reklama

Obavy z omikronu. Čtvrtá dávka vakcíny bude zřejmě potřeba dřív, připustil šéf Pfizeru

Čtvrtá dávka očkování proti covidu bude možná potřeba dříve, než se očekávalo. Uvedl to ve středu generální ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla. Důvodem je nová mutace omikron, která může oslabit ochranné protilátky vytvořené vakcínou.

reklama

Společnosti Pfizer a BioNTech ve středu zveřejnily slibné výsledky laboratorní studie, která ukázala, že třetí dávka vakcíny proti covidu je účinná v boji proti omikronu. Odborníci z této společnosti také připustili, že stávající dvoudávkový režim by proti novému typu viru nemusel být dostačující.

Generální ředitel Pfizeru však poznamenal, že předběžná studie se zakládala na syntetické, laboratorně vytvořené variantě viru a je třeba získat údaje z „reálného světa“. Tyto výsledky budou přesnější a očekávají se v příštích dvou týdnech.

„Až uvidíme údaje z realného světa, určíme, nakolik je třetí dávka účinná vůči této mutaci viru. Myslím si však, že budeme potřebovat i čtvrtou dávku,“ řekl Bourla v pořadu televize CNBC.

Bourla už dříve předpokládal, že čtvrtá dávka bude potřeba 12 měsíců poté, co bude aplikovaná třetí. „U omikronu musíme počkat a uvidíme, zatím máme velmi málo informací. Možná ji budeme potřebovat rychleji,“ podotkl. Podle něj je teď nejdůležitější zavést třetí dávku zejména v tomto zimním období. „Věřím, že poskytne velmi dobrou ochranu,“ dodal.

Řekl také, že pokud to bude nutné, společnosti Pfizer a BioNTech by mohly do března 2022 vyvinout vakcínu, která bude specificky zaměřena na omikron. „Očekáváme, že se v budoucnu objeví nové varianty. Naše společnost sleduje, zda bude třeba vakcínu upravit,“ uzavřel Bourla.

Tagy:
očkování výzkum COVID-19 pandemie koronaviru Pfizer BioNTech čtvrtá dávka Albert Bourla

Hlavní zprávy

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny
Požáry

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny

Zranění po čtvrtečním ranním výbuchu v bytovém domě na okraji Liberce s následným požárem utrpělo deset lidí, mezi nimi i děti. Zranění jedné ženy je vážné, s popáleninami ji vrtulník přepravil do vinohradské nemocnice v Praze. V třípatrovém domě v Kateřinské ulici bylo v době výbuchu 15 lidí. Příčina a výše škod se bude teprve zjišťovat. Řekli to mluvčí záchranné služby a hasičů. Regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský na webu policie uvedl, že přijali oznámení o možném výbuchu propanbutanové lahve.

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama