reklama

Dílčí výsledky studie kolektivní imunity možná budou oznámeny na začátku května

Plošné testování na Moravském náměstí.
Zdroj: Profimedia.cz

Předběžné dílčí výsledky studie kolektivní imunity by mohly být kolem 5. května, řekl ve středu novinářům v Brně ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj ale nebudou tyto výsledky hned komplexní, studie navíc půjde na oponenturu zahraničním oponentům.

reklama

Dušek upozornil, že studie nepřinese zlom. „Chtěl bych tlumit očekávání. Studie by neměla přinést závěry, které by měly narušit debatu o rozvolňování opatření, což se odvíjí od objektivní současné reality,“ uvedl Dušek.

Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky
Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky

Hlavní cíl studie

Hlavní cíl studie je podle Duška zjištění, jaká je hladina protilátek v populaci. „To nám naznačí jakýsi imunizační potenciál toho viru. Od toho se bude odvíjet celá řada úvah o tom, jakým způsobem například dávat pozor na zranitelné skupiny obyvatel, jak se připravovat na vstupy těchto obyvatel například na léčbu do nemocnic,“ popsal Dušek. Vedlejšími cíli je podle něj popsat například rozdíly mezi jednotlivými lokalitami.

K tématu

Dušek uvedl, že zatím nelze zveřejňovat informace ze studie. „Chtěl bych poděkovat všem občanům za projevený zájem a omluvit se za diskomfort, který někdy nastal. V té rychlosti nešlo všechno vychytat. Pokud bychom to někdy opakovali, určitě bychom některé věci udělali jinak,“ uvedl. Například v Brně se první den při otevření stanu sešlo moc lidí, dlouho čekali a dohadovali se o pořadí. Další dny už byly v místě koridory nebo lístky s pořadím.

V Brně byly stany na Moravském náměstí a u kampusu, od středy jen na Moravském náměstí. K dnešnímu ránu byla naplněná kapacita skupin u mladších i starších dospělých a seniorů, zbývalo odebrat vzorky jen u několika dětí. Stan ale dále testuje lidi, které k testům pošle Český statistický úřad nebo Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Část je chronicky nemocných, aby se udělala analýza i u této skupiny.

Týdenní testování začalo minulý týden a koná se kromě Brna v Praze a Olomouckém kraji. Předpoklad byl otestovat 27 000 testů ve čtyřech věkových skupinách od dětí přes mladší dospělé, starší dospělé až po seniory.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Partie

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Miloš Zeman je přesvědčen, že za současný stav epidemie nikdo konkrétní nemůže. Připustil sice, že vláda dělala chyby, ale těch by se podle něj dopustil každý. Kabinet prý několikrát podlehl tlaku veřejnosti, opozice, ale i některých odborníků. „A to už ani nemluvím o takových zrůdných pseudoodbornících, jako je paní Soňa Peková, která nám vykládala, že covid vychcípá v létě,“ řekl prezident republiky v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. A zmínil také své plány s Romanem Prymulou či jak potrestal svého kancléře za sledování fotbalu na stadionu Slavie.

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama