Desetiletá dívka po znásilnění podstoupila potrat. Případ v USA opět rozdělil společnost

Desetiletá americká holčička, která po znásilnění otěhotněla, úspěšně podstoupila interrupci. Navíc se podařilo dopadnout pachatele. Otřesný případ s alespoň trochu šťastným koncem však znovu rozdělil americkou společnost. Dívka musela kvůli zrušení ústavního práva na potrat cestovat do jiného státu.

Je to necelý měsíc, co k lékařce v Ohiu přišla desetiletá dívka, která otěhotněla po znásilnění. Potraty zde ale byly po čerstvém zrušení ústavního práva náhle nelegální. Zákrok proto musela provést kolegyně v sousední Indianě, kde je to stále možné. Případ rezonoval celou zemí.

„Desetiletá, znásilněná, šest týdnů těhotná, už tak traumatizovaná. A ještě je nucena cestovat do jiného státu. Představte si, že byste byli tou malou holčičkou. Myslím to vážně. Jen si to představte. Desetiletá holčička,“ rozohnil se americký prezident Joe Biden. Vlivní odpůrci potratů však začali případ bagatelizovat.

Údajně šlo o výmysl liberálů a lež některých médií. „Neslyšel jsem o tom ani hlásku. Znám vyšetřovatele a policisty v tomto státě. Všichni by pátrali o sto šest, kdyby měli sebemenší podezření, že k tomu opravdu došlo,“ tvrdil vrchní státní zástupce Ohia Dave Yost. „Další lež. Překvapuje to někoho?“ přidal se americký kongresman Jim Jordan.

Policisté však tento týden dopadli pachatele, který se k odpornému činu přiznal. „Oběť potvrdila, že Gerson Fuentes byl skutečně původcem jejího těhotenství,“ zaznělo během soudu. Vrchního státního zástupce v Indianě Todda Rokitu ale nepřesvědčilo ani doznání pachatele a potvrzení svědkyně.

„Tato dívka je zpolitizovaná, aby se dál mohla zabíjet miminka. Že? To bylo cílem. Stojí za tím lživá média,“ prohlásil Rokita. Ze své pozice pak pohrozil gynekoložce Caitlin Bernardové, která potrat provedla, stíháním. Žena ale prokazatelně dodržela všechny předpisy.

„Chceme, aby pan Rokita přestal lhát o doktorce Bernardové a přestal očerňovat její jméno směšnými nepodloženými obviněními,“ uvedla ve svém prohlášení advokátka Kathleen DeLaneyová, která Bernardovou zastupuje.

Indianští gynekologové tvrdí, že nejde o ojedinělý případ zastrašování ze strany odpůrců potratů. Tragický případ malého dítěte se tak změnil v bitvu ideologicko-právní války, která nebere konce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.