Další úprava zkoušek v autoškole: Přibyde víc otázek. Zkuste si, jak byste obstáli

Teoretické zkoušky v autoškole si náročností nezadají s praktickou částí.

Nové otázky v autoškolách

Dalších 38 nových otázek bude od poloviny února součástí zkoušek autoškol. Poprvé mezi nimi budou zařazeny i video otázky. Nová sada testů se věnuje například jízdě za snížené viditelnosti či řešení situací na různých typech křižovatek. Nové zkušební otázky v úterý představili zástupci ministerstva dopravy, autoškol a dopravní policie.

Ministerstvo začalo nové otázky zařazovat do zkoušek už loni, nyní jich je téměř 900. Každý žadatel v současnosti u zkoušky řeší 25 příkladů. V Česku skládá zkoušky k řidičským oprávněním zhruba 120 tisíc žadatelů ročně.

„Bezpečnost silničního provozu je jednou z mých priorit, proto oceňuji, že v první polovině února letošního roku budou do testů pro nové zájemce o řízení zařazeny nové otázky, které připravují na každodenní situace za volantem. Také se v této sadě poprvé u nás objeví i video otázky, což je věc, kterou budeme v budoucnu dále rozvíjet,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.

Nová sada obsahuje 35 textových otázek doplněných obrázkovou simulací a tři video otázky. Do zkoušek budou zařazeny od 13. února. Zájemci si je budou moci vyzkoušet i na webu noveotazky.cz.

„V textových otázkách ze zkoušky z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy se nyní zaměřujeme na aktuální témata, jako je jízda automobilem za snížené viditelnosti, což je téma v zimě velmi aktuální,“ popsal novou sadu předseda Asociace autoškol Aleš Horčička.

Otázky by měly být zaměřeny na reálné dopravní události, sada je složena ze statických i dynamických dopravních situací. Zároveň by měly zamezit případům, kdy se uchazeči o řidičské oprávnění otázky naučí nazpaměť.

Od počítače do provozu

Na skladbě nových otázek spolupracovala i dopravní policie. Podle jejího šéfa Jiřího Zlého příklady vycházejí z praxe. „Z učeben a od počítače se tak lehce uchazeč o řidičské oprávnění dostává do každodenního provozu, i když zrovna nesedí s instruktorem za volantem. To je pro nás důležité,“ dodal Zlý.

Nové otázky jsou součástí projektu Nová generace testových otázek pro žadatele o řidičské oprávnění. První sadu 35 nových otázek ministerstvo představilo už loni na podzim. Tehdy se zaměřovaly především na příčiny dopravních nehod, na zranitelné účastníky v provozu, jako jsou cyklisté nebo chodci, a také na možné problémy dopravy ve zhoršeném počasí. Ministerstvo bude s autoškolami i policisty v příštích měsících pracovat na dalších otázkách.

Tagy: