reklama

S kolikátou dávkou vakcíny přijde konec? Šéf společnosti Pfizer tvrdí, že zná odpověď

Povinné očkování si razí cestu Evropou. Od lékařů a učitelů ho budou nově požadovat v Polsku, a to od 1. března. Ovšem nejdál šlo zatím Rakousko. Tam má být od února vakcína povinná pro všechny nad 14 let. A jak dlouho se budou všichni opakovaně očkovat? Šéf farmaceutické společnosti Pfizer tvrdí, že zná odpověď. Bude to zřejmě každý rok.

reklama

Generální ředitel společnosti Pfizer, která díky covidové pandemii mnohonásobně zvýšila své zisky, BBC prozradil, jak vidí budoucnost očkování. „Kdy to skončí? U čtvrté či páté dávky vakcíny?“ ptal se reportér BBC. „Podle našeho odhadu, založeném na tom, co doposud víme, bych řekl, že nejspíš bude potřeba přeočkování každý rok,“ sdělil Albert Bourla.

Jak uvádějí nezávislé zdroje, trojice největších výrobců vakcín, tedy Pfizer, BioNTech a Moderna, na nich letos vydělá okolo 35 miliard dolarů. To je pro ilustraci 22 tisíc korun každou vteřinu. Někomu nepřijde morální, na pandemii vydělávat. Bourla má však jasno.

„Domnívám se, že jsme světové ekonomice zachránili biliony dolarů. Myslím, že je to silná motivace v případě další pandemie. Lidé uvidí, že když dělají na tom, co zachraňuje životy a šetří peníze, dočkají se i finanční odměny. To je správné,“ podotkl.

Britská televize Channel 4 připravuje na pátek dokument nazvaný Válka vakcín: Pravda o Pfizeru. Podle něj Pfizer v konkurenčním boji kritizuje vakcínu svého rivala AstraZenecy jako potenciálně nebezpečnou. Dokument také tvrdí, že zatímco výroba jedné dávky přijde zhruba na 1 dolar, Velká Británie ji kupuje za třicetinásobně vyšší cenu. Na příští rok už má Británie nasmlouváno u obou největších výrobců celkem 114 milionů dávek vakcíny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva
Zahraničí

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva

Japonská metropole Jokohama byla svědkem poněkud bizarního případu hromadného zranění. Ze střechy budovy nejdříve spadl muž, což upoutalo pozornost ženy ve třetím patře. Ta po vykouknutí z okna ale ztratila rovnováhu a taktéž se zřítila. Během letu přitom zavadila o zvědavce, který situaci sledoval z okna o patro níž. Následně dopadla na kolemjdoucího, který přispěchal na pomoc za nešťastníkem ze střechy. Informoval o tom deník Asahi Šimbun a veřejnoprávní televize NHK.

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama