reklama

Slunce v Česku je stejně nebezpečné jako u Jadranu, varuje dermatolog Arenberger

Kožním nádorem onemocní v Česku každý rok zhruba 25 až 30 tisíc lidí. Tvoří přibližně čtvrtinu všech pacientů s nádorovými onemocněními v zemi. Jaká je prevence proti kožním nádorům a kdy je nutné navštívit lékaře? V pořadu Interview radí dermatolog a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

reklama

Nádory se často tvoří z mateřských znamének, mohou být ale také jako stinka pod nehtem nebo modřina. „Melanom se může objevit kdekoliv na kůži nebo na sliznici, třeba i v oku. Ale nejčastěji bývá na kůži vystavované slunci, tedy na obličeji a u mužů třeba na zádech,“ popsal dermatolog Petr Arenberger.

V jarních měsících jsou navíc podle něj sluneční paprsky velmi silné a člověk se může v Česku spálit a poškodit si kůži stejně jako například u Jadranu. „Je potřeba sledovat ozonové zpravodajství, minulý víkend se intenzita ultrafialového záření pohybovala kolem hodnoty sedm, a to je srovnatelné s tím, jak je to touto dobou u Jadranu. Když se pohybuje kolem sedmi až osmi, je potřeba používat opalovací krém s vyšším ochranným faktorem, lidi se světlejší kůží by měli používat až padesátku,“ upozornil ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

/ fotografií

Klasickým pacientem s nádorem na kůži je podle dermatologa muž kolem 54 let, ale přibývá mezi nimi zároveň mladších žen, které chodí do solária. „Když ženy začnou chodit do solárií už kolem sedmnácti, osmnácti let, mohou mít rakovinu už po třicítce,“ popsal Arenberger.

Lidé by si měli dělat samovyšetření kůže třikrát do roka. Arenberger uvedl, že podrobné informace o samovyšetření najdou na webových stránkách www.melanom.cz.

Jak správně vyšetřit kůži?

Každoroční akce Stan proti melanomu, kdy si lidé mohou nechat vyšetřit kožní znaménka, se letos kvůli pandemii koronaviru neuskutečnila. Podle Arenbergera by se ale mohla konat v září. „Plánujeme ho na 14. a 15. září na Václavském náměstí v Praze a 21. září v Brně. Letos však musíme vypustit Ostravu, protože tam akci pořádáme v nákupním centru a podmínky by byly složitější,“ vysvětlil dermatolog.

Další hlavní zprávy

Politika

Očkování proti covidu budou Čechům hradit pojišťovny, rozhodla Sněmovna

Očkování proti covidu budou Čechům hradit pojišťovny, rozhodla Sněmovna

Schůze Sněmovny pokračuje. Tentokrát poslanci v legislativní nouzi zrychleně rozhodli o tom, že očkování proti koronaviru mají mít lidé hrazeno z pojištění. Sněmovna to schválila v novele, jež také zakotví pravidla nákupu a distribuce vakcín. Někteří medici zřejmě budou moci zastávat při práci v nemocnici pozici praktické sestry, nikoli pouze sanitářů a ošetřovatelů. Dále by do věznic za chybějící dozorce mohli v době krize dočasně nastoupit policisté. Jednání poslanců můžete sledovat v článku živě.

Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici
Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Dopad druhé vlny epidemie: Česká ekonomika má v příštím roce růst jen o 1,5 procenta
Volný: Nucená vakcinace je znásilnění. Nasaďte si roušku, reagoval Blatný
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Průměrná mzda dosáhla 35 402 korun. V Česku nejvíce vydělávají Pražané, přes 43 tisíc
Další články
reklama
reklama