reklama

Na Česko se valí nová covidová tsunami ze Západu. Co víme o omikronu a co nás čeká?

Přestože v České republice aktuálně epidemie nemoci COVID-19 výrazně zpomaluje, nemá nikdo z odborníků pochyby, že se během pár týdnů rozjede nová vlna kvůli velmi nakažlivé variantě omikron,. Kvůli ní už v západní Evropě hlásí rekordní počty nově nakažených. Data ze zahraničí však vyvolávají i mírný optimismus. Zatím totiž potvrzují teorii, že se omikron vyznačuje mírnějším průběhem. Nemocnice se totiž ve Francii ani Británii zásadně neplní. Co tedy v příštích týdnech čeká Česko?

reklama

Světu nyní kvůli variantám omikron a delta hrozí „covidová tsunami“. Řekl to šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Celosvětově by podle WHO mohlo brzy přibývat přes milion nových případů denně.

Odborník WHO Michael Ryan varoval státy, aby byly opatrné při změnách přístupu k epidemii. Řada zemí v posledních dnech ohlásila úmysl zmírnit karanténní opatření. Podle Ryana se nová varianta omikron zatím šíří hlavně mezi mladými. „Co jsme ještě nezaznamenali, je vlna varianty omikron v širší populaci,“ uvedl Ryan. Podle něj se teprve ukáže, jak ochrana, kterou poskytuje očkování, zafunguje v případě omikronu u starších lidí a rizikových skupin.

Rychlý nástup, mírnější průběh

Podle dosavadních informací se ukazuje, že by varianta omikron mohla způsobovat mírnější průběh nemoci COVID-19, ale rychlý nástup nemoci po nakažení. Omikronová vlna by proto mohla být výrazně kratší než ty předchozí.

Český ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že vlna nové varianty bude v Česku vrcholit na přelomu ledna a února. „Data jsou zatím předběžná a z Jihoafrické republiky, Holandska, Anglie nebo USA bohužel rozdílná,“ nastínil ministr. „Víme, že omikron má pravděpodobně kratší dobu do projevení příznaků a rychlejší nárůst. Tím pádem by se mohla zkrátit karanténa,“ uvedl Válek.

Varianta omikron už dnes řádí například ve Velké Británii, data z ostrovní země však naznačují, že by se mohlo skutečně jednat o variantu s mírnějším průběhem. Británie v úterý oznámila téměř 130 000 nových případů za den, nejvíce od začátku pandemie. Počty lidí přijímaných do nemocnic se nyní pohybují kolem 1 000 denně, za minulých vln pandemie přitom dosahovaly až čtyřnásobku.

„Omikron není stejnou nemocí, jakou jsme pozorovali před rokem. Děsivé scény, kdy byla oddělení JIP plná a spousta lidí předčasně umírala, jsou podle mě již minulostí,“ uvedl přední britský imunolog John Bell, který je zároveň vládním poradcem pro vědy o živé přírodě. Podle něj se v souvislosti s omikronem sice zvýšil počet hospitalizovaných, lidé však mají lehčí průběh nemoci a v nemocnici tráví relativně krátkou dobu. „Pacienti stále méně potřebují kyslík a průměrná délka pobytu v nemocnici se zkrátila na tři dny,“ uvedl.

Tahle data je však potřeba brát zatím s rezervou. Při počátečním šíření varianty delta, panoval rovněž optimismus, že by se mohlo jednat o mírnější variantu. Později se však ukázalo, že důvodem mírných průběhů bylo především šíření mezi převážně mladou populací.

Třetí dávka na omikron zabírá

Až 90 procent všech lidí s těžkým covidem, kteří ve Velké Británii leží na jednotkách intenzivní péče, nedostalo posilovací dávku vakcíny. I premiér Johnson je přesvědčený, že omikron nemocnice tolik nezatíží.

„Drtivá většina lidí, kteří nyní končí na jednotkách intenzivní péče, jsou lidé, kteří nedostali posilovací dávku,“ řekl Johnson při návštěvě očkovacího centra. „Mluvil jsem s lékaři, kteří tvrdí, že jejich počty dosahují až 90 procent lidí na JIP,“ dodal.

V České republice má posilující dávku očkování zhruba 2,3 milionu lidí, alespoň dvě dávky pak 6,8 milionu. Ministr Válek rovněž upozornil na to, že podle dat z Dánska a Velké Británie očkování funguje i na omikron.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama