reklama

Další hvězda Harryho Pottera se obula do Rowlingové. Autorka čelí obvinění z transfobie

Hvězda z filmů o Harry Potterovi se ohradila proti slovům spisovatelky J. K. Rowlingové. Herec Chris Rankin, který ve filmech ztvárnil Percyho Weasleyho, označil transgender názory spisovatelky za „škodlivé“. Stal se tak dalším kritikem autorky, díky jejímuž dílu se stal slavným. Rowlingová čelí obvinění z transfobie poté, co v roce 2020 zesměšňovala článek, v němž se řešila genderová neutrálnost. V minulosti ji kritizovali i další herci. J. K. Rowlingová bude chybět na všech oslavách, které se k výročí pořádají.

reklama

Hvězda z filmů o Harry Potterovi se ohradila proti slovům spisovatelky Rowlingové. Podle něj jsou její názory „škodlivé“. Představitel Percyho Wesleyho pro web Daily Mail zmínil i důvod svého pohoršení. Spolupracuje totiž mimo jiné s charitami, které se na LGBTQ+ komunitu zaměřují.

„Mám v rodině mnoho příbuzných, kteří jsou členy této komunity Je tedy jasné, kde je moje oddanost,“ uvedl herec. „Když trans osoba říká, že je muž nebo žena, je to prostě tak a měli bychom se k nim podle toho chovat. Je pro ně škodlivé říkat něco jiného,“ komentoval slova spisovatelky Rankin.

Rowlingová čelila obvinění z transfobie v roce 2020, když v červnu zesměšňovala článek, který používal slova jako „lidé, kteří menstruují“ místo „ženy“. Později publikovala esej, ve které se tvrzením bránila, kritice ale čelila nadále. „Znám a miluji trans lidi, ale vymazání konceptu pohlaví odebere mnohým schopnost smysluplně diskutovat o svých životech,“ vysvětlovala Rowlingová.

Za její výroky ji dříve kritizovali i další herci z filmů o Harry Potterovi. Mezi nimi například Rupert Grint (Ron Wesley), Emma Watson (Hermiona Grangerová), Daniel Radcliffe (Harry Potter) i Eddie Redmayne, který hraje hlavní roli ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít (Mlok Scamander).

Už 1. ledna má premiéru speciál Návrat do Bradavic, ve kterém se znovu potkají Harry, Ron a Hermiona – tentokrát společně s tvůrci. J. K. Rowlingová v něm ale bude chybět. Stejně jako na všech dalších oslavách, které se pořádají k dvacetiletému výročí prvního „potterovského“ filmu.

Herec aktivně podporuje trans komunitu

Rankin je na svých webových stránkách popsán jako „hlasitý spojenec LGBTQ+ komunity“ a dva roky po sobě hostuje na gay festivalu Pride Cymru, přičemž spolupracuje s australskou drag queen Courtney Act a s hudební skupinou Bang Bang Romeo. Spolu se svou partnerkou Ness, založil Rankin virtuální komunitu House of ChrissNess, která pomáhá vybírat peníze pro LGBTQ charity.

Reakci herce vyvolal tentokrát příspěvek Rowlingové na Twitteru, ve kterém kritizovala skotskou policii. Ta chce totiž nové zaznamenávat znásilnění biologických mužů jako „spáchané ženou“, pokud se tak útočník bude identifikovat.

„Válka je mír. Svoboda je otroctví. Ignorace je síla. Jedinec s penisem, který vás znásilnil, je žena,“ sdílela spisovatelka v příspěvku výčet protikladných výroků. Odkazovala tím na dystopický román George Orwella 1984 o režimu, který dokáže převrátit pravdu, aby ovládl své lidi.

V září 2020 čelila Rowlingová další kritice poté, co se ukázalo, že padouch v její nové knize Troubled Blood, napsané pod pseudonymem Robert Galbraith, je sériový vrah, který se obléká jako žena.

Tagy:

Hlavní zprávy

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva
Zahraničí

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva

Japonská metropole Jokohama byla svědkem poněkud bizarního případu hromadného zranění. Ze střechy budovy nejdříve spadl muž, což upoutalo pozornost ženy ve třetím patře. Ta po vykouknutí z okna ale ztratila rovnováhu a taktéž se zřítila. Během letu přitom zavadila o zvědavce, který situaci sledoval z okna o patro níž. Následně dopadla na kolemjdoucího, který přispěchal na pomoc za nešťastníkem ze střechy. Informoval o tom deník Asahi Šimbun a veřejnoprávní televize NHK.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama