Šílenství kolem fotbalové ikony jako vlastní gól BBC. Stanice zabloudila ve svých pravidlech

Gary Lineker se v posledních dnech dostal do titulků médií daleko masivnějším způsobem, než když ještě sázel góly za anglickou reprezentaci. Už roky kormidluje vlajkovou loď sportovního vysílání stanice BBC, která se ale před pár dny rozhodla fotbalovou ikonu kvůli tweetu mířenému proti vládě hodit přes palubu. Po bouři – kritice, bojkotech kolegů – vytáhla moderátora zpět. Ale zmatek přetrvává.

Britská vláda se chce vypořádat s nelegální migrací a chystá nový návrh zákona, který jde tvrdě proti žadatelům o azyl přeplouvajícím Lamanšský průliv. Tato inciativa se nelíbí mnoha lidskoprávním organizacím, OSN ani Garymu Linekerovi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lineker a spol. se obávají demence. Omezme hlavičkování, vyzývá fotbalová legenda

Proto bývalý kanonýr anglické reprezentace, Leicesteru i Barcelony minulé úterý na Twitteru napsal: „Jde o krutou politiku zaměřenou na ty nejzranitelnější. Navíc jazykem, který se příliš neliší od toho, jejž používalo Německo ve třicátých letech minulého století.“

Poslední část obnášející přirovnání vlády k nacistické říši Adolfa Hitlera rozvířila vody. Pro stanici BBC byla zprvu dokonce nestravitelným soustem. A odhodlala se Linekera – dlouholetého moderátora fotbalového programu Match Of The Day – stáhnout z vysílání.

Odpor, které rozhodnutí suspendovat populární tvář pobírající přes 36 milionů korun ročně způsobilo, byl masivní. Jiní známí bývalí hráči Alan Shearer a Ian Wright ze solidarity odmítli přes víkend pokrývat dění v Premier League, takže vysílání bylo oproti normálu značně osekané. Žádné analýzy, žádné komentáře. A obecně podle titulků v médiích na „ostrovech“ hrála prim kauza Lineker, nikoliv zápasy renomované soutěže. Například web Guardian označil krok BBC za „velkolepý vlastní gól“. „Linekergate“, „fraška“… I tak se o bouřlivém dění hovořilo.

Kodex má šedé zóny

Veřejnoprávní stanice v pondělí došla k rozhodnutí, že lidově řečeno přestřelila, spíš ublížila sama sobě, než že by potrestala jednu z nejvýraznějších postav sportovní žurnalistiky. A – aspoň prozatím – ukončila ságu kolem 62letého Linekera tím, že ho vytáhla zpět na palubu, navíc se omluvila.

„Jakkoliv bylo posledních několik dní těžkých, nedá se to srovnávat s tím, že byste museli opustit svůj domov kvůli persekuci nebo válce a hledat útočiště v daleké zemi. Bylo hezké vidět empatii vůči jejich situaci od tolika z vás,“ vrátil se k tématu azylové politiky moderátor krátce poté, co došlo ke smíru.

Původní verdikt BBC vyplýval z kodexu veřejnoprávní stanice. Ten se mimo jiné zaměřuje i na to, jak se mají její zaměstnanci chovat na sociálních sítích, nabádá je k nestrannosti a jakési slušné reprezentaci.

Jenže Lineker s BBC pouze spolupracuje na volné noze, není stálým zaměstnancem. Stanice se snažila ospravedlnit zásah tím, že fotbalová legenda sice nespadá do kategorie „názor zakázán“, ale stále by se měla držet od politiky dál. Televizní a rozhlasová společnost se oháněla pravidlem, které je zaměstnanci označované jako „doložka Lineker“. Říká, že všechny vysoce postavené moderátorské tváře, ať už mají jakoukoliv smlouvu, by se u ožehavých témat měly krotit a ctít úzus.

Do hry ale také vstoupilo upozornění na to, že by se měla respektovat svoboda slova. Takže najít ideální balanc je složité.

Guardian píše, že kauza odhalila nefunkční systém interních pravidel BBC. Generální ředitel stanice Tim Davie pak podle citace na webu Independent oznámil, že nyní probíhá revize části kodexu týkající se sociálních sítí. Protože spor o nestrannost poukázal na „potenciální zmatek způsobený šedými zónami“.

Přezkoumání toho, co se vlastně smí, a co ne, by mělo vést k budoucímu zamezení podobného chaosu.

Rozhodně ne všichni jsou šťastní z toho, že BBC vzala zpátečku. „Lineker se neomluvil za urážlivé poznámky, které se mohly dotknout milionů lidí přispívajících na jeho plat,“ uvedl pro The Sun poslanec za konzervativce Tom Hunt. Stanice je kvůli své veřejnoprávní povaze financována daňovými poplatníky.

Huntův kolega z dolní komory Parlamentu Spojeného království Jacob Rees-Mogg použil podobný argument: „Problém představuje, jakým způsobem je BBC financována. Pokud by tomu tak nebylo, nemuseli bychom si dělat starosti s jeho (Linekerovou) nestranností.“

Každopádně list The Times má jasno, že královsky placený moderátor a zastánce uprchlíků několikadenní bitvu vyhrál: „1:0 pro Linekera!“ Po porážce BBC je také vyvíjen čím dál tím větší tlak na předsedu rady stanice Richarda Sharpa, aby rezignoval.

Lineker po dobu revize pravidel nicméně musel slíbit, že se nebude pouštět do kontroverzních názorových příspěvků a zabrání tak dalším plamenům.

Tagy: