CNN Prima News cigareta

cigareta

Výpis příspěvků ke štítku „cigareta“

Stát si vyšší spotřební daní u cigaret zřejmě příliš nepolepší. Kuřáci se zařídili po svém

Krabička cigaret letos zdraží o osm korun, do roku 2027 se má zvýšit o dalších patnáct korun. Od února je o deset procent vyšší spotřební daň z tabákových výrobků. Stát ale do rozpočtu nevybere tolik peněz, kolik si ministerstvo financí od zvýšení daně slibovalo. Stále více Čechů nakupuje cigarety v zahraničí, a to především v Polsku, uvedla televize CNN Prima NEWS.

Dokáže Evropa přestat kouřit? Švédsko je důkazem toho, že to jde

Evropská unie si vytyčila cíl, že do roku 2040 bude klasické cigarety kouřit méně než 5 % populace. Vzhledem k tomu, že podle dat Eurostatu z roku 2019 bylo toto číslo reálně v celoevropském průměru takřka čtyřnásobné, může se to jevit jako možná až příliš ambiciózní cíl, nicméně Švédsko je důkazem, že není nedosažitelný. Před dvěma lety kouřilo jen 5,6 % Švédů, přičemž při stále klesajícím trendu je pravděpodobné, že se za „národ nekuřáků“ budou moci prohlásit již letos. Důvodem je dlouhodobá obliba méně zdraví škodlivých alternativ k cigaretám.

Padl trest za brutální smrt. Vnuk zavraždil babičku kvůli penězům na cigarety a alkohol

V roce 2018 otřásl Slovenskem případ, kdy vnuk brutálním způsobem zavraždil vlastní babičku. Nejprve ji udeřil do hlavy, potom do ní kopal a nakonec zavřel do místnosti a pustil plyn. Žena později v nemocnici zemřela. Tehdy teprve osmnáctiletý vnuk zabíjel kvůli 240 eurům, tedy v přepočtu necelým šesti tisícům korun, za které si chtěl koupit alkohol a cigarety, informovala TV JOJ. Soud nyní mladého muže odsoudil k 23 letům vězení nepodmíněně.

Když kašel ohlásí nevyhnutelné. Rakovina plic drží kruté prvenství, netýká se pouze kuřáků

Každý rok si zhruba 6 600 pacientů v Česku vyslechne, že trpí rakovinou plic. Jedná se sice „až“ o čtvrté nejčastější zhoubné nádorové onemocnění, drží kruté prvenství v oblasti mortality. S diagnózou umírá kolem 80 procent pacientů. Ačkoliv za nádorovým onemocněním stojí zejména kouření, měli by se mít na pozoru i ti, kteří si cigaretu v životě nezapálili. Nikdo, kdo trpí zejména úmorným kašlem, by neměl návštěvu lékaře odkládat.

Kouřit v těhotenství je jako inhalovat výfukové plyny. Dítě se rodí méně zralé, říká expertka

O tom, že kouření škodí zdraví, dnes už nikdo nepochybuje. Přesto u nás žijí přibližně dva miliony kuřáků – první cigaretu si většina z nich zapálí už na základní škole. Jak mohou rodiče případnou závislost svých dětí ovlivnit? A jak zlozvyk ovlivňuje těhotenství? CNN Prima NEWS odpovídala profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN.

Školáci mají utrum. Poslanci zakážou prodej nikotinových sáčků nezletilým, hrozí i pokutami

Nikotinové sáčky si už děti v blízké době nekoupí – budou na prodej jen plnoletým. Počítá s tím novela poslanců vládních stran a ANO, kterou ve čtvrtek Sněmovna téměř jednomyslně schválila už v prvním kole projednávání. Normu, která má i podporu kabinetu, nyní dostane k projednání Senát. Původně odvykací pomůcka se dočkala velké obliby právě mezi mladistvými. Za porušení zákazu prodeje by fyzické osoby mohly podle závažnosti přestupku dostat pokutu až 150 tisíc korun.