reklama

Další rozvolňování v Česku: Festivalů se může účastnit až pět tisíc lidí

Od pondělí 22. června dochází k dalšímu rozvolňování opatření zavedených kvůli pandemii koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví ruší stanovený limit deseti metrů čtverečních na osobu a povinné rozestupy při akcích. Je možné pořádat akce s účastí více než tisíce lidí. Uvolnění restrikcí se kvůli nepříznivé epidemiologické situaci netýká Frýdecko-Místecka, Karvinska a ani Prahy.

reklama

Hygienici evidují nové případy nemoci COVID-19 v každé pražské městské části. V metropoli podle nich dochází ke komunitnímu šíření viru, ale jsou i lokální ohniska s desítkami nakažených.

Do současného rozvolňování spadají například galerie, zoologické zahrady, koupaliště nebo lázně, ve kterých se povolují skupinové procedury a společné stravování. Veletrhů se může účastnit maximálně 5 000 lidí. Bez omezení se mohou konat akce do tisíce osob, u akcí nad tento počet bude nadále nutné dodržovat rozestupy.

Přehled pravidel od 22. června

  • zoologické zahrady mohou být otevřené bez limitu počtu návštěvníků, platí rozestupy a roušky ve vnitřních prostorech
  • koupaliště nemají omezení počtu lidí, personál může vyžádovat nošení roušek v uzavřených vestibulech
  • v lázních budou povolené skupinové procedury a společné stravování
  • festivaly, veletrhy nebo sportovní akce mohou proběhnout s účastí maximální 5 000 osob, ale jen ve skupinách po tisíci ve stavebně oddělených sektorech
  • rozvolňování opatření se nedotýká hradů a zámků, dále platí, že ve skupinách může být maximálně 20 osob

Festivalů se nově se může účastnit až 5 000 lidí. Zvyšuje se tak počet osob z 500 na 1 000 v jednom sektoru. Sektory musí být od sebe odděleny stavebně nebo oplocením s alespoň čtyřmetrovou vzdáleností. Musí mít také vlastní vstup a zázemí

Pořadatelé přesunuli některé festivaly už dříve na příští rok. A podobné je to v případě mezinárodních veletrhů. Například v pražských Riegrových sadech, kde se mají konat koncerty až do konce srpna, pořadatelé nebudou navyšovat kapacitu.

Někde mohou vyžadovat roušky v uzavřených prostorech

Na koupalištích se mohou návštěvníci mohou od pondělí chovat stejně jako v době před pandemií. Vedení plaveckého bazénu v pražském Podolí v pondělí informovalo, že společné prostory zaměstnanci dezinfikují více než je normální standard, a že návštěvníci musejí nosit roušky v prostorech vestibulu.

Bez limitu počtu návštěvníků jsou i zoologické zahrady. Dál ale platí dodržování rozestupů, do vnitřních expozic by měli návštěvníci vstupovat s rouškou.

Hrady a zámky bez rozvolnění

Rozvolňování opatření se nedotkne hradů a zámků. Národní památkový ústav jim totiž nenařídil zvýšit počty pro obsazenost prohlídky a zároveň podle námi oslovených kastelánů zámků Hluboká nad Vltavou a Český Krumlov je prý stávající počet vzhledem k obsazenosti prohlídek dostačující. Návštěvnost je totiž oproti loňsku poloviční.

„Vzhledem k tomu, že sem nejezdí cizinci, tak není potřeba měnit počty osob ve skupinách, zůstáváme  na 20 osobách,“ řekl zástupce kastelána zámku Hluboká nad Vltavou Václav Vlažný.

Od pondělí mohou žáci vyrazit do škol na tradiční fotografování. Vzhledem k povolení hromadných jednorázových akcí nebude problém při předávání vysvědčení nebo při přijímacích zkouškách. . Některá opatření však zůstanou v platnosti. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch upřesnil, že „umožní sezení účastníků přijímacích zkoušek na vysoké školy ve vzdálenosti bližší než 2 metry za podmínky nošení roušky“.

Další hlavní zprávy

Partie

Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger

Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger

Začneme s masivním vyhodnocováním vzorků odebraných pacientům, kteří jsou pozitivní na covid, abychom odhalili nové mutace koronaviru. Oznámil to ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Mělo by k tomu dojít nejpozději od příštího týdne. Za posledních 14 dní bylo totiž podle ministra zachyceno 56 různých mutací.

Jeden nešťastný pohyb a malér byl na světě. Provod si poranil koleno, přijde o EURO?
Turboočkování funguje skvěle. V pondělí umožníme registraci lidí 45+, slibuje Babiš
„Satanští vojáci“ míří na misi do země kanibalů. Mají zklidnit indonéské separatisty
reklama
reklama
Schillerová: Hamáček by měl rezignovat, pokud se prokáže, že o cestě do Moskvy lhal

Partie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama