reklama

Další rozvolňování v Česku: Festivalů se může účastnit až pět tisíc lidí

Od pondělí 22. června dochází k dalšímu rozvolňování opatření zavedených kvůli pandemii koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví ruší stanovený limit deseti metrů čtverečních na osobu a povinné rozestupy při akcích. Je možné pořádat akce s účastí více než tisíce lidí. Uvolnění restrikcí se kvůli nepříznivé epidemiologické situaci netýká Frýdecko-Místecka, Karvinska a ani Prahy.

reklama

Hygienici evidují nové případy nemoci COVID-19 v každé pražské městské části. V metropoli podle nich dochází ke komunitnímu šíření viru, ale jsou i lokální ohniska s desítkami nakažených.

Do současného rozvolňování spadají například galerie, zoologické zahrady, koupaliště nebo lázně, ve kterých se povolují skupinové procedury a společné stravování. Veletrhů se může účastnit maximálně 5 000 lidí. Bez omezení se mohou konat akce do tisíce osob, u akcí nad tento počet bude nadále nutné dodržovat rozestupy.

Přehled pravidel od 22. června

  • zoologické zahrady mohou být otevřené bez limitu počtu návštěvníků, platí rozestupy a roušky ve vnitřních prostorech
  • koupaliště nemají omezení počtu lidí, personál může vyžádovat nošení roušek v uzavřených vestibulech
  • v lázních budou povolené skupinové procedury a společné stravování
  • festivaly, veletrhy nebo sportovní akce mohou proběhnout s účastí maximální 5 000 osob, ale jen ve skupinách po tisíci ve stavebně oddělených sektorech
  • rozvolňování opatření se nedotýká hradů a zámků, dále platí, že ve skupinách může být maximálně 20 osob

Festivalů se nově se může účastnit až 5 000 lidí. Zvyšuje se tak počet osob z 500 na 1 000 v jednom sektoru. Sektory musí být od sebe odděleny stavebně nebo oplocením s alespoň čtyřmetrovou vzdáleností. Musí mít také vlastní vstup a zázemí

Pořadatelé přesunuli některé festivaly už dříve na příští rok. A podobné je to v případě mezinárodních veletrhů. Například v pražských Riegrových sadech, kde se mají konat koncerty až do konce srpna, pořadatelé nebudou navyšovat kapacitu.

Někde mohou vyžadovat roušky v uzavřených prostorech

Na koupalištích se mohou návštěvníci mohou od pondělí chovat stejně jako v době před pandemií. Vedení plaveckého bazénu v pražském Podolí v pondělí informovalo, že společné prostory zaměstnanci dezinfikují více než je normální standard, a že návštěvníci musejí nosit roušky v prostorech vestibulu.

Bez limitu počtu návštěvníků jsou i zoologické zahrady. Dál ale platí dodržování rozestupů, do vnitřních expozic by měli návštěvníci vstupovat s rouškou.

Hrady a zámky bez rozvolnění

Rozvolňování opatření se nedotkne hradů a zámků. Národní památkový ústav jim totiž nenařídil zvýšit počty pro obsazenost prohlídky a zároveň podle námi oslovených kastelánů zámků Hluboká nad Vltavou a Český Krumlov je prý stávající počet vzhledem k obsazenosti prohlídek dostačující. Návštěvnost je totiž oproti loňsku poloviční.

„Vzhledem k tomu, že sem nejezdí cizinci, tak není potřeba měnit počty osob ve skupinách, zůstáváme  na 20 osobách,“ řekl zástupce kastelána zámku Hluboká nad Vltavou Václav Vlažný.

Od pondělí mohou žáci vyrazit do škol na tradiční fotografování. Vzhledem k povolení hromadných jednorázových akcí nebude problém při předávání vysvědčení nebo při přijímacích zkouškách. . Některá opatření však zůstanou v platnosti. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch upřesnil, že „umožní sezení účastníků přijímacích zkoušek na vysoké školy ve vzdálenosti bližší než 2 metry za podmínky nošení roušky“.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama