Po sociálních sítích se rychle šíří nová výzva. Podle jejích autorů si českou vlajku neprávem přivlastnili falešní vlastenci a nastal čas tento státní symbol vrátit těm, kterým skutečně záleží na dobru vlasti. Řada lidí si dnes vlajku spojuje s nenávistnými názory či extremismem. K akci, která má při příležitosti státního svátku pomoci tento stav změnit, se přidávají politici i některé státní instituce.
„Pojmy národ, národní hrdost nebo vlastenectví si v dnešní době účelově přivlastňuji extremistické a fašizující subjekty. Totéž platí i o používání vlajky“ stojí v nové výzvě. Její autoři proto vyzývají skutečné vlastence, aby pro sebe vlajku získali zpět.
Po celou dobu zhruba patnácti let existence našeho spolku bylo jedním z našich hlavních poslání prezentovat vlastenectví...
Posted by Vlastenci on Thursday, October 27, 2022
Lidé na sítích si tak v rámci iniciativy přidávají státní symbol do profilových fotek, vkládají si ho za uživatelské jméno či sdílejí fotky vlajky vyvěšené v okně nebo zahradě. Kampaň a její myšlenka se setkává se značným úspěchem. „Naše krásná vlajka a pojmy jako ‚vlast‘ či ‚vlastenec‘ jsou pro mě cosi posvátného. Nikdy je nehodlám přepustit zbabělým nenávistným kolaborantům,“ napsal jeden z uživatelů Twitteru.
„Vlajka nepatří falešným vlastencům, kteří za ní schovávají ruskou propagandu. Nesmí sloužit k nenávisti a obchodu s chudobou,“ sdělil CNN Prima NEWS autor původní myšlenky a hashtagu #BeremeSiVlajkuZpět starosta Tetína Matěj Hlavatý (STAN). Postupně se iniciativa rozšířila ještě o hashtag #VlajkaJeNaše a fotku se stručným textem vysvětlujícím její motivaci.
Spolu s jejich sdílením lidé často připojují i rozhořčení nad zdánlivým současným „ukořistěním“ státního symbolu falešnými vlastenci, mnohdy šířícími nenávist či propagandu. „Republika patří jejím občanům, pravým vlastencům a ne ‚lidem‘, kteří ji chtějí zaprodat diktátorským režimům, nacistům, extremistům, ‚dezolátům‘. Je na čase vzít si naši hrdost zpět,“ zaznělo na Twitteru. „Vlajka nepatří jen páté koloně, frustrátům, ‚chlastencům‘ a sobcům,“ napsal další uživatel.
Zítra 28.10. je státní svátek České republiky.
— Matěj - starosta z Tetína (@matej_hlavaty) October 27, 2022
Výzva: “Bereme si vlajku zpět”.
Naše vlajka patří všem, není možné, aby ji zneužívala ruská propaganda.
Proto si na svou profilovou fotku přidejte vlajku ČR.
Výzvu podpořila Pekarová Adamová i ministerstvo vnitra
K výzvě se připojují i někteří veřejní činitelé. Mezi nimi nalezneme jak místní zastupitele, tak vrcholné politiky. Se sdílením hashtagu se připojila například předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
#BeremeSiVlajkuZpet pic.twitter.com/q2mNCrkQSS
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) October 28, 2022
Myšlenku podpořil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN): „Obchodníci se strachem, kteří se snaží narušit bezpečnost naší země, nabízejí falešné jistoty, zabalené do falešného vlastenectví. Víme, kdo je náš nepřítel, a nenecháme ho ukradnout naši zemi ani symboly, které ji reprezentují,“ prohlásil šéf resortu ve videu. Rakušan video sdílel s fotkou plachty, vyvěšené na budově ministerstva. Na ní je mezi českou a ukrajinskou vlajkou podobizna ruského prezidenta Vladimira Putina v pytli na mrtvoly.
Víme, kdo je náš přítel, který krvácí i za naši svobodu. A také víme, kdo je náš nepřítel, a nenecháme ho ukrást pojem vlastenectví ani naši 🇨🇿 https://t.co/KSvN9jAZRi pic.twitter.com/lM1om9O4el
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) October 28, 2022
Z profilů státních institucí se k výzvě přidalo i samotné ministerstvo vnitra. Resort iniciativu sdílel s popiskem: „Naše vlajka nepatří jen falešným vlastencům – je nás všech. Už od 1. republiky je symbolem samostatného státu a manifestuje naši státnost. Máme být na co hrdí!“
V podobném duchu reagovalo i Velitelství informačních a kybernetických sil. „V Česku se vyvěšování vlajky nenosí. Když ji máme vyvěsit na svém domě, máme pocit nepatřičnosti a vyčuhování z řady. To je špatně. Pojďme to 28. října změnit,“ napsala složka české armády na Twitteru.