Počasí rozpůlí Česko, bouřky i kroupy budou pokračovat. Kdy se vyjasní?

Bouře nedaleko Opatova u Vyskytné 20. května 2022.

V Česku znovu udeřily silné bouřky

Od začátku týdne Česko trápí velmi silné bouřky se silným větrem a vydatným deštěm. Meteorologové varují, že se vrátí ještě ve středu. Český hydrometeorologický ústav proto vydal hned několik výstrah, a to před silnými bouřkami a před povodněmi. Deštivé počasí vydrží až do konce týdne. V neděli se vyjasní.

Ve středu bude zataženo až oblačno, přechodně polojasno. Zpočátku se mohou objevit místy přeháňky nebo bouřky, odpoledne a večer zesílí. „Přes den zejména později odpoledne a večer se v Čechách místy vyskytnou bouřky, které mohou být i velmi silné s přívalovými srážkami, nárazy větru a kroupami,“ varují meteorologové.

Na Moravě a Slezsku bude většinou polojasno, srážky s bouřkami se vyskytnou ojediněle. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 27 až 31 °C, na západě jen kolem 25 °C a na Moravě a ve Slezsku budou atakovat dokonce laž 35 °C.

Až do čtvrtečního rána platí v Jihočeském kraji výstraha před povodněmi. „Na toku Blanice v profilu Blanický mlýn bude v blízké době v důsledku srážek a předchozího nasycení překročen třetí stupeň povodňové aktivity. Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku,“ varovali meteorologové na svých webových stránkách. Na většině území až do odvolání platí také výstraha před požáry a silnými bouřkami.

💧 Dnes nás čekají v Čechách výrazné projevy zvlněné studené fronty (viz mapa srážek za 24h) ve formě velmi silných...

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Tuesday, June 28, 2022

Situace bude podobná také ve čtvrtek. Zpočátku bude polojasno až skoro jasno, v odpoledních hodinách se však zatáhne a místy se objeví přeháňky nebo bouřky. Ráno ojediněle i mlhy. Nejnižší noční teploty klesnou na 20 až 16 °C. Během dne se v Čechách vyšplhají k 26 až 30 °C, na Moravě a ve Slezsku naměříme 30 až 35 °C.

pátek bude zpočátku polojasno, odpoledne však začnou od západu přibývat přeháňky nebo bouřky, ojediněle i silné. Noční teploty klesnou na 20 až 16 °C, na západě místy naměříme až 14 °C. Během dne se budou teploty pohybovat od 20 °C na západě do 35 °C na jihovýchodě území.

V sobotu bude zpočátku jasno až polojasno, na Moravě a ve Slezsku zpočátku až oblačno, místy přeháňky nebo déšť. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C, na západě Čech 11 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 19 až 23 °C, na východě místy kolem 25 °C.

Lepší počasí dorazí až ke konci týdne. V neděli bude jasno až polojasno. A zatímco v noci teploty klesnou na 9 °C, během dne se vyšplhají k 27 °C.

Tagy: