Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

Třináct států USA pod vedením republikánské většiny omezí, či dokonce zakáže umělé přerušení těhotenství poté, co Nejvyšší soud USA zrušil přelomový rozsudek z roku 1973 Roe vs. Wade. Ten až doposud zaručoval federální právo na podstoupení interrupce, nyní však bude moci každý stát USA tuto legislativu upravovat sám.

Podle amerického prezidenta Joea Bidena ale takový stav povede k represím žen, které z některého ze třinácti států vycestují za interrupcí tam, kde potratová legislativa není či nebude nastavena tak přísně. „Lidé budou v šoku, jakmile se první stát bude snažit uvěznit ženu za to, že překročila hranice, aby se jí dostalo požadované zdravotní péče,“ uvedl šéf Bílého domu během videokonference s demokratickými guvernéry.

Guvernérky: Ženy trestat nebudeme

Lidé podle něho stále nevěří, že se něco takového bude dít. „Ale ono se to bude dít. A bude se celou zemí šířit, že jde o gigantickou věc, která ovlivňuje všechna základní práva,“ dodal Joe Biden. Prezident zároveň podle agentury Reuters přislíbil, že federální vláda podnikne kroky k ochraně žen, které budou kvůli podstoupení interrupce cestovat do jiných států USA.

Guvernérka státu Nové Mexiko, demokratka Michelle Lujan Grishamová, během on-line setkání s prezidentem a dalšími guvernéry řekla, že její stát nebude spolupracovat při pokusech vypátrat ženy, které potrat podstoupily. „Nevydáme je,“ zdůraznila.

„Je kolem toho velké napětí. Pro mnoho amerických žen je to otázka života a smrti,“ řekla další účastnice videokonference, guvernérka státu New York Kathy Hochulová. Podle ní bude jen na několika málo státech, aby se dokázaly postarat o ženy z celé země, které se rozhodnou podstoupit interrupci, ale u nich doma to nebude možné.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:23

Ovsjannikovová u soudu opět vyvázla pokutou za protest proti válce

21:48

Pokud svět nezastaví Rusko, spustí to podle Blinkena ve světě loveckou sezónu

21:29

Ukrajinský dron shodil bombu na skupinu ruských vojáků

20:55

Odběratel prý odmítl přijmout náklad první lodi, která vyplula z Oděsy

Živě
ON-LINE: Ukrajinci měli zabránit vraždě ministra. Ostřelují nás české raketomety, tvrdí Rusko

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinské bezpečnostní složky pak tvrdí, že zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova. Rusko zase uvedlo, že Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prozradil, za jakých podmínek Rusko přistoupí na mír. Válka je podle něj odpověď na rusofobii.

Dva roky od požáru v Bohumíně: Žhář dostal za smrt 11 lidí doživotí, byt má nové nájemníky

Dva roky uplynuly od nejtragičtějšího požáru v historii Česka. Zdeněk Konopka v Bohumíně zapálil dveře bytu, kde jeho příbuzní slavili narozeniny. Zemřelo jedenáct lidí včetně malých dětí, část uhořela, část se zabila skokem z okna v 11. patře. Pachatel se tehdy mstil za to, že ho opustila manželka. Po dohodě se státním zástupcem dostal doživotí.

Domácí zpravodajství

Zeman převzal lži opozice, kritizuje vláda. Jeho veto může stát miliardy, varuje Kalousek

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.

Policejní prezident doporučil vyhradit místa pro odpůrce, tvrdí ANO. Ten se ohradil

Aktualizováno

Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Babiš tvrdí, že opatření je na základě doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten to ale razantně odmítá.

V rakouských Alpách se vážně zranili dva Češi. Po dalším turistovi pátrají záchranáři

Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském Tyrolsku. Informovala o tom v pondělí agentura APA. Při cestě horolezci zřejmě uklouzli a spadli pět metrů do pukliny. Rakouské úřady stále pátrají po českém turistovi, který je v Rakousku nezvěstný od minulého týdne, uvedlo české velvyslanectví ve Vídni.