reklama

Jágr, Pavelec či Voráček. Co říkají deset let od posledního zlata na hokejovém MS?

Večer 23. května 2010 vybojovala česká hokejová reprezentace zlatou medaili na mistrovství světa v Německu. CNN Prima NEWS u příležitosti desetiletého výročí od posledního zlatého úspěchu vyzpovídala aktéry památného momentu – trenéra Vladimíra Růžičku, útočníky Jaromíra Jágra, Jakuba Voráčka a brankáře Ondřeje Pavelce.

reklama

Turnaj, který hostila německá města Mannheim a Kolín nad Rýnem, započal český výběr rozpačitě. Tým trenéra Růžičky tehdy ve skupině prohrál poprvé v historii s Norskem a později klopýtl v osmifinále se Švýcarskem. Pak přišel souboj o vyřazení s Kanadou. Ten česká reprezentace zvládla a započala spanilou jízdu, při které přetlačila výběry Finska, Švédska a ve finále i Ruska.

Nikdo s námi nepočítal, řekl Růžička

Český tým v roce 2010 přitom nepatřil mezi favority, účast trenéru Růžičkovi před turnajem odřekla řada hráčů ze zámořské NHL. „Nikdo nepočítal s tím, že bychom se mohli dostat až do finále a tam to vyhrát, když v základní skupině jsme nehráli moc dobře,“ řekl Růžička pro CNN Prima NEWS.

K tématu

„To je jedno, jestli máte hráče z NHL, nebo ne. Jedete na to mistrovství uhrát co nejlepší výsledek, chcete uhrát medaili,“ doplnil trenér, který v současnosti vede tým extraligového Mountfieldu.

Říkali, že budeme mít problém se vůbec udržet, vzpomínal Jágr

Slabou účast hráčů z NHL zhodnotil v rozhovoru také Jaromír Jágr, který na mistrovství světa nastřílel celkem tři branky. „Buď ty mužstva, kde hráli Češi (v NHL, pozn. red.), nevypadly, anebo hráči odmítli z různých důvodů, buďto ze zranění nebo z únavy,“ vysvětlil Jágr. „Přijelo minimum hráčů, přijel Rozsíval, brankář Vokoun, moc hráčů nepřijelo. Šance, že bychom uspěli, byla samozřejmě mizivá. Slyšel jsem i názory, že budeme mít problém, abychom se vůbec zachránili,“ dodal.

Bodem zlomu byl podle Jágra prohraný zápas s Norskem. Po něm přišel „vítr“ v kabině, mužstvo se semklo a postoupilo do vyřazovacích bojů. „Tam byla taková euforie, že po dvou penaltových rozstřelech a po finále s Ruskem jsme získali zlatý medaile. A to byl prostě nádherný pocit, protože nám nikdo nevěřil a ta šance byla minimální. O to víc je to sladší, když se ti něco takového podaří,“ pronesl Jágr.

Taková lehká loupež, popsal finále Pavelec

Ondřeji Pavelcovi bylo před deseti lety 22 roků, v týmu na mistrovství světa v Německu působil na pozici brankářské dvojky a jistil záda Tomáši Vokounovi. „Já mám štěstí, že si ten turnaj pamatuju skoro celý. Jak to, co se dělo na ledě, tak to, co se dělo v zákulisí turnaje, v kabině, samozřejmě si pamatuju ty oslavy. Taková lehká loupež, ve finále už byl každý unavený,“ řekl s nostalgií Pavelec.

„Ten turnaj, to je krátkodobá záležitost, kde záleží na momentální formě. Najednou máte dva vyloučené ve druhé třetině a všechno se to bortí. Hlavně proti Lotyšům, ti vždycky měli dobrý tým, hráli dlouho spolu a byli nepříjemní. Já si pamatuju Jirku Novotného, ten od prvního zápasu tvrdil, že vyhrajeme. My jsme mysleli, že je blázen. Měli jsme každý svůj rituál, takže jsme se scházeli a on pořád tvrdil, že vyhrajeme. Čím se postupovalo výš, tak to bylo více reálné,“ sdělil brankář, který v roce 2018 ukončil aktivní kariéru.

Rachůnkův gól byl jeden z nejsilnějších zážitků v životě, řekl Voráček

Jedním z nejpamátnějších momentů turnaje se stal vyrovnávací gól Karla Rachůnka v semifinále proti Švédsku, kterým vzkřísil naděje českého týmu na postup. Gólovou střelu tehdy hokejista, který zemřel v roce 2011 při pádu letadla v ruské Jaroslavli, vsítil za záda švédského gólmana sedm vteřin před koncem.

Na legendární gól vzpomínal v rozhovoru pro CNN Prima NEWS také útočník Jakub Voráček, který byl před deseti lety teprve na prahu své hvězdné hokejové kariéry. „Vyrovnávací gól se Švédama si pamatuju. Byl jsem na střídačce a těch šest hráčů tam bylo minutu a půl – byli unavení. Pak Švédové udělali icing a my jsme šli jako druhá šestice na led,“ popisoval Voráček svůj podíl na legendárním vítězství. „Prohrála se buly, my jsme tam s Klépou (Jakub Klepiš, pozn. red.) nebo Vampim (Petr Vampola, pozn. red.) vlítli do rohu a já jsem se dostal k puku. Pamatuju si, že jsem si říkal, že jediný, co se teď dá vymyslet, je, že bych to poslal před bránu. Tam se to možná nějak odrazí. A ono to prošlo až na Karla Rachůnka a ten to trefil. Já jsem projížděl za bránou a jen jsem viděl, jak ten puk cinknul do šibenice, to byl jeden z nejsilnějších zážitků v životě,“ vzpomínal útočník aktuálně hájící barvy zámořského týmu Philadelphia Flyers.

Voráček se v interview vyjádřil také ke kritice, která se na hráče po nepovedeném začátku turnaje snesla. „Panika zvenku a ta kritika byla nějakým způsobem oprávněná. Když se daří, tak je všechno v pohodě, všechno je zalité sluncem. A když se nedaří, tak jsi lempl a idiot. To je normální, mě to nijak nerozhodilo,“ uzavřel Voráček nostalgický rozhovor o doposud posledním hokejovém zlatě českého výběru.

USA

Nezávislá pitva: Floyd zemřel následkem udušení po soustavném tlaku

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Velký přehled: Kdy a kam bude možné vyrazit na dovolenou

Velký přehled: Kdy a kam bude možné vyrazit na dovolenou

Pandemie koronaviru končí, turistický ruch se rozjíždí. Nejen země Evropské unie uvolňují dřívější vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Češi již mohou omezeně cestovat do některých okolních států. Pokud mají zaplacené ubytování, smějí vyrazit už i na chorvatské pláže.

reklama
reklama
reklama
Smrt George Floyda: Policista z Michiganu odložil zbraně a přidal se k demonstrantům

USA

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama