reklama

Další Ronaldova socha, další kontroverze. Tentokrát zvěčněný CR7 nepobouřil vzhledem

O tom, jak velkým fenoménem je fotbalista Cristiano Ronaldo, není třeba pochybovat. Ačkoliv je stále aktivním hráčem, už na jeho počest vznikají sochy. A to nejen na rodné Madeiře. V Indii nyní odhalili mosazného Ronalda a nutno říci, že z uměleckého hlediska daleko povedenějšího, než který vznikl dříve. Jenže leckomu se nelíbí, že dílo má své místo v turistickém letovisku Calangute ve státě Goa. Ten byl dříve portugalskou kolonií.

reklama

Umístění 400kilogramové sochy do státu Goa jednou optikou dává smysl. V této oblasti je fotbal v porovnání s jinými místy v Indii extrémně populární. A proč tedy nezvěčnit jednoho z nejlepších fotbalistů moderní éry, pětinásobného vítěze Zlatého míče? Tým, který se zasloužil o sochu hráče momentálně působícího v Manchesteru United doufá, že tímto krokem inspiruje mladé.

Jenže druhá strana mince říká, že je nemístné Cristiana Ronalda tímto způsobem velebit, když jde o reprezentanta země, která byla více než 500 let koloniálním správcem státu Goa. A zvláště v prosinci roku 2021, kdy Goa slaví 60. výročí nezávislosti na Portugalsku.

Kritici tvrdí, že místo CR7 se měla vzdát pocta indickým fotbalistům, především když několik bývalých i současných členů národního týmu pochází ze zmiňované oblasti. „Jsem velmi zklamaný, když mám mluvit o vztyčení Ronaldovy sochy. Naučte se být hrdí na naše vlastní ikony jako Samira Naika nebo Bruna Coutinha,“ vzkázal prostřednictvím agentury IANS jeden z místních obyvatel.

Během představení sochy – která stála v přepočtu přes 350 000 korun – někteří lidé na protest mávali černými vlajkami, jak uvedl list Times of India.

Kontroverze tak provázejí další dílo, které vzdává Ronaldovi hold. Na tom, že vznikla socha na jeho rodné Madeiře, samozřejmě není nic špatného. Jenže výsledek práce místního umělce Emanuela Santose schytal celosvětový posměch. Bustu, která byla odhalena na letišti Funchal v roce 2017, později nahradilo povedenější – už daleko preciznější – dílo.

Ještě dříve vznikla rovněž na Madeiře jiná socha, která se rovněž nevyhnula narážkám. Ronaldo sám uvedl, že je hezčí než on sám, nicméně pozornost veřejnosti směřovala k oblasti rozkroku, kde tvůrci fotbalistovi poměrně dost zvýraznili přirození. A právě na toto místo turisté s oblibou sahají.

Tagy:

Hlavní zprávy

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“
USA

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“

Boj amerických republikánů proti federálním snahám prosazovat povinnou vakcinaci či nošení roušek se vyhrocuje. Posledním příkladem vzdoru je návrh zákona, který by trestal soukromé firmy a veřejný sektor za pouhou otázku, zda se zaměstnanci nechali očkovat. V případě jeho nedodržení by hrozila vysoká pokuta nebo roční vězení. Republikáni považují zákon za jeden z pilířů občanské svobody.

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama