Dejme příspěvky všem rodinám s dětmi. Vláda jen slibuje, zlobí se Schillerová

Vláda nemyslí na všechny, dává jen sliby a signály, kritizuje kabinet Petra Fialy (ODS) šéfka klubu ANO Alena Schillerová. Podle bývalého premiéra Andreje Babiše je jediným možným řešení plošná pomoc, tedy ne jen pro děti do 18 let. Koalice se shodla na vyplacení jednorázového bonusu pro rodiny s příjmem do milionu korun ročně.

„Proč vláda navrhuje příspěvek jen pro děti do 18 let? Proč ne pro studenty? Stěžují si, že nemají peníze na jízdné, na koleje. A rodiny s nimi nedostanou žádný příspěvek,“ kritizovala vládu šéfka klubu ANO Schillerová.

Podle poslankyně Schillerové navíc kabinet dostatečně neuvedl, jak rodiče budou prokazovat nárok na příspěvek a jak rychle ho dostanou. „Jsou to legitimní otázky, které lidé mají, ale na které se jim nedostávají odpovědi. Od vlády jsme se dočkali jen slibů a signálů,“ pokračovala.

Řešením je podle opozice plošné vyplacení. „Jsme přesvědčeni, že pomoc má přijít rychle. Koaliční vláda ji navrhuje, ale neví, jak to provést a budeme muset schvalovat zákon,“ sdělil bývalý premiér vlády Andrej Babiš (ANO), který by šel podobnou cestou jako Německou. Naši sousedé totiž dají 100 euro (přibližně 2 450 korun) všem rodinám.

Zmíněná částka slouží ale jen jako příklad. „Chápeme, že se vláda brání dát příspěvky všem, je to jejich mantra, ale tak, jak to navrhují, to skončí stejně – další administrativa. Vláda měla dávno reagovat,“ dodal jasně Babiš. Jako řešení navrhuje odpouštění poplatků za energie a DPH. „Dělali jsme to a mělo to efekt,“ dodal.

Fialův kabinet ale plánuje upravit například i pravidla rodičovské. Rodiče s nižším příjmem by mohli mít vyšší měsíční příspěvek, současná nejvyšší částka 10 tisíc, by se mohla zvýšit až na 13 tisíc korun. Vláda chce také podpořit zkrácené úvazky a vyhlásit mimořádné dotace pro dětské skupiny.

Podle premiéra chce vláda balíčkem opatření zmírnit dopady růstu cen. Podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se příspěvky týkají 2,1 milionu dětí do 18 let a rodiny by měly podporu dostat nejpozději do konce srpna. Příspěvek by měl upravit zákon, který připraví ministerstvo práce. Vláda ho po schválení předloží Parlamentu.

Tagy: