reklama

Chceme mluvit s Rakušanem. Na Letné se sešly stovky lidí, vadí jim povinné očkování

Před budovou ministerstva vnitra na pražské Letné ve čtvrtek odpoledne protestovali lidé proti povinnému očkování proti nemoci COVID-19. Akci pořádala organizace Pro Libertate, která požaduje, aby se s ní ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) sešel.

reklama

Na protestu vystoupili i příslušníci Integrovaného záchranného systému. Ministerstvo vnitra uvedlo, že je s organizací v písemném kontaktu a Rakušan je připraven s jejími zástupci vést dialog, je však nezbytné, aby splnila náležitosti stanovené zákoníkem práce a stala se oficiální odborovou organizací. Podle odhadů se protestu zúčastnily stovky lidí.

„Dvakrát jsme písemně žádali pana ministra o setkání, protože jsme mu chtěli vysvětlit, proč jsme proti povinnému očkování proti nemoci COVID-19, proč jsme proti diskriminaci na pracovištích a proč jsme proti jakémukoli nátlaku, který je vůči nám veden. Zatím jsme nedostali žádnou jinou odpověď, než že nás ministerstvo neuznává,“ řekl demonstrantům předseda organizace Tomáš Nielsen.

„Ministerstvo vnitra je s institutem Pro Libertate v písemném kontaktu a pan ministr je připraven vést s jeho zástupci sociální dialog jako s jakoukoli jinou odborovou organizací,“ řekl mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Hasiči, policisté, ale i zdravotníci

„Je však nezbytné, aby institut splnil náležitost stanovené zákoníkem práce a stal se oficiální odborovou organizací. Ministerstvo vnitra zaslalo institutu zákonné předpoklady, které je nutné pro vznik odborové organizace splnit. Pan ministr považuje odbory za přirozené partnery a na jednání s nimi je připraven,“ doplnil Krátoška.

Velká část protestujících měla vesty, bundy či čepice s nápisem hasiči, další měli čepice s nápisem policie, nebo vesty, na nichž byla napsána zkratka IZS PČR. Řada demonstrujících se také představila jako příslušníci IZS. Prohlásili také, že je Pro Libertate jako odborová organizace zastupuje. Byli mezi nimi hasiči, policisté, ale také zdravotníci, dobrovolní hasiči nebo strážníci.

Lidé s sebou měli české vlajky či transparenty s nápisy „Chceme být slyšet“ nebo „Odbory proti diskriminaci a povinnému očkování“. Protestující většinou neměli roušky, policie je upozornila na to, že porušují protiepidemická opatření.

Vyhlášku o povinném očkování lidí starších 60 let a vybraných profesních skupin připravila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), má platit od března. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje z předpisu vyřadit povinné očkování minimálně pro seniory.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama