reklama

Díky Maradonovi víte, proč je fotbal krásný. Drogy mu lidé odpustili, říká Fiala

Potkal jsem se na hřišti s Diegem Maradonou. A hned dvakrát. To může říct bývalý český fotbalista Jan Fiala. „S míčem u nohy zkrátka čaroval. Přejít přes tři čtyři hráče pro něj nebyl vůbec žádný problém,“ uvedla někdejší opora reprezentace v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Nejslavnější fotbalista, proti kterému měl Fiala možnost hrát, zemřel ve středu ve věku 60 let. Dostal infarkt.

reklama

Na začátku 80. let se Čechoslováci potkali hned dvakrát s Argentinou a obránce Jan Fiala byl u toho. Už tehdy byl v řadách Jihoameričanů menší podsaditější fotbalista, o kterém zejména Ladislav Vízek věděl, že je geniální. Ale jinak ještě jméno a hlavně činy Diega Maradony v povědomí reprezentantů ze srdce Evropy nebyly. To platilo i v případě Fialy, kterému spoluhráč Vízek udělal na čelo křížek se slovy: „To ti nezávidím, ho bránit.“

„Vůbec jsem nečekal, že může být Maradona až tak dobrý. Láďa Vízek si ze mě udělal takovouto srandu. A když jsem přišel na hřiště, pochopil jsem proč,“ řekl Fiala v pořadu 360° Pavlíny Wolfové,

Vítěz ankety Fotbalista roku z osmdesátého druhého vzpomíná, jak už při příchodu na hřiště k rozcvičce bylo jasné, že jde o hráče jiného kalibru: „Různě žongloval, dělal si hlavičky a pak míč kopl mezi diváky. Lidé na tribunách v Buenos Aires šíleli. A pak při utkání ukazoval, proč je tak zbožňovaný.“

Nechápu, jak dokázal fotbal skloubit s drogami

V čem podle Fialy spočívalo kouzlo Diega Maradony, kterým omámil nejen argentinský národ, ale také fanoušky Neapole? „S míčem u nohy zkrátka čaroval. Přejít přes tři čtyři hráče pro něj nebyl vůbec žádný problém. Byl zbožňovaný pro své dovednosti, jinak si to nedovedu vysvětlit, protože jeho soukromý život byl úplně o něčem jiném. Díky fotbalovému umění mu to ale lidé dokázali odpustit.“

„Jiným soukromým životem“ narážel dnes 64letý Fiala na Maradonovu závislost především na kokainu. Sám nechápe, jak dokázal chvíle plné neřestí skloubit s fotbalem tak, že na hřišti stále dokázal vyčnívat. „Vůbec si to nedovedu představit, je to nepochopitelné. Ale po zhlédnutí dokumentu o něm jsem přišel na to, proč do drog spadl. Po příchodu do Neapole zkrátka zapadl mezi mafiány a to se mu stalo osudným. Ve fotbale to možná malinko bylo znát, ale přesto se pořád snažil, aby diváci byli spokojení.“

Ti spokojení byli – silnou lásku „božského“ Diega k drogám v očích fotbalových nadšenců stále přebíjely herní dovednosti, které působily jako z jiné planety. „Pro mladé hráče by měl být stále vzorem. Když se podívají na jeho zápasy, pochopí, proč je fotbal tak krásný,“ uvedl Fiala. „Maradona toho měl od Boha naděleno strašně moc, ale bez píle to nejde. On měl všechno tak ideálně namíchané,“ uzavřel fotbalista, který drtivou většinu kariéry strávil v Dukle Praha.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář
360°

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pelhřimovsko premiantem. Hlásí rekordní proočkovanost i minimum hospitalizovaných

Říká se, že covid nezná hranice. Místní rozdíly v rámci republiky jsou však jasně čitelné. Příkladem může být Vysočina a pelhřimovská nemocnice. Ta je momentálně oproti jiným téměř oázou klidu. Reportérka CNN Prima NEWS tam natáčela na poloprázdném covidovém oddělení. Podle lékařů za to může rekordní proočkovanost okresu, která činí 69 procent obyvatel starších dvanácti let.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama