reklama

Změny v nošení roušek, testování i očkování. Vláda přitvrdila v opatření, další přibudou

Situace není dobrá, nárůsty počtu nakažených covidem musíme řešit, uvedl dosluhující premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády. Kabinet přijal nová opatření proti šíření koronaviru, další projedná nejdříve Rada pro zdravotní rizika. Konkrétní změny přiblížil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Týkat se budou zejména testování zdravotníků, očkování cizinců a nošení respirátorů ve školách.

reklama

„Situace není dobrá. V úterý bylo do nemocnic přijato asi 330 lidí, průměrný věk je 68 let. Znovu apelujeme na všechny občany, aby se očkovali,“ prohlásil Babiš (ANO) na tiskové konferenci. Za jediné řešení současného nárůstu počtu nakažených považuje očkování. Vláda ale zároveň schválila zpřísnění opatření.

Vážnost situace potvrdil i ministr zdravotnictví Vojtěch. „Navrhujeme několik opatření a budeme jednat o dalších. Rozšiřujeme podmínku nošení respirátorů, zejména na vysokých, ale i jiných školách. Tam, kde bude 50 studentů nebo žáků na jednom místě, bude nutné, aby v rámci výuky měli respirátory,“ sdělil. Nařízení by mělo platit od 15. listopadu.

Aktuálně mají studenti vysokých škol povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorech v případě, že nejsou usazeni. Žáci středních a základních škol musí mít ochranu dýchacích cest ve společných prostorách, ale ne při výuce.

Nově přijatá opatření se týkají také zdravotníků. Neočkovaní pracovníci v nemocnicích nebo dalších lůžkových zařízeních, kteří nejsou očkováni proti covidu, se budou muset povinně testovat. „Od 15. listopadu bude povinně testován každý zaměstnanec v lůžkové péči, každý, kdo přichází do kontaktu s pacienty a není naočkován, a to jednou za sedm dní,“ upřesnil Vojtěch. První testy musí být provedeny nejpozději do 22. listopadu.

Změny v očkování cizinců

Změní se také pravidla pro očkování cizinců, ti si totiž doposud museli očkování zaplatit. „V tuto chvíli každý, kdo legálně pobývá na území České republiky dlouhodobě, bude moci být očkován v zásadě zdarma, na základě úhrady očkování ze státního rozpočtu. Bude si hradit pouze výkon, to znamená aplikaci daného očkování,“ dodal Vojtěch.

Další změny jsou podle něj spíše technické. Nově bude povinné vyšetřit 30 procent pozitivních vzorků tzv. diskriminačním PCR na přítomnost mutací koronaviru, nikoli všechny. „Víme, že v České republice máme zhruba 97 případů delta mutace, proto snižujeme povinnost testovat diskriminačním PCR na 30 procent vzorků,“ uvedl s tím, že by změna měla pomoci přehlceným laboratořím.

Od 15. listopadu vláda také sníží administrativní zátěž poskytovatelů očkování. Ti doteď museli evidovat aktuální množství očkovacího materiálu, nyní ale ale už na trhu dost materiálu a není tak nutné evidovat tyto informace.

Další opatření probere vláda v pátek

Vojtěch doplnil, že vláda nemůže nařizovat uzávěry bez nouzového stavu, proto volí režimová opatření, která chce dále zpřísňovat. Už dříve se mluvilo o tom, že by například vstup na některé akce byl povolen jen očkovaným a lidem po prodělání nemoci. Nyní jako prokázání bezinfekčnosti platí i negativní test.

V pátek se také znovu sejde vláda, která projedná další opatření proti šíření epidemie covidu. Ještě před tím se ve čtvrtek ráno uskuteční schůze vládní rady pro zdravotní rizika, která návrhy opatření probere.

Laboratoře v Česku potvrdily za úterý 14 539 nových případů nemoci COVID-19, což je o 4 628 více než před týdnem. Jde o nejvyšší denní nárůst od 12. března. V nemocnicích je s covidem téměř 3 300 lidí. Přibývá i počet hospitalizovaných v těžkém stavu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování
360°

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama