Zůstane nám víc peněz, zdraží cigarety a zlevní nafta

Od ledna 2021 nás čeká řada novinek. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila seznam těch nejdůležitějších. Zaměstnancům například díky zrušení superhrubé mzdy zbydou měsíčně tisíce korun navíc, krabička cigaret zdraží zhruba o osm korun.

reklama

Zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka

Během ledna 2021 se zruší superhrubá mzda, budou pouze dvě sazby daně z příjmu fyzických osob ve výši 15 a 23 procent. Vyšší sazba 23 procent se počítá od příjmu 140 tisíc korun.

Zvyšuje se také sleva na poplatníka za rok 2021 o tři tisíce, za rok 2022 o další tři tisíce. Pro příští rok by tedy sleva měla činit 27 840 korun, v roce 2022 pak 30 840 korun.

Zaměstnanec, který bude pobírat minimální mzdu 15 200 korun, bude mít v peněžence 990 korun navíc. Kdo bere hrubou mzdu 20 tisíc, v peněžence mu zbyde 1 270 Kč. Lidé s průměrnou mzdou 34 077 budou mít každý měsíc o 1 978 korun více. Kdo má hrubou mzdu 50 tisíc korun, zůstane mu měsíčně 2 785 korun. Podrobnější přehled můžete najít v tabulce.

Daňový balíček vyjde státní kasu v příštím roce zhruba na 99 miliard korun. Někteří ekonomové proto varují před velkým zadlužením České republiky.

Zvýšení spotřební daně na tabák

Spotřební daň za tabák se zvýší. Sazby se budou navyšovat mezi roky 2021 až 2023. Příští rok se sazba navýší o 10 procent, v dalších letech pak vždy o pět procent. Krabička cigaret příští rok zdraží zhruba o osm korun.

Snížení spotřební daně z nafty

Spotřební daň z motorové nafty se sníží o korunu na litr. Ministerstvo financí tím chce podpořit dopravní sektor a zvýšit jeho konkurenceschopnost. Nafta tak bude o zhruba o 90 haléřů na litr levnější než by byla bez snížení spotřební daně. Podle ekonoma Lukáše Kovandy však potrvá několik měsíců, než se tento cenový pokles plně projeví.

Stravenkový paušál

V rámci daňového balíčku Parlament schválil i zavedení stravenkového paušálu. To znamená, že zaměstnanci budou moci místo papírových stravenek dostávat peníze nepodléhající odvodům a daním. Podle šéfky státní kasy Aleny Schillerové (za ANO) paušál představuje jednodušší a levnější alternativu k již zavedeným stravenkám. Zaměstnavatel si bude moci vybrat, zda bude vyplácet peníze, nebo dávat papírové stravenky. Stravenky dostává podle údajů ministerstva financí zhruba 1,5 milionu zaměstnanců.

Zvýší se minimální mzda

Od ledna 2021 se zvýší minimální mzda z letošních 14 600 korun na 15 200 korun.

Porostou důchody

V rámci valorizace penzí si důchodci přilepší zhruba o 839 korun. Průměrný starobní důchod tak bude 15 336 korun. Už před Vánoci senioři dostali jednorázový příspěvek ve výši 5 000 korun.

Nová paušální daň

Pro živnostníky a podnikatele z řad OSVČ bude od roku 2021 platit nová paušální daň. Ministerstvo financí slibuje méně byrokracie a více ušetřených peněz. Pro rok 2021 bude paušální daň 5 469 korun měsíčně. V částce je zahrnuto zdravotní pojistné ve výši 2 393 korun a daň z příjmů fyzických osob ve výši sto korun, která kompenzuje navýšení minimálního sociálního pojistného o 15 procent. To pro příští rok odpovídá 2 976 korunám.

„Díky jedné pravidelné měsíční platbě živnostník ušetří nemalé finanční prostředky i tím, že už nemusí platit účetní služby. Odpadne také nadměrná byrokratická zátěž – živnostník už nebude muset podávat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob a přehledy pojistného a také odpadne důvod k provádění kontroly daně z příjmů finančním úřadem,“ uvádí ministerstvo.

Paušální daň bude dobrovolná. Přihlásit se k ní mohou živnostníci a podnikatelé z řad OSVČ s ročním příjmem z podnikání do jednoho milionu korun a neplátci DPH.

Odložení EET

Od Nového roku až do 31. prosince 2022 je odložená elektronická evidence tržeb (EET). Tržby je možné evidovat dobrovolně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vykopnou vás a zastavíte se na schodech. Hamáček sepsul Okamuru kvůli Afghánistánu
360°

Vykopnou vás a zastavíte se na schodech. Hamáček sepsul Okamuru kvůli Afghánistánu

Nedávné události v Afghánistánu se staly předmětem hádky mezi Tomiem Okamurou a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Šéf SPD zkritizoval přijetí afghánských a muslimských migrantů a uvedl, že by byl pro nulovou toleranci islámu. Na jeho slova reagoval předseda sociálních demokratů s tím, že by ho za to vykopli z jednání, zaznělo ve speciálu 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS.

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie
Koronavirus

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Velká předvolební debata a hlasování v anketě: Kdo vás nejvíce přesvědčil?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

reklama

Domácí zpravodajství

Pro moderní levici je migrace obohacující jev. Brusel možná otevře hranice, říká Weigl

Podle ředitele Institutu Václava Klause (IVK) Jiřího Weigla je migrace statisíců až milionů lidí nejen z Afghánistánu opravdovým problémem, který se týká i Česka. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS zdůraznil, že migrace je téma moderní evropské levice. Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková mu ale vmetla, že jen straší a zamrznul ve světě před pěti lety. Ta si myslí, že chce premiér Andrej Babiš (ANO) tímto tématem vyhrát ve volbách.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama