reklama

Jsem v pohodě. Jak to vypadá, když se nechá premiér Babiš očkovat?

„Jsem v pohodě,“ říká rozpačitě premiér Andrej Babiš (ANO) a vrtí se v nemocničním křesle. Právě dostal první dávku vakcíny proti covidu, na další injekci bude muset za 21 dní. Česko bude mít podle předsedy vlády očkování pro 9 milionů lidí.

reklama

Je neděle půl osmé ráno. Přicházím do Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích. U odběrových stanů na covid se začíná tvořit fronta, o kousek dál stojí nové očkovací centrum a před ním si povídají dva zdravotníci.

„Prosím vás, kde je pavilon A?“ „Přímo tamhle před vámi,“ ukazují mi. „A co potřebujete?“ ptají se. „Jdu na tiskovku na to očkování Babiše,“ odpovídám. „Jo aha, tak to běžte, běžte,“ usmívají se.

Přicházím v 7:45, Babiš stojí po boku ředitele nemocnice Miroslava Zavorala a na tiskové konferenci v atriu pavilonu začíná mluvit o očkování. Přes desítky kamer a novinářů není premiér téměř vidět. Přidám se ke svým kolegům a poslouchám Babiše. Přihlížejí i další zdravotníci.

„Ta vakcína, která přišla včera z EU, je ta naděje. Naděje, že se vrátíme do normálního života. Na síti jsou různé fake news. Lidé nemusí mít strach,“ říká Babiš.

Po několika minutách si premiér sedá do připraveného křesla, do atria ho donesli speciálně k této příležitosti. Babiš si sundává sako a dostává injekci.

„Zatím se nic neděje, jsem v pohodě,“ odpovídá rozpačitě Babiš na otázku, jak se po očkování cítí. Hned po něm dostane očkování pětadevadesátiletá válečná veteránka Emilie Řepíková. Babiš si s ní chvíli povídá, poté se vrátí k mikrofonům.

Dospěl jsem k názoru, že bych měl jít příkladem.

Premiér vysvětluje, proč změnil na očkování názor. Původně totiž říkal, že neví, jestli si nechá vakcínu dát kvůli chybějící slezině. „Radil jsem se s lékařem a doporučili mi to. Dospěl jsem k názoru, že bych měl jít příkladem. Na sítích koluje spousta dezinformací. Je důležité, aby tomu lidé věřili. Jedna paní v televizi říkala, že si počká na Babiše, tak je důležité jít příkladem,“ vysvětluje Babiš.

A právě to je důvod, proč se mají čelní politici nechat očkovat, když k tomu vyzývají lidi. I přesto, že vládě je určitě co vyčítat, mimo jiné i to, že kampaň na očkování a osvěta měla začít mnohem dříve nebo že v Česku krachuje spousta živnostníků a podnikatelů, musejí i Babišovi odpůrci uznat, že udělal to, co se od premiéra čeká.

Někteří kritici na sociálních sítích podotýkají, že Babiš mohl dát přednost pětadevadesátileté válečné veteránce Emilii Řepíkové, která se rovněž účastnila tiskové konference a injekci dostala jako druhá hned po premiérovi. Ve Velké Británii byla například jako první očkovaná devadesátiletá Margaret Keenanová, v Německu Edith Kwoizallová, které je 101 let.

Na sociálních sítích také lidé spekulují nad tím, že premiér nedostal vakcínu, ale místo toho třeba vitamin C. To sice není pravda, ale poukazuje to na fakt, jak málo někteří lidé vládě a premiérovi věří.

Babišovo rozhodnutí nechat se veřejně očkovat kvituje i opozice. Upozorňuje však, že zatím není vyhráno. „Když už vláda nezvládla za půl roku připravit informační kampaň o očkování, očkovací centra a pořádnou strategii vakcinace, tak aspoň že jde premiér příkladem. Jen abychom nepodlehli falešné iluzi, že teď už poběží všechno jako na drátkách. Spokojení budeme moct být, až bude očkováním chráněn nejen premiér, ale i všichni ostatní,“ řekla CNN Prima NEWS šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Masivní požár v Praze: Kouř je vidět na kilometry. Hasiči vzkazují, ať lidé zavřou okna
Požáry

Masivní požár v Praze: Kouř je vidět na kilometry. Hasiči vzkazují, ať lidé zavřou okna

 • Aktualizováno
 • V pražských Malešicích hoří spalovna. Na místo dojel i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř je vidět z mnoha částí hlavního města. Podle hasičů došlo k požáru technologií v budově o rozměru 30×40 metrů. Byl vyhlášen třetí stupeň poplachu. Odhad škod je v řádech stovek milionů korun.

  Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
  Miloš Zeman

  Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

  Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

  Sledujte ŽIVĚ brífink po jednání vlády kvůli covidu: Která opatření se zpřísní?
  Vláda

  Sledujte ŽIVĚ brífink po jednání vlády kvůli covidu: Která opatření se zpřísní?

  Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) se ve středu odpoledne sešel na mimořádné schůzi, aby se zabýval zhoršující se epidemickou situací v Česku. Členové vlády už naznačili, že se zpřísní některá koronavirová opatření, a to například v oblasti školství i hromadných akcí. Tiskovou konferenci, která by měla začít v 15:30, můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

  Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

  Plyn o čtvrtinu zdraží i Pražská plynárenská. Nebude se to týkat všech zákazníků

  Pražská plynárenská od 1. listopadu zdraží některým zákazníkům plyn v průměru o 24,6 procenta. Netýká se to klientů se zafixovanými cenami, naopak s ním musí počítat domácnosti a maloodběratelé, kteří nyní využívají základní ceník Standard. Firma zdražení odůvodnila nepříznivou situací na trhu. V tiskové zprávě to ve středu uvedl mluvčí firmy Miroslav Vránek.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Okamura čelí exekuci. Novináře označil za mediální žumpu, k omluvě ho nedonutil ani soud

  Předseda SPD a poslanec Tomio Okamura čelí exekuci. Neomluvil se Ústavu nezávislé žurnalistiky za to, že označil web HlídacíPes.org za podvodný a novináře nazval „mediální žumpou“, ačkoli mu to na jaře pravomocně nařídil pražský vrchní soud. Pokud Okamura nesplní soudem uloženou povinnost, může mu exekutor dát až stotisícovou pokutu. Šéf SPD s rozsudkem nesouhlasí.

  Do konce roku zemřou na covid dva tisíce lidí, varuje Hořejší. Hostomský by rozvolňoval

  Šíření covidu v Česku neustále zrychluje. V úterý přibylo 3 246 případů, podle imunologa Václava Hořejšího a biochemika Zdeňka Hostomského je ale potřeba sledovat zejména počty hospitalizovaných a zemřelých. Hostomský ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že nakažlivější variantě delta se stejně neubráníme. Hořejší očekává, že do konce roku zemřou na covid ještě dva tisíce lidí.

  reklama