Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS zostra pustil do expremiéra Andreje Babiše (ANO). Rakušan také vysvětloval své schůzky s policejním prezidentem Janem Švejdarem a reagoval na kritiku, že se dvakrát sešel s vedoucím kanceláře Hradu Vratislavem Mynářem.
Nástup na ministerstvo se vám asi nepovedl úplně tak, jak jste si představoval, že?
První kroky, které na ministerstvu děláme, jsou překvapivě rychlé a docela úspěšné. Slíbili jsme, že zúžíme krizový štáb a zrušíme duplicitní struktury. Komunikace není na pěti platformách jako za předchozí vlády, ale je jednoznačná. Zároveň předkládáme do Sněmovny zákon ke korespondenční volbě, začala se scházet pracovní skupina k služebnímu zákonu. A to všechno během tří týdnů. Faktické věci, které se na ministerstvu dějí, jsou v pořádku.
Rakušan se během prosince dvakrát setkal s Mynářem. Prozradil, co s kancléřem probíral
Ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan se koncem minulého roku setkal dvakrát s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem, informoval Deník N. Schůzky, o kterých ani jedna ze stran neinformovala veřejnost, se podle Rakušana uskutečnily z Mynářovy iniciativy. Řešit prý spolu měli jmenování nové vlády a jeden konkrétní návrh prezidenta Miloše Zemana.
Řešil jste několik „průšvihů“ najednou: sešel jste se ještě před jmenováním do funkce s policejním prezidentem Janem Švejdarem. Ten následně oznámil svoji rezignaci. Dvakrát jste se potají sešel s vedoucím kanceláře Hradu Vratislavem Mynářem, čeká vás mimořádná schůze Sněmovny k financování STAN ze zahraničí…
Odlišil bych od toho nástup na ministerstvo. Ten byl v pořádku. Vedle toho se v jedné časové rovině odehrává něco, na co musím reagovat. Jsou to články o financování STAN, které začaly v deníku MF Dnes. Jsou to rádoby investigativní výkony holdingových médií. Píší o „kyperských firmách“, když přitom kyperské nejsou, jsou české. Je to nějaká interpretace schůzky s panem Švejdarem. Některé věci, které se odehrávají, jsou výrazně posilovány tlaky staré garnitury.
Myslíte si, že proti vám vycházejí články na objednávku Andreje Babiše?
Nevím, jestli je to Andrej Babiš nebo lidé z jeho okolí, ale vidím tam souvislost.
Redakce oslovila expremiéra Andreje Babiše s žádostí o reakci na Rakušanova tvrzení. Babiš nereagoval.
Co by tím sledovali? A máte pro to nějaký důkaz?
Holdingová média nikdy nepřestala psát pro svého majitele. O tom jsem přesvědčen. ANO a jeho blízcí systematicky pronikali do státní správy a institucí, invazivně ovládali mediální rady, podivné věci se děly například při vyšetřování otravy řeky Bečvy, stát se stavěl za podnikatelské aktivity premiéra víc než za zájem státní. Tohle všechno je z jejich úhlu pohledu v ohrožení. A protože podle sebe vnímám tebe, mají paranoidní strach, že na ně někdo zaklekne. Vnímají stát tak, že poroučí jen jeden manažer. To my ale nechceme. Ono to při běžné správě ministerstev není ani možné. Jejich strach ale pramení jednoduše i z toho, že to tady bude fungovat standardně bez protekce. Tenhle stát opravdu nefungoval normálně.
Odmítám, že bych panu Švejdarovi řekl, aby mi donesl svoji rezignaci.
A pokud jde o policejního prezidenta?
Co se týče pana Švejdara, šlo o jednu ze schůzek, které jsem měl se všemi aktéry z bezpečnostní branže. Byl jsem koaličním nominantem na post ministra vnitra. A stejně jako všichni moji kolegové jsem se setkával s relevantními lidmi z oblasti, které se mám věnovat.
To chápu. Není však divné, když policejní prezident po schůzce s vámi oznámil, že skončí?
Neoznámil to hned po schůzce, ale den před jmenováním vlády. Ta schůzka proběhla o 10 až 12 dní dříve. Zmínil jsem na ní výroky k očkování policistů, reformě policie. Že jsem nastínil možná trochu jinou představu, jak má být policie vedena, je legitimní. Ale odmítám, že bych panu Švejdarovi řekl, aby mi donesl svoji rezignaci.
Povede policii první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek, který má blízko k ODS a je přítelem exministra vnitra Ivana Langera?
Do 31. března povede policii současný policejní prezident. Zahájili jsme podle zákona nabídkové řízení. Někteří lidé mají příležitost přihlásit se. Nechal jsem k tomu ustavit komisi, aby někdo neříkal, že si vybírám konkrétního člověka.
Takže to nebude pan Vondrášek?
Nevím. Nemluvil jsem s ním. Nemluvil jsem o tom s jediným policistou, s nikým z policejního prezidia.
A byl by pro vás problém, kdyby měl policejní prezident napojení na pana Langera?
O přímém napojení pana Langera na pana Vondráška nemám informace.
Ví se, že to jsou přátelé. Kdyby se před jmenováním Babišovy vlády sešel Jan Hamáček s policejním prezidentem, který by poté skončil a následně ministr na nejvyšší post v policii dosadil například někoho blízkého panu Langerovi, to byste asi jako opozice dost nahlas křičeli, ne?
Každého kandidáta, který se přihlásí, budu hodnotit přísně. Samozřejmě pokud by se proti jakémukoliv kandidátovi objevily podobné výtky, chtěl bych vědět, jestli jsou reálné, jestli to nejsou fámy, jestli má daný člověk v profesní kariéře černou skvrnu. O panu Vondráškovi vím, že je to policista s velkou autoritou ve sboru. Nikde není psáno, že bude policejním prezidentem. Kandidátů se může objevit více. Ale nechci ho teď nějakým svým výrokem odsoudit. Kvalifikaci, aby se mohl přihlásit do výběrového řízení, určitě má.
Omikron v Česku začíná převládat. Ve velkých městech ho mají čtyři pětiny infikovaných
Více než polovina nových případů nákazy koronavirem už je podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) varianta omikron. Podle dat z laboratoří ve větších městech to může být až téměř 79 procent. SZÚ o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě. Odborníci očekávají velký nárůst počtu nových případů, dosáhnout může až 50 tisíc nově pozitivních za den.
Existuje s ODS nějaká dohoda o policejním prezidentovi?
Žádná dohoda není. Neexistuje. S koaličními lídry jsme neřešili, kým by se měla pozice obsadit.
Proč jste neinformoval o schůzkách s vedoucím kanceláře Hradu Vratislavem Mynářem? Neslibovali jste, že budete transparentní a budete komunikovat?
Mám plný diář schůzek. O drtivé většině neinformuji vůbec nikoho, jsou to pracovní schůzky. Se schůzkou s panem Mynářem to bylo absolutně jinak. Informoval jsem čtyři předsedy koaličních politických stran. Odmítám, že bych o schůzce neinformoval.
Myslela jsem spíš informování veřejnosti. Nemohou být voliči STAN trochu zklamaní?
Snad jsem to voličům vysvětlil dlouhým dopisem, který jsem zveřejnil. Před těmi dvěma schůzkami jsem pana Mynáře neviděl, maximálně někde na chodbě ve Sněmovně. Pana Nejedlého jsem neviděl nikdy v životě, pana prezidenta jsem viděl naposledy v roce 2013. Pak se změnila moje role, sestavovali jsme vládu. Na Pražský hrad byl pozván pan předseda ODS Fiala a já. Byli pozváni zástupci dvou koalic, které tvořily vládu. Šel jsem tam jako první vicepremiér a pana vedoucího kanceláře jsem se ptal, jestli jsou nějaké výhrady vůči ministrům naší koalice. Druhá schůzka byla v prosinci, když jsem byl ministrem vnitra. Tématem setkání byla příprava schůzek s prezidentem republiky k bezpečnosti ČR. Pan Mynář se ptal, jestli budou pokračovat setkání, která měl pan prezident s panem Hamáčkem kvůli bezpečnosti. Uráží mě představa, že jsem jel na Pražský hrad kšeftovat.
