EET

Výpis příspěvků ke štítku „EET“

Hotovost, nebo platební karty? Podívali jsme se vládním i opozičním poslancům do peněženky

Cash, nebo karta? Téma, které v posledních dnech silně rezonuje napříč společností a politickým spektrem, vyzdvihuje v dolní komoře hnutí ANO. To namítá, že provozovatelé preferují hotovost i kvůli zrušení EET, nemusí tak všechny výnosy přiznávat. Řada občanů si však na platby kartou zvykla. Zeptali jsme se proto jak vládních, tak opozičních poslanců, kolik hotovosti sami nosí v peněžence a jakou formu platby preferují.

Platby v hotovosti? Obchodník má právo volby, počet terminálů roste, odmítá kritiku Stanjura

Počet platebních terminálů od začátku letošního roku vzrostl o pět procent. Uvedl to v pořadu Nový den šéf financí Zbyněk Stanjura (ODS) v reakci na kritiku ohledně úbytku míst, kde se dá zaplatit kartou. Podle opozičního hnutí ANO za to může především zrušení elektronické evidence služeb (EET). Stanjura tvrdí, že je na obchodníkovi, jakou metodu placení si vybere.

Havlíček se navezl do vlády. ANO u moci neudělalo nic, jen zpackalo EET, opáčil Skopeček

Ušetřit 150 miliard během příštích dvou let je špatný sen vlády, protože jde o úplný nesmysl, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO). Podle něj vláda v konsolidaci veřejných financí plave. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) mu ale vytkl, že hnutí ANO nevyužilo období své vlády pro reformy. Jeho vlajkovou lodí podle něj byla pouze zpackaná elektronická evidence tržeb (EET).

KOMENTÁŘ: Placení hotovostí dělá z Česka skanzen. Pro svět jsme východní Evropou

Celý svět považuje hotové peníze za přežitek, pouze Česká republika vytváří postkomunistický skanzen papírových bankovek a kovových mincí. Čeští podnikatelé se totiž v posledních týdnech zřejmě inspirovali slovy profesora Václava Smila, podle kterého nemá Evropa budoucnost a mohla by se tak stát velkým historickým muzeem pro zbytek světa. Tím, že se do podniků masivně vrací povinná hotovostní platba, se skutečně posouváme zpátky minimálně kamsi do devadesátých let.

Hotovost? Ne, díky, plaťte jen kartou. V zahraničí jsou bankovky pasé, v Česku je to naopak

Zahraniční turisté ve velkých českých městech se nestačí divit. Nejeden podnik otočil zostra kormidlem a přestal přijímat bezhotovostní platby. Řada lidí, která cestovala po republice s lehkou peněženkou, musí nyní vybírat hotovost v bankomatech, jinak mají smůlu. V Evropě i jiných částech světa je přitom trend opačný – kde to jde, tam se zavádí platby kartou či chytrými zařízeními. V řadě evropských metropolí je hotovost úplně pasé, kartou se dá pohodlně platit také na Novém Zélandě či v Kolumbii. Na bezkontaktní transakce naskakuje také Japonsko, které historicky patřilo k „hotovostním baštám“.

Hospody jsou terčem všech vlád, kritizoval Fiala z SPD. Kvůli dražšímu pivu slíbil obstrukce

Zvýšení daně z přidané hodnoty u čepovaného piva rozzlobilo 1. místopředsedu SPD Radima Fialu. Ten v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS prohlásil, že krok povede k zánikům hospod v menších obcích. Podle něj se do těchto podniků trefují takřka všechny vlády – připomněl zákaz kouření v prostorách restaurací či někdejší zřízení elektronické evidence tržeb. Fiala přislíbil, že poslanci SPD budou vládní konsolidační balíček na půdě Parlamentu obstruovat.