V Bratislavě najelo auto do lidí na zastávce MHD. Pět osob zemřelo, tři bojují o život

Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři lidé zemřeli na místě a podle pondělních informací policie v nemocnici později zraněním podlehla 21letá dívka. Řidiči vozidla, které ve velké rychlosti narazilo do skupiny lidí, policisté naměřili 1,6 promile alkoholu, řekl novinářům policejní prezident Štefan Hamran. Policisté v pondělí informovali, že v případu zahájili stíhání kvůli usmrcení; pachateli hrozí až 12 let vězení.

Tragédie se stala kolem 22:30 na vytížené autobusové zastávce, ze které spoje MHD pokračují například na největší bratislavské sídliště Petržalka či do studentského městečka v Mlynské dolině. Zastávka se nachází u čtyřproudové silnice v mírné levotočivé zatáčce. Místo nehody a jeho bezprostřední okolí policie uzavřela.

Slovenská média informovala, že zadržený řidič je generálním sekretářem Deaflympijského výboru Slovenska, který se věnuje sportovním aktivitám sluchově postižených. Podle televize Markíza byl ve voze i jeho syn, který je zase kontrolorem ve zmíněné instituci, jež v minulosti vystupovala pod názvem Slovenská federace neslyšících sportovců.

Řidiče, jenž byl ve voze spolu s opilým spolujezdcem, policie zadržela. Podle Hamrana vystupoval agresivně vůči policistům i zdravotníkům. S autem patrně výrazně překročil maximální povolenou rychlost. Šéf policie uvedl, že na místě nehody nejsou zřejmé stopy po brzdění.

❗AKTUÁLNA INFORMÁCIA: TRAGICKÁ UDALOSŤ NA ZOCHOVEJ ULICI❗ ▶️Viaceré hliadky bratislavských policajtov ako aj iných...

Posted by Polícia SR - Bratislavský kraj on Sunday, October 2, 2022

Incident zachytila bezpečnostní kamera. Podle nahrávky auto narazilo do skupiny lidí ve vysoké rychlosti.

Ministr vnitra Roman Mikulec řekl, že mezi oběťmi jsou mladí lidé, někteří z nich podle něj měli v pondělí poprvé nastoupit na vysokou školu. Záchranáři informovali, že kromě čtyř mrtvých na místě se při nehodě dalších šest osob zranilo, několik z nich bylo vážném stavu.

Soustrast pozůstalým vyjádřili vrcholní slovenští politici. Premiér Eduard Heger stejně jako prezidentka Zuzana Čaputová zároveň zdůraznili že alkohol za volant nepatří.

TRAGÉDIA V BRATISLAVE Podľa informácií, ktoré sme prijali na tiesňovej linke 155, na zastávke Zochova auto vrazilo do...

Posted by Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR on Sunday, October 2, 2022

Slovenský trestní zákon v nejpřísnějším ustanovení předpokládá za usmrcení trest v rozmezí sedm až 12 let. Hamran řekl, že policie bude usilovat o zpřísnění postihů pro osoby řídící pod vlivem alkoholu.

Řízení motorových vozidel s více než jedním promile alkoholu je v zemi trestným činem; provinilci ovšem podle dostupných informací obvykle nekončí ve vězení a z trestního řízení vyváznou s podmínkou nebo peněžitým trestem. Zatím není známo, zda policie bude nedělní případ posuzovat jako některý z přísněji trestaných skutků.

Šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič v reakci na nehodu ohlásil, že navrhne, aby do budoucna propadlo ve prospěch státu vozidlo, u jehož řidiče se v krvi zjistí více než jedno promile alkoholu.

„Vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám převážně mladých lidí, které nyní jistě prožívají nejtěžší chvíle v životě,“ reagoval na tragickou událost na svém facebookovém profilu primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Na tragédii ostře reagovala i členka městského zastupitelstva a starostka bratislavského Starého města Zuzana Aufrichtová, která hovořila o pěti mrtvých. Podle ní je celá tragédie důsledkem kombinace arogance a drog: „Zatím 5 obětí a 10 mladých lidí v kritickém stavu je daní za omamné látky – alkohol a nepřizpůsobení jízdy. Rodinám obětí vyjadřujeme hlubokou soustrast.“

Tagy:
policie Slovensko Bratislava zprávy krimi Policie Petržalka městská hromadná doprava Matúš Vallo