Další Ronaldova socha, další kontroverze. Tentokrát zvěčněný CR7 nepobouřil vzhledem

O tom, jak velkým fenoménem je fotbalista Cristiano Ronaldo, není třeba pochybovat. Ačkoliv je stále aktivním hráčem, už na jeho počest vznikají sochy. A to nejen na rodné Madeiře. V Indii nyní odhalili mosazného Ronalda a nutno říci, že z uměleckého hlediska daleko povedenějšího, než který vznikl dříve. Jenže leckomu se nelíbí, že dílo má své místo v turistickém letovisku Calangute ve státě Goa. Ten byl dříve portugalskou kolonií.

Umístění 400kilogramové sochy do státu Goa jednou optikou dává smysl. V této oblasti je fotbal v porovnání s jinými místy v Indii extrémně populární. A proč tedy nezvěčnit jednoho z nejlepších fotbalistů moderní éry, pětinásobného vítěze Zlatého míče? Tým, který se zasloužil o sochu hráče momentálně působícího v Manchesteru United doufá, že tímto krokem inspiruje mladé.

Jenže druhá strana mince říká, že je nemístné Cristiana Ronalda tímto způsobem velebit, když jde o reprezentanta země, která byla více než 500 let koloniálním správcem státu Goa. A zvláště v prosinci roku 2021, kdy Goa slaví 60. výročí nezávislosti na Portugalsku.

Kritici tvrdí, že místo CR7 se měla vzdát pocta indickým fotbalistům, především když několik bývalých i současných členů národního týmu pochází ze zmiňované oblasti. „Jsem velmi zklamaný, když mám mluvit o vztyčení Ronaldovy sochy. Naučte se být hrdí na naše vlastní ikony jako Samira Naika nebo Bruna Coutinha,“ vzkázal prostřednictvím agentury IANS jeden z místních obyvatel.

Během představení sochy – která stála v přepočtu přes 350 000 korun – někteří lidé na protest mávali černými vlajkami, jak uvedl list Times of India.

Kontroverze tak provázejí další dílo, které vzdává Ronaldovi hold. Na tom, že vznikla socha na jeho rodné Madeiře, samozřejmě není nic špatného. Jenže výsledek práce místního umělce Emanuela Santose schytal celosvětový posměch. Bustu, která byla odhalena na letišti Funchal v roce 2017, později nahradilo povedenější – už daleko preciznější – dílo.

Ještě dříve vznikla rovněž na Madeiře jiná socha, která se rovněž nevyhnula narážkám. Ronaldo sám uvedl, že je hezčí než on sám, nicméně pozornost veřejnosti směřovala k oblasti rozkroku, kde tvůrci fotbalistovi poměrně dost zvýraznili přirození. A právě na toto místo turisté s oblibou sahají.

Tagy: