reklama

Po třech hodinách odcházím. Plošné testování je absolutně nezvládnuté

O půl desáté vystupuji z metra a stoupám po schodech nahoru na pražské Náměstí Míru. V ruce si s sebou nesu pětisetstránkovou knížku, protože mi je jasné, že o plošné testování na COVID-19 bude zájem a chvíli si postojím ve frontě. Když vylezu z metra a vidím, kolik přišlo lidí, tak si v nadsázce říkám, že tu knížku možná stihnu celou přečíst. Bohužel jsem nebyla tak daleko od pravdy.

reklama

Fronta se vine přes celé Náměstí Míru, od východu z metra kolem kostela sv. Ludmily až do dolní části náměstí a zase zpět. Pro lepší představu, náměstí je dlouhé 190 metrů a široké 160 metrů. Tipuju, že „lidský had“ může mít klidně přes kilometr, a to se ještě ani nezačalo.

Nemůžu najít, kde fronta končí. Po pěti minutách spatřím posledního člověka v řadě a stoupám si za něj. Překvapuje mě, že fronta je úplně neorganizovaná a lidé křižují celé náměstí. Během několika minut už za mnou stojí dalších dvacet lidí. Všichni se snaží jakž takž dodržovat dvoumetrové rozestupy.

„No to si tady pěkně počkáme,“ konstatuje dvojice, která stojí za mnou. Ještě před desátou přichází informace, že testovací kapacity jsou plné a lidé už nemají chodit.

Zpočátku mi přijde, že fronta ubíhá docela rychle. Po hodině čekání se posunuji asi o čtyřicet metrů. Muž za mnou se rozhodne prozkoumat situaci, držíme mu místo. Po chvíli se vrací a oznamuje všem kolem, že testování ještě ani nezačalo a fronta se pohybuje jen díky tomu, že spousta lidí čekání vzdala.

Poprosím na oplátku muže, aby mi pohlídal místo, protože si potřebuji odskočit na toaletu. Na Náměstí Míru jsou připraveny dva mobilní záchody. Jsou sice jakž takž čisté, ale možnost umytí rukou nebo dezinfekce žádná. Ještě že ji nosím v kabelce.

Vrátím se do fronty a znovu se začtu do knížky. Asi po půl hodině slyším, jak muž za mnou zvyšuje hlas. „Co tady jako děláte?“ rozčiluje se na dva mladíky, kteří se nás snaží předběhnout a nenápadně se zařadit mezi nás. „No jo, tady fakt není konec fronty,“ přidávám se s úsměvem, protože mi celá scéna začíná připadat jako groteska. Kluci odcházejí a zkouší předbíhat o několik metrů dál.

Chopím se znovu své bichle. Když se podívám na hodinky, zjistím, že už ve frontě stojím dvě hodiny. Vzápětí přichází jedna z dobrovolnic v ochranném obleku a oznamuje nám, že se na nás nedostane, protože není tolik testů. Část lidí odchází, část zůstává stát ve frontě a doufá, že se na ně přeci jen dostane.

Za deset minut přicházejí dva policisté a sdělují nám, že stojíme ve špatné frontě, ať přejdeme do jiné. To člověka po dvou hodinách opravdu potěší.

„A kde jste byli ráno? Proč jste to tady neorganizovali a nechali jste lidi stát několik hodin?“ táže se policistů jeden z čekajících. Ostatní přikyvují a čekají na vysvětlení. „My za to nemůžeme,“ odpovídají.

„To snad bylo jasný, že přijde hodně lidí, ne,“ podotýká čekající žena. Policisté krčí rameny a pokračují ve snaze posílat lidi pryč, případně do dalších dvou front, které se tvoří a končí u testovacích armádních stanů.

Já jen vrtím hlavou a souhlasím se všemi lidmi kolem. Všichni věděli, že o plošné testování bude zájem. Říkal to jak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), tak náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Testování na Náměstí Míru začalo v deset hodin dopoledne. V 09:30, kdy jsem na místo dorazila, nikdo frontu neorganizoval, nikdo lidem neřekl, kde mají stát. Proč?

