Raiffeisenbank začala v Česku sledovat uhlíkové stopy klientů. Reakce lidí jsou rozporuplné
výsledky studie
Výpis příspěvků ke štítku „výsledky studie“
Další mýtus pokořen: Studie poprvé dokumentuje koalici jaguářích samců
Jaguáři jsou běžně považováni za samotářský druh. Studie mezinárodního týmu vědců a neziskové organizace Panthera však odhaluje, že to s tím samotářstvím nebude tak žhavé. Jaguáří samci totiž zřejmě uzavírají koalice.
Evoluce v přímém přenosu: Kvůli pytlákům slonům přestávají růst kly
Nová studie odhalila evoluční skok u slonů afrických žijících v Mosambiku. Podle zjištění vědců totiž zdejším slonicím přestaly růst kly. Nemusí se tak již bát pytláků, vědci se však obávají důsledků této změny na ekosystém.
Popletení mořští hadi útočí na potápěče. Považují je za sexuální partnery
Vědci z australské Macquarieovy univerzity přišli s překvapivým tvrzením. Mořští hadi, kteří útočí na potápěče v blízkosti Velkého bariérového útesu u severovýchodního pobřeží Austrálie, si je ve skutečnosti pletou s potenciálními sexuálními partnery. Spíše než o skutečný útok jde o zmatené námluvy v období páření.
Lidé s covidem by měli dostávat bonus k nemocenské, navrhuje Hamáček
Zaměstnavatelé by měli vyplácet bonus nemocným s covidem a lidem v karanténě, který by si následně odečetli od odvodů. V pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček. Také místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová uvedla, že je nutné lidi finančně motivovat vyšší nemocenskou, aby se nebáli jít na testy či do karantény. Zároveň upozornila, že v ekonomických podpůrných programech jsou velké díry. „Schillerová se tváří, jako kdyby peníze byly její,“ dodala.
Vegetariáni a vegani jsou náchylnější ke zlomeninám než jedlíci masa
Vegani a vegetariáni jsou náchylnější k lámání kostí než ti, kteří jedí maso, ukazuje studie zveřejněná v časopise BMC Medicine. Veganům častěji hrozí zlomeniny nohou, obratlů a v oblasti boků, vegetariánům a pescetariánům zlomeniny kyčlí.
Rouška pod nosem je nesmysl, právě tudy se dostává virus do těla, říkají odborníci
Povinnost nosit roušky si řada občanů vykládá svým vlastním způsobem. Velmi rozšířenou variantou je mít roušku pod nosem. Odborníci však upozorňují, že je tento nešvar nebezpečný jak pro samotného nositele takto nasazeného ochranného prostředku, tak také pro jeho okolí. Právě nosem se člověk snadněji nakazí, ale také jím zároveň během prvních dnů nemoci vylučuje nejvíce viru.
Mateřské mléko chrání děti před koronavirem, tvrdí čínská studie
Mateřské mléko může chránit před koronavirem, a to dokonce i bez protilátek proti této nemoci. Vědci z čínské laboratoře zjistili, že mateřské mléko bránilo patogenu v infikování a replikaci v buňkách, i když dítě nemá protilátky. Navíc se ukázalo, že je ještě účinnější než mléko jiných zvířat, jako jsou kozy a krávy.
Budeme zase polykat rybí olej? Čechům chybí látka, která o třetinu snižuje riziko úmrtí
Vyšší celková úmrtnost, fatální srdeční příhody, cévní mozkové příhody, předčasné porody. To jsou jen některé z vědecky označených a prokázaných rizik nedostatku omega-3 mastných kyselin v lidském organismu. Potřebu těchto pro zdraví důležitých látek mají ale Češi pokrytu ani ne z poloviny, varuje Státní zdravotní ústav. Výsledky několika vědeckých studií prokázaly, že riziko úmrtí z jakékoli příčiny bylo nižší asi o 33 procent u lidí s nejvyšším omega-3 indexem, tedy s vyššími hladinami omega-3 v krvi. Státní zdravotní ústav spustil i vlastní studii na svém týmu odborníků, aby přišel na to, jak Čechům pomoci.
Dílčí výsledky studie kolektivní imunity možná budou oznámeny na začátku května
Předběžné dílčí výsledky studie kolektivní imunity by mohly být kolem 5. května, řekl ve středu novinářům v Brně ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj ale nebudou tyto výsledky hned komplexní, studie navíc půjde na oponenturu zahraničním oponentům.