reklama

Kubek: Covid je jako povodeň, ale za zdmi JIP oddělení. Lidi proto tu tragédii nevidí

Musíme pomoci lidem, kteří nevěří tomu, jak je covid nebezpečný. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Problém přirovnal k povodni, která se však neodehrává na očích, ale na na jednotkách intenzivní péče.

reklama

„V ideálním světě by se každý nechal naočkovat proto, aby chránil sebe a blízké. My ale nežijeme v ideálním světě a musíme těm, kteří nevěří, jak je covid nebezpečný, pomoct,“ prohlásil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Reagoval tím na vládní kampaň. Její součástí jsou fotografie, které ukazují lidi nakažené covidem, kteří buď zemřeli, nebo měli velmi těžký průběh nemoci. Snímky, které ministerstvo využilo, jsou od fotografa Lukáše Bíby. Jeden z plakátů hlásá například „Uvěřil dezinformacím“.

„Dovolím si to srovnat s povodní. Když máme povodeň, všichni tu vodu vidí a každý tomu věří. Covidová povodeň, to peklo, se ale děje na JIPkách (jednotkách intenzivní péče – pozn. red.), a to lidé nevidí. Chápu, že kampaň ukazuje, jak lidé, kteří covid podcení, mohou dopadnout,“ hájil dále ministerstvo. Každé procento, které kampaň přiměje k očkování, je podle něj dobré.

„Nejsem naivní, že jedna kampaň bude stačit,“ dodal Kubek s tím, že společně s pozitivní i negativní motivací bychom nakonec nemuseli nařizovat očkování povinně. Naopak podle právníka Ondřeje Dostála je tato kampaň nepřípustná.

„Využívat motiv strachu ze smrti v reklamě na léky je nejhlubší dno, se kterým jsem se ve své praxi setkal. Domnívám se, že je to zcela nevhodné a ztotožňuji se s názorem rektora ČVÚT, že takto postavená reklama rozhodně pomoci nemůže,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS expert Pirátské strany pro oblast zdravotnictví.

Jenže podle Kubka není čas ztrácet čas. „Když se koukneme na mapu Evropy, vidíme, jako by železná opona stála. Na východě máme hoaxy, antivaxery a nízkou proočkovanost. Západní část jakžtakž žije, my se ale řítíme to průšvihu,“ zhodnotil přístup země.

Očkování je proto důležité, protože „fantasticky“ funguje. „Měli by se přeočkovávat všichni, i ti, kteří covid prodělali. I když mají protilátky, tak další očkovací dávka pro ně není nebezpečná,“ dodal Kubek.

Tagy:
očkování kampaň vakcína úmrtí Milan Kubek JIP negativní test Ministerstvo zdravotnictví motivace 360° negativní motivace

Hlavní zprávy

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Emotivní slova Davidové: Jsem na dně. Nejsme stroje, lidé nám ale dávají vše sežrat

Lidi nás často berou jako stroje. Ale my jsme taky lidi a také máme své osobní problémy. To jsou nedávná slova největší české biatlonové hvězdy Markéty Davidové. V dokumentu pro společnost Red Bull se rozpovídala o tom, jak je těžké dělat nyní v Česku nadmíru populární sport. Zejména v případě, kdy se jí na krku nehoupe medaile a závod se zkrátka nepovede.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama