reklama

Famfrpál se hraje už i v Česku. Jak vypadá sport z knih o Harrym Potterovi ve skutečnosti?

Famfrpál je hra, kterou dobře znají všichni fanoušci Harryho Pottera. A nejen oni. Soutěžní klání, ve kterém je úkolem účastníků chytit na létajícím koštěti zlatonku, se totiž dostalo i do reálného světa. Úspěch slaví nejen v zahraničí, ale také v Česku. „Probíhají už i mistrovství světa a Evropy,“ popsal v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozhodčí Matěj Vodrážka. Famfrpál si přímo ve studiu následně vyzkoušel i moderátor Michal Půr.

reklama

Na rozdíl od knižní verze hry, kde Potter a jeho přátelé v Bradavické škole čar a kouzel létají na košťatech, běhají v pozemním famfrpálu dva týmy po sedmi hráčích po hřišti. Stejně jako v literární předloze je i zde úkolem trefit se camrálem do obručí, vyhnout se potloukům a lapit zlatonku, která visí v ponožce z kraťasů nestranného hráče. Týmy jsou smíšené, hrají tedy ženy i muži zároveň, na hřišti ale nesmí být víc než čtyři hráči stejného pohlaví.

Tento sport je velmi populární po celém světě a hraje se i v Česku. „Máme už více než sto hráčů. Máme několik týmů ve větších, ale také menších městech,“ řekla v pořadu 360° kapitánka famfrpálového týmu Prague Pegasus Nikki Severin.

Jen s chráničem na zuby

Hra se uchytila zejména mezi mladými lidmi a dokonce se pořádají mistrovství. „Famfrpál hrají desítky zemí po celém světě. Co se týče posledního mistrovství Evropy, toho se zúčastnilo 20 týmů. na mistrovství světa jich bylo kolem 30,“ popsal trenér a rozhodčí Matěj Vodrážka.

Přestože je famfrpál poměrně mladý sport a navíc pochází z knížní předlohy autorky J. K. Rowlingové, prošel si podle Severin obrovským vývojem. „Vývoj famfrpálu je nevídaný a bylo by fajn, kdyby se na něj nahlíželo více jako na profesionální sport,“ řekla kapitánka týmu Prague Pegasus.

Jediný ochranný prvek, který hráči ve famfrpálu mají, je chránič na zuby. „Famrfpál je poměrně tvrdý v tom smyslu, že je plně kontaktní. Je tam například povolen kontakt podobně jako v ragby, kdy se dá skládat protihráč, který drží míč, k zemi,“ popsal Vodrážka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal
Tenis

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal

Světová tenisová jednička Srb Novak Djokovič prohrál soud o zrušená víza, musí opustit Austrálii a nebude obhajovat titul na Australian Open, které začne v pondělí. Tenista prohlásil, že rozsudek respektuje a Austrálii opustí. Podle CNN mu zbývá ještě několik symbolických možností, ale start turnaje by v každém případě nestihl. Tři soudci federálního soudu v Melbourne rozhodli v jeho neprospěch jednomyslně. Djokovičovi nyní hrozí tříletý zákaz vstupu do země.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jednání Sněmovny jako „žvanění“ opozice? Diskutují Vondráček i Kovářová
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jednání Sněmovny jako „žvanění“ opozice? Diskutují Vondráček i Kovářová

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) chce z původního návrhu schodkového státního rozpočtu bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) seškrtat 80 miliard, aby jej z 377 miliard dostal pod hranici 300 miliard. Je to vůbec možné? V nedělní Partii na toto téma vystoupí ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda ČSSD Michal Šmarda. V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř poslanců z různých politických subjektů. Pořad můžete sledovat od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Šmarda: Babiš mě ve vládě nechtěl, abych ji nerozvrátil zevnitř. Nesnese další osobnost

Předseda ČSSD Michal Šmarda se v minulosti nestal ministrem kultury, protože měl expremiér Andrej Babiš (ANO) obavy, aby mu vládu nerozvrátil zevnitř. V Partii Terezie Tománkové to řekl sám Šmarda s tím, že měl předseda hnutí ANO pravdu, protože by ve vládě nesnesl další silnou osobnost. Přiznal, že by se ve vládě snažil zachovat svoji důstojnost. Reakci Andreje Babiše redakce shání.

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se na úvod poslanecké schůze k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) pustil do guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Umně a téměř bez povšimnutí použil pojem Rusnokova drahota, jako by chtěl ze sebe smýt díl odpovědnosti za inflaci, která je v Česku nejvýše za 13 let. Proč Babišovi vadí šéf ČNB, kterému v červnu končí mandát?

Leží Milan v cimře a bojí se, že vymře aneb Jak o covidu píší čeští básníci

„Zamčený bar / Rolety zatažený / Hosté ožralí.“ To je ukázka z básně novináře a editora Karla Škrabala, která výmluvně ilustruje, jak Češi během nouzových stavů nedodržovali opatření. Básnířka, herečka a filozofka Anna Luňáková začala poezii z éry pandemie covidu označovat jako pandezii a sestavila sborník, do kterého přispělo 80 českých literátů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama