
Vondra: USA mají páky na Rusko, měly by přitvrdit. Dostálové vadí okopávání kotníků
Lékaři z Fakultní nemocnice Motol varují před malými kovovými součástkami produktů pro užívání zahřívaného tabáku. Mohou ohrozit nejmenší děti, za loňský rok jich kvůli těmto dílkům v Motole skončilo deset ve věku od osmi do 15 měsíců. Nemocnice o tom informovala v tiskové zprávě. Škodit dětem může i tabáková náplň takových zařízení, lékaři proto apelují, aby je rodiče uchovávali mimo dosah dětí.
Každý rok zemřou v Česku kvůli rakovině plic tisíce lidí. Zaručená ochrana před tímto zákeřným onemocněním, se kterým svůj boj v neděli prohrála mladá herečka a zpěvačka Anna Slováčková, neexistuje. Pro záchranu života však může být klíčová prevence, k dispozici je také nový screeningový program.
Pražská hygienická stanice varovala před elektronickými cigaretami, které mohou být škodlivé zdraví. Hygienici v nich zjistili nadlimitní objem nikotinové náplně, respektive možnost používat dvě náplně najednou. Dopady takto konstruované elektronické cigarety na lidský organismus nejsou známé, varoval úřad na svých stránkách. Velmi vysoká dávka nikotinu však může způsobit smrt.
Když se řekne závislost, většinou si představíme osoby, které se potýkají s nadměrným užíváním alkoholu, nikotinu nebo jiných návykových látek. Věděli jste však, že i zvířata mohou trpět tímto zlozvykem? Například v zoologických zahradách, kde se mohou dostat do kontaktu s lidskými neřestmi, se u některých jedinců vyvinula silná touha po nikotinu. Zvířata v přírodě zase více holdují kvašenému ovoci, jedovatým rostlinám nebo houbám.
Ruská invaze na Ukrajinu je bezpochyby nejkrvavějším konfliktem v Evropě od druhé světové války. Součástí ničivé agrese, která se naplno rozjela v únoru 2022, jsou i kuriózní, až bizarní situace. CNN Prima NEWS přináší druhý díl čtvrté série Momentů války.
Pardubičtí policisté mají za sebou náročný zákrok. Vyjednávali totiž s mužem, který se polil benzínem a hrozil, že se zapálí. Když už to vypadalo, že se uklidnil, stalo se něco nečekaného. Muž si totiž chtěl dlouhou chvíli během vyjednávání zkrátit zapálením cigarety.
Jedno desetistupňové pivo přišlo v roce 1955 na 1,40 koruny. Za 15 korun se v té době dalo vykouřit 93 cigaret nebo v hostinci vypít 10 velkých piv plus jedno malé. A 15 korun měsíčně v té době vybíral i stát od majitelů televizorů, koncesionářský poplatek platíme již 70 let. Při průměrné hrubé měsíční mzdě 1 192 korun to v roce 1955 nebyly malé peníze, třeba v zemědělství (JZD) se měsíční průměr vyšplhal jen na 800 korun. Ne každému Čechoslovákovi se proto chtělo za vysílání platit. Zásadní rozdíl oproti současnosti přitom byl v tom, že za komunismu se dalo dívat pouze na jedinou – Československou – televizi.
Elektronické cigarety jsou možná ještě nebezpečnější než ty klasické. Vyplývá to z nové studie Manchester Metropolitan University, která jako první zkoumala dlouhodobé dopady jejich užívání. Takzvané vapování podle ní přispívá ke vzniku demence, srdečních problémů a může vést k selhání orgánů. National Health Service (britská „Národní zdravotní služba“) však stále tvrdí, že používání e-cigaret „je výrazně méně škodlivé než kouření,“ uvedl web Cambridge News.
Od vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu uběhly tři roky. Ukrajinci za tu dobu zveřejnili nespočet autentických záběrů, které ukazují surové přestřelky mezi oběma armádami, mohutné exploze ruských raket v civilních oblastech, ale i nejrůznější kuriózní momenty. Redakce CNN Prima NEWS vybrala deset různých videí a přidala k nim jeden bonus. Z některých záběrů mrazí, další uchvátí nejednoho pozorovatele svou bizarností.
Kouření je jednou z hlavních příčin předčasných úmrtí a zdravotních komplikací. I přesto většina kuřáků pokračuje v této závislosti, i když by rádi přestali. Jak minimalizovat zdravotní rizika, pokud se přestat nedaří? Na toto téma hovořila v pořadu Ptejte se doktora profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku při VFN a 1. LF UK v Praze.
Dnes možná někdo z vás típne svou poslední cigaretu. V pořadu Ptejte se doktora jsme se tomuto tématu věnovali s přední odbornicí, profesorkou Evou Králíkovou, která působí v Centru pro závislé na tabáku na třetí interní klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.
Když začal sedmnáctiletý Brit Jayden Richardson na dovolené v Turecku kašlat krev, myslel si, že se jen přejedl kebabu. Pravda ale byla mnohem děsivější: šlo o jeden z příznaků nevratného poškození plic, které si způsobil vapováním od svých dvanácti let. Za den zvládl vykouřit ekvivalent až 50 cigaret. O odstrašujícím případu informoval web Mirror.