Kauza šikany ve škole v Blovicích: Město odvolalo ředitelku, i přes stížnosti bude dál učit

Základní školu v Blovicích na jižním Plzeňsku dlouhodobě trápí šikana mezi žáky.

Šikana v Blovicích

Ředitelku Základní školy v Blovicích na Plzeňsku odvolala městská rada. Město tím reagovalo na případy údajné dlouhodobé šikany mezi žáky. Situací se v posledních měsících intenzivně zabývala i Česká školní inspekce.

Rodiče dětí dlouhodobě vytýkali vedení školy liknavý přístup k řešení případů šikany a týrání. „Dcera byla šikanovaná od spolužáků. Celá věc se řešila i se školní psycholožkou. Byla to opravdu těžká šikana, protože dceru vydírali i psychicky. Nikdo to ale neřešil,“ sdělila již dříve pro CNN Prima NEWS matka jedné z šikanovaných dívek.

ČTĚTE TAKÉ: Policisté na Plzeňsku šetří případ extrémní šikany na základní škole. Dívku nutili k perverzím

Na situaci se rozhodla reagovat rada města Blovic, která ředitelku ze své funkce odvolala. Bývalá ředitelka na škole nadále zůstává v pozici řadové učitelky. Podle některých rodičů by bylo nejideálnější, kdyby ředitelka odešla ze školy úplně. „Samozřejmě z pozice rodičů to určitě takhle mohou cítit,“ chápe nesouhlasné projevy tajemník Městského úřadu v Blovicích Václav Kybic. Zároveň připomíná, že úplná výpověď ředitelce není v kompetenci městské rady.

Zaměstnanci školy, včetně dnes již bývalé ředitelky, odmítli současnou situaci komentovat. Ohledně bližších informací odkázali na zřizovatele, tedy město.

Škola pod dohledem inspekce

Podle vyjádření rodičů se po výměně ředitelek situace ve škole zlepšila. Někteří by přesto raději uvítali úplný odchod osoby bývalé ředitelky. „Snažili jsme se, aby úplně odešla. Nezvládala situaci. Samozřejmě mi to vadí,“ sdělil pro CNN Prima NEWS otec jednoho z žáků školy Martin Truhlář. Zároveň ale oceňuje zlepšení komunikace ve škole.

Škola je kvůli šikaně a případům týrání pod drobnohledem České školní inspekce. Podle inspekce selhal především metodik prevence rizikového chování. „My dále postupujeme směrem ke škole. Hlavně, aby se situace uklidnila,“ popsal přístup inspekce náměstek ústředního školního inspektora České školní inspekce Karel Kovář. Podle něj je v tuto chvíli zásadní, aby se děti cítily ve škole bezpečně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Šikana na českých školách. Kolik žáků má zkušenosti se šikanou a proč se jí nedaří předejít?

Tagy: