reklama

Dánsko tvrdě zasáhlo proti migrantům. Nový zákon je umožní poslat mimo Evropu

Dánsko dlouhá léta patřilo v otázce migrační politiky k otevřeným státům. V posledních letech ale svůj postoj mění. Potvrdilo to i červnové prosazení zákona, který umožní posílat žadatele o azyl do center mimo Dánsko i Evropu.

reklama

Jak by měl nový zákon fungovat? Po příjezdu do země úřady uprchlíky zaevidují a následně je posadí do letadla, které zamíří do nějaké třetí země. Tam uprchlíci zůstanou, i když dostanou dánské vízum. Dánský ministr pro migraci kvůli tomu jednal například ve Rwandě. Zatím neúspěšně.

Proto zatím nelze novou legislativní normu využít. „Zákon z června neumožňuje Dánsku posílat žadatele o azyl do center mimo Dánsko a Evropu, protože Dánsko zatím, pokud je nám známo, nemá s třetí zemí žádnou dohodu týkající se takového střediska pro zpracování azylu,“ vysvětlila výkonná ředitelka dánské organizace pro uprchlíky Eva Singerová.

Pokud by to ale nakonec vyšlo, dalo by to jasný signál uprchlíkům – sem nejezděte, stejně vás pošleme jinam. „Voliči v Dánsku se obávají migrace hlavně z problematických regionů – z Blízkého východu a severní Afriky. V roce 2015 to pro ně byl šok,“ řekl dánský politolog a sociolog Lars Erslev Andersen.

Obava o sociální systém

Dánská vláda k tomu přistoupila hlavně z obavy o sociální systém a o snižování platů Dánů. „Není to ani tak otázka nějaké pochybné konkurence na trhu práce, ale spíš toho, jak zahrnout tyto lidi do dánského trhu práce tak, aby nepobírali podporu v nezaměstnanosti čili dávky v nouzi,“ vysvětlil velvyslanec ČR v Dánsku Radek Pech.

Obavy sociálních demokratů o kolaps sociálního systému jsou namístě. V jiných státech totiž musíte nejdřív pracovat, abyste sociální podporu mohli získat. V Dánsku k ní ale dostanete přístup ihned.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek prozradil, kdy se Česko může vrátit do normálu. S experty chystá strategii
Koronavirus

Válek prozradil, kdy se Česko může vrátit do normálu. S experty chystá strategii

Ačkoliv řada lidí vyzývá vládu premiéra Petra Fialy (ODS) k tomu, aby zrušila většinu současných protiepidemických opatření, jako to udělali například Britové, podle kabinetu by to bylo předčasné. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale potvrdil, že jeho tým o možném rozvolnění restrikcí často hovoří. Vláda už představila svou předpověď, kdy by „návrat k normálu“ mohl nastat.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí
Historie

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

KOMENTÁŘ: Rekordman Passer zákon neporušil, morálně však jeho jízda neobstojí

Minulý týden vzbudil obrovské haló známý český podnikatel Radim Passer, který se rozhodl demonstrovat schopnosti své nejnovější hračky na čtyřech kolech. V časných ranních hodinách vyvezl své Bugatti Chiron na přehledný úsek německé dálnice dálnice A2 mezi Berlínem a Hannoverem a tlačil pedál plynu k podlaze tak dlouho, dokud ukazatel rychlosti nedostoupil hodnoty 417 km/h.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie

Spojenci v Severoatlantické alianci (NATO) zvažují podle slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka nasazení jednotek i na Slovensku. Korčok to ve čtvrtek řekl novinářům v souvislosti s napětím mezi Ukrajinou a Ruskem. Server Sky News napsal, že zmíněné úvahy se týkají možnosti vytvoření bojových jednotek s tisícovkou příslušníků, které by kromě Slovenska působily také v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku.

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé záběry exploze domu v Liberci: Bouchlo to a přišli jsme o všechno, vylíčil svědek

Čtvrteční výbuch v libereckém domě, během kterého utrpělo zranění 10 lidí a jedna žena skončila s popáleninami ve vinohradské nemocnici, nejspíše zavinila propanbutanová láhev. Podle jednoho z obyvatel domu mělo k explozi dojít v bytě jisté problémové rodiny. „Měli problémy s alkoholem a sociální správa jim dokonce měla v minulosti odebrat děti,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS svědek. Ranní exploze poničila byt i jemu.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Játra zničená alkoholem a delirium. Stehlíková má Zemanovi do týdne zaplatit milion

Pražský hrad oficiálně zaslal psychiatričce Džamile Stehlíkové předžalobní výzvu. Jejím předmětem jsou výroky lékařky o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Stehlíková uvedla, že hlava státu byla na podzim hospitalizována v souvislosti s jeho konzumací alkoholu a následnými problémy s játry. Zeman a jeho okolí po ní požadují omluvu, milion korun a také jména svých zdrojů.

reklama