reklama

Dánsko tvrdě zasáhlo proti migrantům. Nový zákon je umožní poslat mimo Evropu

Dánsko dlouhá léta patřilo v otázce migrační politiky k otevřeným státům. V posledních letech ale svůj postoj mění. Potvrdilo to i červnové prosazení zákona, který umožní posílat žadatele o azyl do center mimo Dánsko i Evropu.

reklama

Jak by měl nový zákon fungovat? Po příjezdu do země úřady uprchlíky zaevidují a následně je posadí do letadla, které zamíří do nějaké třetí země. Tam uprchlíci zůstanou, i když dostanou dánské vízum. Dánský ministr pro migraci kvůli tomu jednal například ve Rwandě. Zatím neúspěšně.

Proto zatím nelze novou legislativní normu využít. „Zákon z června neumožňuje Dánsku posílat žadatele o azyl do center mimo Dánsko a Evropu, protože Dánsko zatím, pokud je nám známo, nemá s třetí zemí žádnou dohodu týkající se takového střediska pro zpracování azylu,“ vysvětlila výkonná ředitelka dánské organizace pro uprchlíky Eva Singerová.

Pokud by to ale nakonec vyšlo, dalo by to jasný signál uprchlíkům – sem nejezděte, stejně vás pošleme jinam. „Voliči v Dánsku se obávají migrace hlavně z problematických regionů – z Blízkého východu a severní Afriky. V roce 2015 to pro ně byl šok,“ řekl dánský politolog a sociolog Lars Erslev Andersen.

Obava o sociální systém

Dánská vláda k tomu přistoupila hlavně z obavy o sociální systém a o snižování platů Dánů. „Není to ani tak otázka nějaké pochybné konkurence na trhu práce, ale spíš toho, jak zahrnout tyto lidi do dánského trhu práce tak, aby nepobírali podporu v nezaměstnanosti čili dávky v nouzi,“ vysvětlil velvyslanec ČR v Dánsku Radek Pech.

Obavy sociálních demokratů o kolaps sociálního systému jsou namístě. V jiných státech totiž musíte nejdřív pracovat, abyste sociální podporu mohli získat. V Dánsku k ní ale dostanete přístup ihned.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Vondráček?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Vondráček?

Prognóza zdravotního stavu prezidenta je krajně nejistá, cituje z dopisu od lékařů šéf Senátu Miloš Vystrčil. Hospitalizovaný Miloš Zeman dle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) není momentálně schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Zástupci senátorských klubů proto nevidí jinou možnost než převést prezidentské pravomoci na premiéra a šéfa Sněmovny. Jak se situace bude vyvíjet dále? Sledujte speciální vysílání CNN Prima NEWS, které bude k dispozici živě i v tomto článku. Hosty budou mimo jiné předseda Sněmovny Radek Vondráček nebo předseda senátní komise pro ústavu Zdeněk Hraba.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

reklama

Domácí zpravodajství

Mynář zaútočil na Vystrčila: Předvádí pokrytectví a chce Zemana zbavit pravomocí

Miloš Vystrčil (ODS) předvádí pokrytectví, jaké jsem v životě nezažil, zaútočil na šéfa Senátu veřejně hradní kancléř Vratislav Mynář. Prohlásil to v pondělí odpoledne na dlouho očekávané tiskové konferenci. Vystrčil se podle Mynáře chce jen zviditelnit, což povede ke zbavení prezidenta pravomocí. K tomu, v jakém je prezident zdravotním stavu, se Mynář ale detailněji nevyjádřil.

reklama