Putin v pytli na mrtvoly rozhádal politiky. David to za své výroky schytal od Výborného

360° (1028)

Ministerstvo vnitra v pátek ze své budovy vyvěsilo instalaci, na které je mezi českou a ukrajinskou vlajkou Putinova podobizna ve vaku na mrtvoly. To v pořadu 360° na CNN Prima NEWS komentoval europoslanec Ivan David (SPD), podle kterého jde o samotný vrchol nevkusu. Jeho pohled na věc nesdílí poslankyně Věra Kovářová (STAN), podle které platí, že na hrubý pytel má přijít také hrubá záplata. Člověk, který napadl svrchovaný stát, kde vraždí ženy a děti, si prý nic jiného nezaslouží.

„Já, když jsem to dnes odpoledne viděl, tak jsem se domníval, že jde o fotomontáž, kterou vytvořil nějaký hlupák. Podle mého názoru je to vrchol nevkusu. Když jsem se dozvěděl, že to je realita, dokonce od ministerstva, tak jsem si pomyslel: ,No to je teda úroveň,‘“ komentoval akci resortu vnitra Ivan David.

Podle Věry Kovářové je ale krok ministerstva vnitra, v jehož čele sedí její stranický šéf Vít Rakušan, odpovídající. „V Praze se koná řada demonstrací, o kterých svolavatelé říkají, že jsou proti vládě. Na těchto demonstracích se objevují proruská hesla, obhajuje se válka a Putin. Je třeba si nalít čistého vína. Je třeba si říci, kdo je Putin. Je to státník, který napadl svrchovaný stát. Zabijí ženy, děti,“ reagovala Kovářová.

Pohled místopředsedkyně sdílí i Marek Výborný (KDU-ČSL), podle kterého Ivan David ani jiná slova než ta, jež obhajují Rusko, volit nemůže.

„David a další představitelé této scény jsou pátou kolonou Ruska v našem státě. Přijde mi neuvěřitelné, že tady někdo dokáže relativizovat válečné zločiny. Vladimir Putin není státník, je to válečný zločinec,“ říká emotivně předseda lidoveckého poslaneckého klubu v reakci na Davidovo nepodložené a vyvrácené tvrzení, že to byli právě Ukrajinci, kteří od roku 2014 páchali genocidu na Donbase.

Právě ruská propaganda dlouhodobě šíří informace o „genocidě Rusů na Ukrajině“. Nikdy ale nebyly předloženy žádné důkazy a ani žádná z mezinárodních vyšetřovacích komisí k takovému závěru nedospěla.

„Když slavíme náš svátek, musíme si uvědomit, že několik set kilometrů od nás je stát, který byl napaden jiným státem. Jsou tam vražděny ženy a děti. To nepatří do 21. století,“ uzavřel podporu Rakušanova rozhodnutí Marek Výborný.

Tagy:
Vladimir Putin Vít Rakušan CNN Prima NEWS Starostové a nezávislí Věra Kovářová Rusko Ivan David Marek Výborný Svoboda a přímá demokracie Ministerstvo vnitra České republiky