CNN Prima News pandemie koronaviru

pandemie koronaviru

Výpis příspěvků ke štítku „pandemie koronaviru“

Hádka ve studiu: Nacher si z vás hryže nehty u obrazovky, obořil se Vondráček na Pekarovou

Propouštíme zaměstnance, které jste nabrali za vlády hnutí ANO. Zapomněli jste, jak jste se chovali k veřejným financím, opřela se předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) do opozičního zákonodárce Radka Vondráčka (ANO). V nedělní Partii poznamenala, že dotování za covidu nemělo většinou s pandemickými opatřeními nic společného. S tím její předchůdce ve funkci nesouhlasil. „Teď si Patrik Nacher hryže nehty u obrazovky, protože to je legenda,“ opáčil Vondráček ve vysílání CNN Prima NEWS.

PŘEHLEDNĚ: Varianta covidu, která vám zkazí Vánoce. Jaké jsou příznaky a kdy přijde vrchol?

Šíří se ještě rychleji než její předchůdce a během vánočních svátků nebude nikoho šetřit. Subvarianta omikronu s označením JN.1 trápí svět už od podzimu a Česko nebude výjimkou. Podle predikcí „potomek Piroly“ způsobí explozi nákaz poté, co se lidé vrátí z vánočních sešlostí zpět do zaměstnání. S jakými příznaky přichází, kdy nastane exploze nákaz a nakolik pomůže očkování novými vakcínami proti covidu? Podívejte se na přehled, který pro vás připravila redakce CNN Prima NEWS.

PŘEHLEDNĚ: Covid drtí Čechy. Kterými novými vakcínami se nechat očkovat a kolik dávek stačí?

Covid řádí v celém Česku a přinejmenším do půlky ledna nepoleví. Už teď zdravotníci evidují desítky tisíc nakažených. A to jde jen o lidi, kteří se nechali testovat – skutečný počet infikovaných může být až pětkrát vyšší. Do hry tak znovu vstupuje otázka, zda nepřišel čas na další kolo očkování proti covidu. Které vakcíny jsou nyní k dispozici, kterým lidem se doporučují, kde jsou k dostání a na jaké varianty fungují? Redakce CNN Prima NEWS vám přináší aktuální přehled.

Deprese, únava a potíže s pamětí. Následky covidu mohou trvat i několik let, varují experti

Pacienti s onemocněním COVID-19 už neplní nemocnice tak, jako v minulé sezóně. Řada případů má mírnější průběh, který se zas tolik neliší od chřipky. Na rozdíl od ní se ale po onemocnění covidem mohou lidé dlouhodobě potýkat s komplikacemi známými pod označením postcovidový syndrom. Týkat se mohou každého, kdo se nakazil covidem bez ohledu na průběh nemoci, a trvat i několik let. Co vše může být následkem prodělaného onemocnění?

Masivní očkování proti covidu? Není důvod, u zdravých lidí je lepší infikace, míní experti

Koronavirus tady už s námi bude a nemá smysl se nijak vzrušovat, uvedl biochemik Zdeněk Hostomský ve vysílání CNN Prima NEWS. Jeho slova potvrdil i imunolog Jiří Šinkora, který zdůraznil, že už se jedná o běžný respirační virus na úrovni chřipky. V případě, že někdo prodělal covid bez příznaků, je pro něj mnohem lepší onemocnění znovu prodělat než se preventivně naočkovat. Vakcinaci ale doporučuje u skupin lidí, které mají oslabený imunitní systém, tedy u starších, s chronickým onemocněním nebo po transplantaci orgánů.

Na dětech jsme za covidu spáchali zločin, míní Pirk. Následky zavírání škol řešíme doteď

Co jsme udělali na našich dětech během pandemie, je zločin. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl senátor a kardiochirurg Jan Pirk (za TOP 09). Kritizoval tím zavření škol i některé další restrikce, pro které se tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO) rozhodla. Zástupci hnutí ANO se hájí tím, že koronavirus byl bezprecedentním problémem, jenž vedl ke smrti tisíců Čechů.

Otec nemohl kvůli pandemii k porodu, soud mu nyní dal šanci na odškodné. Na účast měl právo

Ústavní soud (ÚS) dal rodině novou šanci na odškodnění za to, že otec nemohl být u porodu kvůli tehdy platným opatřením proti šíření koronaviru. Účast je součástí práva na rodinný život, zdůraznila justice v nálezu. Doplnil, že narození dítěte je velmi významným, možná nejvýznamnějším okamžikem pro rodinu, jehož společné prožití může posílit pouto mezi matkou, otcem a dítětem.

Konec celosvětové pandemie koronaviru. WHO odvolala zdravotní stav nouze

Celosvětová pandemie COVID-19 už není zdravotním stavem nouze s mezinárodním dosahem, oznámila v pátek Světová zdravotnická organizace (WHO). Svůj nejvyšší stupeň pohotovosti WHO vyhlásila 30. ledna 2020. Konkrétní dopady známení nemá, protože každá země si o ochranných opatřeních rozhoduje sama, poznamenala agentura DPA. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl, že covid podle odhadu zabil ve světe nejméně 20 milionů lidí. Oficiální statistika organizace uvádí zhruba třikrát nižší počet.

Lidé mohou žádat omluvu za zrušená pandemická opatření. Má to ale jednu podmínku

Lidé se mohou domáhat omluvy od státu za mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví v době pandemie, která jako nezákonná zrušil Nejvyšší správní soud. Podmínkou je však to, že proti opatřením včas podali správní žalobu, a dali tak najevo, že pociťují zásah do svých práv. Plyne to z nového verdiktu Nejvyššího soudu (NS), který vyhověl dovolání muže z Jesenice u Prahy. Sporem o omluvu se musí znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 2, vyplývá z rozhodnutí zpřístupněného na úřední desce.