Děsivá covidová statistika: 8 z 10 nakažených byli neočkovaní, na JIP 87 procent lidí

V končícím roce testy v Česku potvrdily více než 1,74 milionu případů koronaviru. Do nemocnice muselo zhruba 111 tisíc nakažených, zemřelo jich přes 24 tisíc. Potvrzených případů bylo nejvíc v listopadu, hospitalizovaných i úmrtí v březnu. Zhruba osm z deseti nakažených byli lidé bez očkování proti COVID-19, podobně u hospitalizovaných a zemřelých. Z covidových pacientů, kteří skončili na jednotce intenzivní péče (JIP), nemělo vakcínu 87 procent.

Ve srovnání měsíců připadá nejvíc potvrzených nákaz na listopad, více než 400 tisíc. Následuje prosinec se zhruba 303 tisíci případů, data ale ještě nejsou úplná. Těsně přes 300 tisíc nakažených hygienici odhalili v březnu, více než 250 tisíc v lednu a únoru. Naopak nejméně se nákaza šířila v letních měsících, méně než šest tisíc bylo případů v červnu a srpnu, jen těsně tuto hranici překročil červenec.

Bez očkování se nakazilo více než 1,43 milionu lidí. Jejich podíl mezi všemi případy klesá ke konci roku s tím, jak se zvyšuje počet očkovaných a zřejmě také kvůli šíření koronavirové varianty omikron, která podle expertů snadněji překonává vakcinaci. Ještě v lednu tak bylo mezi nakaženými skoro 99 procent neočkovaných, v prosinci podíl klesl k 60 procentům. Data také ukazují, že se nakazilo zhruba 3 500 lidí, kteří k dokončenému očkování dostali posilující dávku.

Zatížené nemocnice

Nemocnice přijaly nejvíc pacientů s koronavirem v březnu, více než 25 tisíc. V lednu bylo přes 20 tisíc a v únoru téměř 19 tisíc hospitalizovaných. Čísla zachycují pacienty ve věku od 16 let. Očkování nemělo víc než 80 procent lidí, kteří museli do nemocnice. Ještě vyšší je podíl neočkovaných mezi pacienty, kteří skončili na jednotkách intenzivní péče, vakcínu nemělo přibližně 87 procent z nich. Intenzivní péči vyžadovalo za celý rok víc než 22 300 hospitalizovaných, téměř dvě třetiny z nich byly ve věku od 65 let.

Úmrtí s koronavirem v Česku přibývalo nejrychleji v březnu, kdy jejich počet překročil šest tisíc. Téměř ěpt tisíc lidí s COVID-19 zemřelo v lednu, zhruba 4 200 v únoru. Naproti tomu v červenci ministerstvo eviduje 16 úmrtí s koronavirem a v srpnu 28. Vakcínu nemělo v celoročním souhrnu přibližně 84 procent zemřelých s koronavirem.

Tagy: