CNN Prima News pandemie koronaviru

pandemie koronaviru

Výpis příspěvků ke štítku „pandemie koronaviru“

Do Česka dorazila nová mutace koronaviru orthrus. Jaké jsou její nejčastější příznaky?

27. ledna 2023 13:42

Laboratoře v Česku odhalily nové varianty viru způsobujícího nemoc COVID-19. Do tuzemska se už rozšířily varianty orthrus a bythos. Jde o příbuzné mutace známé jako kraken. V Česku nicméně dál vládne omikron BA.5. Počty pozitivně testovaných v posledních dnech začaly podle údajů ministerstva zdravotnictví opět mírně stoupat, hospitalizovaných ovšem dál ubývá, aktuálně je jich v tuzemsku 258. Jak rozpoznat nákazu variantou orthrus?

Ministerstvo se zajištěním léků zaspalo. Není možné pacienty léčit zábaly, říká Prymula

5. ledna 2023 14:31

Ministerstvo zdravotnictví mohlo pro zajištění dostatku léků udělat více, domnívá se epidemiolog a bývalý šéf resortu Roman Prymula. Jeho vedení podle něj reagovalo příliš pozdě, ministra Vlastimila Válka (TOP 09) však alespoň pochválil za dodatečné obstarání Nurofenu. Systém kontroly zásob léčiv je prý již v lepším stavu, problémy s výpadky se ale mohou v budoucnu opakovat kvůli celoevropské nepřipravenosti na podobnou situaci.

Svět je na pozoru kvůli cestujícím z Číny. Testujme je na covid, vyzvala Francie zbytek EU

1. ledna 2023 18:04

Austrálie či Kanada se během víkendu přidaly na rozšiřující se seznam zemí, které budou od cestujících z Číny vyžadovat negativní testy na koronavirus v souvislosti s uvolněním pandemických restrikcí v nejlidnatější zemi světa. Německo uvedlo, že situaci sleduje a vyčkává. Francie, která již opatření zavedla, naopak vyzvala další evropské země, aby se k ní připojily, uvedla agentura Reuters.

OBRAZEM: Lesy v plamenech, Fiala ve vestě a Hlubuček ve vazbě. Jak vypadal český rok 2022?

31. prosince 2022 14:20

Bouřlivé demonstrace, České Švýcarsko v plamenech, ale i evropské politické špičky na Hradě či masivní policejní razie na pražském magistrátu, kvůli které pak ve vládě padaly hlavy. Nejen tyto události definovaly dynamický a místy vyhrocený rok 2022 v české kotlině. Co všechno se za uplynulých dvanáct měsíců odehrálo? Vybrali jsme klíčové momenty, které letos hýbaly celou společností.

Ticho po pěšině. Číňané se bouří proti drastickému lockdownu, prezident je ignoruje

17. prosince 2022 08:58

Čínský boj proti koronaviru je jasně nalajnovaný. Politikou Pekingu je naprosto nulová tolerance onemocnění COVID-19, což s sebou nese až extrémní restriktivní opatření, proti nimž ta nedávná evropská působí velmi krotce. Tato strategie čínského komunistického vedení v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem se však neukazuje jako zcela účinná. Nárusty počtu nakažených koronavirem, ale kvůli opatřením zásadně roste i nespokojenost lidí. Ti se už nebojí protestovat proti čínské vládě v ulicích. Čínský prezident situaci nekomentuje.

Nebývalé protesty přinesly své ovoce. Čína uvolňuje některá proticovidová opatření

7. prosince 2022 08:06

Čína skoro po třech letech částečně uvolňuje přísná protikoronavirová opatření, která ohrozila ekonomický chod země, vedla k frustraci ve společnosti a nedávno vyvolala vlnu protestů. Lidé, kteří mají jen lehké příznaky covidu-19 a pacienti zcela bez symptomů budou moci nově strávit izolaci doma. Oznámila to Národní zdravotní komise (NHC).

Zamčené domy obehnané mřížemi. Drsné covidové uzávěry zabíjejí Číňany. Lidé vyšli do ulic

4. prosince 2022 06:58

V posledních dnech a týdnech se z Číny dostávají drsné snímky ilustrující, jak tamní vláda bojuje s pandemií koronaviru. Politiku nulové tolerance onemocnění COVID-19 totiž Peking uplatňuje i masivním uzavíráním lidí v jejich bytech, nebo naopak přesunem i zdravých do izolačních center. Stačí pouhé podezření z infekce ve městech. Mnozí lidé doma zbytečně zemřeli, když se kvůli uzávěře nemohli dostat včas do nemocnice, a to s úplně jiným onemocněním, než je COVID-19. Číňané tak vyšli do ulic protestovat, ale bezpečnostní složky se jim postavily na odpor.

Unikátní výzkum: Mozky dětí kvůli covidu předčasně zestárly. Může za to stres a deprese

3. prosince 2022 12:33

Mozky amerických nezletilých kvůli covidu předčasně zestárly nejméně o tři roky, píše list The Washington Post s odvoláním na studii vědců ze Stanfordovy univerzity. Na vině je podle nich stres spojený s lockdowny během pandemie. Vykazují údajně podobné změny jako mozky dětí, které byly vystaveny chronickému stresu či nepřízni osudu.

Konec a zvonec, jásá Flegr. Ukončí nová varianta definitivně covidovou noční můru?

21. listopadu 2022 10:10

V některých evropských zemích se dostávají do popředí nové subvarianty omikronu s názvem BQ.1 a BQ.1.1. Druhá jmenovaná je podle evolučního biologa Jaroslava Flegra vůbec první koronavirovou variantou, která oproti všem svým předchůdcům sice obchází imunitu, ale zároveň nezpůsobuje vlnu hospitalizací. Expert ve svém příspěvku rovněž naznačil definitivní vítězství lidí nad covidem.

Pozor na nezvyklé příznaky covidu, varují lékaři. Strmý růst počtu obětí vzbuzuje obavy

31. října 2022 14:51

Epidemie koronaviru stále není u konce. Například britští lékaři zaznamenávají kvůli covidu rapidní mezitýdenní nárůst úmrtí. Každý týden umírá zhruba o 40 procent více pacientů než v předchozích sedmi dnech. Naopak hospitalizovaných ubývá. Pravděpodobně se jedná o důsledek zaměňování příznaků covidu s nachlazením. Jaká je situace v Česku?