Za chvíli přichází další z dobrovolníků a radí nám, ať přijdeme jindy. „Otestujeme 15 lidí za hodinu z jedné fronty. Před vámi stojí 70 až 80 lidí, takže tu budete stát tak ještě pět až šest hodin,“ vypočítává.

Lidé kolem řeší, jestli mají čekat, nebo to vzdát. Žádné dvoumetrové rozestupy už navíc nedodržují a shlukují se do skupin. Někteří nadávají na špatnou organizaci, někteří vtipkují, že si nechají dovézt pizzu, někteří kroutí hlavami a rovnou odcházejí. I já to po třech hodinách vzdávám.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak fungují vakcíny v době sílící pandemie? Čísla z nemocnic i ze světa mluví jasně
Koronavirus

Jak fungují vakcíny v době sílící pandemie? Čísla z nemocnic i ze světa mluví jasně

Pandemie nemoci COVID-19 je v České republice znovu na vzestupu. Data z nemocnic i ze světa však jasně ukazují, že se jedná především o epidemii neočkovaných, kteří tvoří drtivou většinu nových případů i hospitalizovaných. Na což ostatně upozornil i ministr zdravotnictví Vojtěch (za ANO). Britská studie navíc dokazuje, že pokud se očkovaný člověk nakazí, nešíří covid tolik jako neočkovaný jedinec.

Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem
Zahraničí

Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem

Autokrat Alexandr Lukašenko utahuje šrouby. V zemi denně přibývají političtí vězni, kteří musí snášet fyzický i psychický nátlak vyšetřovatelů. Režim třeba uvězněné nechává záměrně nakazit covidem. „Zatímco loni na podzim mělo Bělorusko asi 50 politických vězňů, aktuálně k 26. říjnu už jich je 821. A o stovkách dalších pravděpodobně nevíme,“ říká Sjarhej Smatryčenka z Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně.

Expertka: Lidé podléhají bludům, pak kamenují očkovací týmy. Neočkovaní se 100% nakazí

Podle náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové jsou v Česku nadále lokality, které jsou minimálně proočkované. Důvodem je šíření dezinformací, které dospělo až tak daleko, že lidé házeli na mobilní očkovací tým v Moravskoslezském kraji kamení. „Je to smutné, ale jsou lokality, kde lidé podléhají dezinformacím a bludům, že je vakcína škodlivá,“ posteskla si v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Laboratoře za úterý odhalily 6274 případů koronaviru. Nemocnice se rychle zaplňují

V úterý v Česku přibylo 6 274 potvrzených případů koronaviru, téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici šesti tisíc. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných, s covidem je v nemocnicích 1 146 lidí. V těžkém stavu je 166 pacientů, podobně jako v pondělí. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 246 nakažených, incidenční číslo se od úterý zvýšilo o 29.

Konec hotovosti a peníze jen na čas. Jak chtějí světové banky změnit finanční systém

Vlivné světové centrální banky, politici i ekonomičtí řečníci po celém světě čím dál častěji skloňují termín digitální měny centrálních bank, tzv. CBDC. Pod tímto pojmem se skrývá nový čistě digitální finanční systém, ve kterém chtějí měnu ovládat výhradně centrální banky a vlády. Proč se mohou CBDC stát nástrojem sledování a jak se liší od kryptoměn?

reklama

Domácí zpravodajství

Někteří senioři nemohli k urnám. Babiš vysvětluje neúspěch ve volbách i kauzou offshorů

Neúspěch hnutí ANO si jeho lídr Andrej Babiš vysvětluje tím, že mnozí jeho voliči nemohli jít k volbám, například senioři. V rozhovoru pro Rádio Z dále zmínil, že opozičním stranám nahrála kauza Pandora Papers nebo Černošice. Tamní městský úřad totiž Babiše pokutoval za přetrvávající střet zájmů. Dvě koalice vyhrály díky programu Antibabiš, dodal.

reklama