reklama

Jsem v pohodě. Jak to vypadá, když se nechá premiér Babiš očkovat?

„Jsem v pohodě,“ říká rozpačitě premiér Andrej Babiš (ANO) a vrtí se v nemocničním křesle. Právě dostal první dávku vakcíny proti covidu, na další injekci bude muset za 21 dní. Česko bude mít podle předsedy vlády očkování pro 9 milionů lidí.

reklama

Je neděle půl osmé ráno. Přicházím do Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích. U odběrových stanů na covid se začíná tvořit fronta, o kousek dál stojí nové očkovací centrum a před ním si povídají dva zdravotníci.

„Prosím vás, kde je pavilon A?“ „Přímo tamhle před vámi,“ ukazují mi. „A co potřebujete?“ ptají se. „Jdu na tiskovku na to očkování Babiše,“ odpovídám. „Jo aha, tak to běžte, běžte,“ usmívají se.

Přicházím v 7:45, Babiš stojí po boku ředitele nemocnice Miroslava Zavorala a na tiskové konferenci v atriu pavilonu začíná mluvit o očkování. Přes desítky kamer a novinářů není premiér téměř vidět. Přidám se ke svým kolegům a poslouchám Babiše. Přihlížejí i další zdravotníci.

„Ta vakcína, která přišla včera z EU, je ta naděje. Naděje, že se vrátíme do normálního života. Na síti jsou různé fake news. Lidé nemusí mít strach,“ říká Babiš.

Po několika minutách si premiér sedá do připraveného křesla, do atria ho donesli speciálně k této příležitosti. Babiš si sundává sako a dostává injekci.

„Zatím se nic neděje, jsem v pohodě,“ odpovídá rozpačitě Babiš na otázku, jak se po očkování cítí. Hned po něm dostane očkování pětadevadesátiletá válečná veteránka Emilie Řepíková. Babiš si s ní chvíli povídá, poté se vrátí k mikrofonům.

Dospěl jsem k názoru, že bych měl jít příkladem.

Premiér vysvětluje, proč změnil na očkování názor. Původně totiž říkal, že neví, jestli si nechá vakcínu dát kvůli chybějící slezině. „Radil jsem se s lékařem a doporučili mi to. Dospěl jsem k názoru, že bych měl jít příkladem. Na sítích koluje spousta dezinformací. Je důležité, aby tomu lidé věřili. Jedna paní v televizi říkala, že si počká na Babiše, tak je důležité jít příkladem,“ vysvětluje Babiš.

A právě to je důvod, proč se mají čelní politici nechat očkovat, když k tomu vyzývají lidi. I přesto, že vládě je určitě co vyčítat, mimo jiné i to, že kampaň na očkování a osvěta měla začít mnohem dříve nebo že v Česku krachuje spousta živnostníků a podnikatelů, musejí i Babišovi odpůrci uznat, že udělal to, co se od premiéra čeká.

Někteří kritici na sociálních sítích podotýkají, že Babiš mohl dát přednost pětadevadesátileté válečné veteránce Emilii Řepíkové, která se rovněž účastnila tiskové konference a injekci dostala jako druhá hned po premiérovi. Ve Velké Británii byla například jako první očkovaná devadesátiletá Margaret Keenanová, v Německu Edith Kwoizallová, které je 101 let.

Na sociálních sítích také lidé spekulují nad tím, že premiér nedostal vakcínu, ale místo toho třeba vitamin C. To sice není pravda, ale poukazuje to na fakt, jak málo někteří lidé vládě a premiérovi věří.

Babišovo rozhodnutí nechat se veřejně očkovat kvituje i opozice. Upozorňuje však, že zatím není vyhráno. „Když už vláda nezvládla za půl roku připravit informační kampaň o očkování, očkovací centra a pořádnou strategii vakcinace, tak aspoň že jde premiér příkladem. Jen abychom nepodlehli falešné iluzi, že teď už poběží všechno jako na drátkách. Spokojení budeme moct být, až bude očkováním chráněn nejen premiér, ale i všichni ostatní,“ řekla CNN Prima NEWS šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Tagy:
Sledujte 360° s šéfkou TOP 09 Pekarovou: Jak zpětně hodnotí kauzu Dominika Feriho?
Sledujte v TV

Sledujte 360° s šéfkou TOP 09 Pekarovou: Jak zpětně hodnotí kauzu Dominika Feriho?

Jak vypadá soukromí českých vrcholných politiků? Co si o jejich působení myslí rodina či blízké okolí? A v čem sami politici spatřují své přednosti a slabiny? To vše poodhaluje speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Dalším hostem rozhovorového speciálu bude předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Pořad můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

Pátrání po krokodýlovi je u konce: Po pročesání celé Ostravy ho našli ve sklepě chovatele

Zhruba metrový krokodýl, který v sobotu utekl chovateli ze zahrady v Ostravě-Hrabůvce, byl v úterý nalezen ve sklepě domu, v němž chovatel žije. Řekla to policejní mluvčí Eva Michalíková. „Okolnosti chovu zvířete budou i nadále zajímat policisty a pracovníky veterinární správy,“ uvedla. Podle dostupných informací je zvíře v dobrém stavu.

Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu

Naměřené protilátky po prodělaném covidu se neuznávají jako alternativa k očkování, protože nejsou stanovené standardy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Právě po uznávání protilátek volal premiér Andrej Babiš (ANO). Řada odborníků před takovým postupem ale varuje. Podle nich není totiž jasné, jaká úroveň protilátek dokáže člověka účinně před nákazou ochránit.

Živě
ON-LINE pátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková jsou ve čtvrtfinále. Plavec Micka končí

Největším úspěchem české výpravy je zatím postup Markéty Vondroušové do čtvrtfinále tenisového turnaje. Porazila světovou dvojku Naomi Ósakaovou. Ve čtyřhře tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková porazily Španělky a jsou ve čtvrtfinále. Karolína Plíšková s Markétou Vondroušovou prohrály s Brazilkami a nepostupují. Ani plavec Jan Micka z rozplavby na 800 metrů volný způsob do finále nepostoupil. Úspěch pro české plavání zapsala Barbora Seemanová, která vybojovala první olympijské finále od roku 2000.

reklama

Domácí zpravodajství

Soudy nemají odpovědnost, ať se lidé řídí podle sebe, reaguje Babiš na zrušené opatření

Soudy podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nenesou odpovědnost za řízení státu v době pandemie. Uvedl to pro CNN Prima NEWS v úterý na návštěvě v Ústeckém kraji. Reagoval tak na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil vládní nařízení o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách. Babiš dále uvedl, že by se lidé měli řídit spíš svým rozumem než podle rozhodnutí soudů.

Čeští lékaři už aplikovali přes 10 milionů dávek očkování proti covidu. Čísla klesají

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování proti onemocnění COVID-19 přes deset milionů dávek vakcíny, k pondělnímu večeru jich ministerstvo zdravotnictví eviduje 10 064 380. V zemi se začalo očkovat na konci loňského prosince, ukončené očkování mělo k pondělku přes 4,6 milionu lidí. V pondělí v Česku přibylo 206 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku méně než předchozí pondělí. Počty nově nakažených klesají v mezitýdenním srovnání devět dní po sobě.

reklama