reklama

Slunce v Česku je stejně nebezpečné jako u Jadranu, varuje dermatolog Arenberger

Kožním nádorem onemocní v Česku každý rok zhruba 25 až 30 tisíc lidí. Tvoří přibližně čtvrtinu všech pacientů s nádorovými onemocněními v zemi. Jaká je prevence proti kožním nádorům a kdy je nutné navštívit lékaře? V pořadu Interview radí dermatolog a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

reklama

Nádory se často tvoří z mateřských znamének, mohou být ale také jako stinka pod nehtem nebo modřina. „Melanom se může objevit kdekoliv na kůži nebo na sliznici, třeba i v oku. Ale nejčastěji bývá na kůži vystavované slunci, tedy na obličeji a u mužů třeba na zádech,“ popsal dermatolog Petr Arenberger.

V jarních měsících jsou navíc podle něj sluneční paprsky velmi silné a člověk se může v Česku spálit a poškodit si kůži stejně jako například u Jadranu. „Je potřeba sledovat ozonové zpravodajství, minulý víkend se intenzita ultrafialového záření pohybovala kolem hodnoty sedm, a to je srovnatelné s tím, jak je to touto dobou u Jadranu. Když se pohybuje kolem sedmi až osmi, je potřeba používat opalovací krém s vyšším ochranným faktorem, lidi se světlejší kůží by měli používat až padesátku,“ upozornil ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

/ fotografií

Klasickým pacientem s nádorem na kůži je podle dermatologa muž kolem 54 let, ale přibývá mezi nimi zároveň mladších žen, které chodí do solária. „Když ženy začnou chodit do solárií už kolem sedmnácti, osmnácti let, mohou mít rakovinu už po třicítce,“ popsal Arenberger.

Lidé by si měli dělat samovyšetření kůže třikrát do roka. Arenberger uvedl, že podrobné informace o samovyšetření najdou na webových stránkách www.melanom.cz.

Jak správně vyšetřit kůži?

Každoroční akce Stan proti melanomu, kdy si lidé mohou nechat vyšetřit kožní znaménka, se letos kvůli pandemii koronaviru neuskutečnila. Podle Arenbergera by se ale mohla konat v září. „Plánujeme ho na 14. a 15. září na Václavském náměstí v Praze a 21. září v Brně. Letos však musíme vypustit Ostravu, protože tam akci pořádáme v nákupním centru a podmínky by byly složitější,“ vysvětlil dermatolog.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

O tomto víkendu se naplno rozbíhá sezóna dětských táborů. I ty letos poznamenala koronavirová krize. Jak hlásí mnozí vedoucí, dětí oproti loňsku jim ještě přibylo, protože lidé rušili dovolené v zahraničí a posílali náhradou děti právě na tábory. Hygienici už také vyrazili na kontroly, letos samozřejmě i se zaměřením na dodržování zvýšených hygienických požadavků kvůli prevenci nákazy koronavirem, jak potvrdila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých, Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Marie Nosková.

reklama
Prezidentské volby rozhoduje jen několik států USA. Jak tyto swing states fungují?
reklama
reklama
Japonsko má revoluční rychlovlak šinkansen, může jet i při zemětřesení

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Milion chvilek volá po společné opoziční stínové vládě. Nejde to, reagují politici
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
Černý pátek na českých silnicích: Následkem nehod zemřelo šest lidí, letos nejvíce
Další články
reklama
reklama