CNN Prima News Demokraté

Demokraté

Výpis příspěvků ke štítku „Demokraté“

Volební superúterý v USA zvrat nepřineslo. Dominovali Biden a Trump, Haleyová pohořela

Volební superúterý ve Spojených státech se chýlí ke konci, v nejvíce sledovaných prezidentských primárkách a volebních shromážděních u demokratů i republikánů podle očekávání bodovali současný prezident Joe Biden a exprezident Donald Trump. Biden podle projekcí získal podporu demokratů ve všech 15 státech, ačkoli se značným podílem protestních hlasů, porážku mu přichystala pouze Americká Samoa – nezačleněné území USA, kde vyhrál podnikatel Jason Palmer. Jedinou porážku utrpěl také Trump, a to ve Vermontu, kde vyhrála republikánka Nikki Haleyová.

Poslední Trumpův zářez před finále. Zvítězil v Severní Dakotě, o všem rozhodne superúterý

Bývalý americký prezident Donald Trump zvýšil náskok nad svou jedinou soupeřkou v klání o republikánskou volební nominaci Nikki Haleyovou. V pondělí získal podporu stranických shromáždění ve státě Severní Dakota. Podle zveřejněných odhadů výsledků Trump jednoznačně Haleyovou porazil, informují tiskové agentury. Oba nyní čeká takzvané superúterý, kdy se konají primárky nebo stranická volební shromáždění v 16 různých státech. Speciální noční vysílání můžete sledovat také na CNN Prima NEWS od 23:55.

Biden zvítězil v primárkách v Jižní Karolíně. Jsem připraven opět porazit Trumpa, míní

Americký prezident Joe Biden podle očekávání jasně vyhrál demokratické primárky v Jižní Karolíně a nechal se slyšet, že stejně jako před čtyřmi roky i letos v listopadových volbách porazí pravděpodobného republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Napsala to v neděli agentura AP, která připomíná, že v roce 2020 právě primárky v Jižní Karolíně Bidenovi výrazně pomohly na cestě do Bílého domu.

Heger: Se spojováním proti Ficovi nám radili i Fiala s Jurečkou. Rozhodlo ale ego lídrů

Se spojováním stran proti Robertu Ficovi nám radili i český premiér Petr Fiala (ODS) a vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl bývalý předseda slovenský vlády a šéf strany Demokrati Eduard Heger. Ten dodal, že Jurečka navíc na Slovensko jezdil a pomáhal domlouvat koalici s lídry jednotlivých stran. Heger v rozhovoru zmínil, že Fica do voleb motivuje zejména strach z vězení. Předseda strany Smer-SD podle něj svoji rétorikou během pandemie koronaviru obětoval životy svých voličů, aby získal politický kapitál.

Žádná červená vlna nepřišla, přiznávají republikáni. S demokraty svádí o Kongres tuhý boj

Demokraté s republikány svádějí tuhý boj o americký Senát. Velmi těsné jsou zejména výsledky ve státech Georgia, Wisconsin a Arizona. Demokraté nicméně získali důležitý senátorský mandát za Pensylvánii. Vedle toho se jim podařilo obhájit posty guvernérů v Michiganu, Minnesotě, Novém Mexiku a Illinois. Republikáni zatím věří, že se jim podaří ovládnout americkou Sněmovnu reprezentantů.

DeSantis drtivě zvítězil na Floridě. Trumpa může vyzvat v boji o prezidentskou kandidaturu

Republikán Ron DeSantis byl v úterý znovuzvolen jako guvernér Floridy a míří do svého druhého volebního období. Nekompromisní kritik tzv. woke kultury, pandemických opatření a socialistických regulací zvítězil nad svým oponentem Charlie Cristem o závratných 1,5 milionů hlasů. DeSantis je zároveň prvním republikánským politikem, jemuž se podařilo po dvaceti letech vyhrát v okrese Miami-Dade. Vedle DeSantise obhájil svůj senátorský mandát na Floridě i republikán Marco Rubio.

Biden v obavách, bitva o Kongres začala. Demokraté ztrácejí podporu Hispánců i černochů

Prezidenta Joea Bidena čekají v následujících hodinách perné chvilky. Američané budou v úterý rozhodovat o novém složení Kongresu i o guvernérech celkem 36 států. Pokud se republikáni Kongresu zmocní, mohl by se prezident rozloučit s prosazením velké části své agendy. Předvolební průzkumy přitom favorizují právě republikány. Těm se podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) daří získávat podporu od stále větší části Latinoameričanů a Afroameričanů.

Zakročil tvrdě proti migrantům, Hispánci mu tleskají. DeSantis míří k vítězství na Floridě

Demokraté s největší pravděpodobností dostanou v listopadových volbách na Floridě tvrdý úder. Podle říjnového volebního průzkumu Telemundo/LXNews stávajícího guvernéra Rona DeSantise podporuje většina Latinoameričanů. Hispánci dokonce v průzkumu většinově podpořili DeSantisův krok, kdy vypravil letadlo s padesáti migranty z Texasu do liberálního Massachusetts. Šance jeho demokratického soupeře Charlieho Crista nezvrátila ani televizní debata.

Djokovič do USA nesmí. Tisíce neočkovaných migrantů Bidenovi nevadí, diví se republikáni

Nevpuštění tenisty Novaka Djokoviče na turnaj US Open popudilo řadu republikánů. Podle nich se jedná o dvojí metr, když neočkovaný sportovec má od prezidenta Bidena stopku, zatímco do země proudí tisíce ilegálních migrantů z Mexika. Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová odmítla, že by migranti „jen tak překračovali hranici“. Výrok Jean-Pierrové ale naštval americkou pohraniční stráž. V rozhovoru pro Fox News její příslušníci prohlásili, že je mluvčí buď „úplně blbá“ nebo „nepokrytě lže“.

CNN: Ďábel je v detailech, obvinit Trumpa bude obtížné. Razie mu může posloužit v kampani

Rozezlený exprezident Donald Trump, překvapený Joe Biden a Spojené státy v očekávání, co bude dál. Amerikou hýbe pondělní razie FBI ve floridském resortu Mar-a-Lago, který patří bývalé hlavě státu. Důvodem má být pokračující vyšetřování možného nekalého nakládání s tajnými dokumenty. Experti se teď zabývají otázkami, zda by mohl být Trump případně obviněn z trestného činu. To by rozhodně zkomplikovalo jeho další prezidentskou kandidaturu. Pokud se to nepodaří, může události v očekávané kampani naopak využít ve svůj prospěch.

Povolte dětem výuku o sexuální orientaci, žádá Disney. Firma přijde o miliony dolarů

Na Floridě vypukla bitva mezi soukromou společností The Walt Disney Company a republikánským guvernérem Ronem DeSantisem. Firma politika obviňuje z diskriminace LGBT menšin a vymezuje se hlavně proti zákonu, který zakazuje učitelům veřejných škol přednášet dětem mladším devíti let o genderu a sexuální orientaci. Disney hodlá finančně podpořit politiky, kteří se zasadí za zrušení tohoto nařízení. DeSantis obratem podepsal zákon, který má do budoucna zrušit společnosti Disney speciální postavení na Floridě a připravit ji tím o desítky miliony dolarů.