Nemohou být voliči zklamaní?
Naši voliči jsou určitě racionální. Vědí, že jsem se nejel na Pražský hrad s nikým paktovat ani kamarádit. Může to pro mě být poučením. Ale za to, že jsem tyto dvě schůzky absolvoval, se rozhodně omlouvat nebudu.
Z Jana Farského jsem rozhodně radost neměl. Ale o takového poslance přijít nechci.
Budete chtít po celé smršti kolem Jana Farského, který odlétá na půl roku studovat do USA, aby se přece jen vzdal poslaneckého mandátu?
Jan Farský je mým nejbližším kolegou ve Sněmovně. Je to náš nejzkušenější poslanec. Je to člověk, který má za sebou nejenom velkou účast na hlasováních, minimální absenci, velkou aktivitu, ale i stěžejní legislativní normy. Před příchodem Pirátů byl ohníčkem transparentnosti ve Sněmovně. Teď má šanci dělat skvělý výzkum. Je to na velké zvážení, ale vidím pozitivum v tom, že se vrátí s novou kompetencí. Mně to přináší spoustu diskomfortu, třeba komunikačního, vysvětlovat to voličům. Ale i pracovního, odchází nám výborný předseda klubu. Rozhodně jsem z toho radost neměl. Ale o takového poslance přijít nechci.
Do Farského se na Twitteru ostře pustil mimo jiné bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něho váš kolega vysílá signál, že se nic nestane, když poslanec nebude půl roku ve Sněmovně. Nemá pravdu?
Vnímám to tak, že Honza Farský postupoval velmi obezřetně. Komunikoval vše i s panem premiérem. Chápu pohled, který píše Miroslav Kalousek na Twitteru, byť k tomu může mít své motivy. Dříve si na Twitteru posílali šťouchance v pozdních večerních hodinách, kdy pan Kalousek bývá rázný. Chápu výhrady veřejnosti, ale chceme jako klub STAN ukázat, že si to odpracujeme. Až se Jan Farský vrátí, je připraven si vše odpracovat na 200 procent.
Farský o stáži věděl už před volbami. Odstup, jiná cesta není, vzkazuje Kalousek
Poslanec Jan Farský (STAN) o své cestě do USA věděl už před říjnovými volbami do Sněmovny, potvrdila pro server Echo24 Kateřina Kloubová z Fulbrightovy komise. Navíc se ukázalo, že se nebude jednat o půlroční stáž, jak místopředseda starostů původně informoval, nýbrž o osmiměsíční. Farský tak za své jednání čelí ostré kritice, a to i od členů stran vládní pětikoalice. K rezignaci na poslanecký mandát ho vyzval i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta zkritizoval programové prohlášení vlády. Na Twitter napsal: „Jedna jediná zmínka o policii v celém programovém prohlášení vlády? Výsměch. Buď Rakušan neví o policii nic, nebo nám nechce říct, co s ní plánuje.“ Není to opravdu výsměch policii?
Není to pravda. Není to ministrovo prohlášení, byla to týmová práce Spolu, Pirátů a STAN. Dávali jsme dohromady kompletní program pro oblast bezpečnosti. Máme jasně definované, čeho chceme v bezpečnosti dosáhnout. Není pravda, že tam policie není zmíněná. To nevím, jak to programové prohlášení pan Šlachta četl.
Já jsem ho četla také a o policii tam toho opravdu moc není.
Máme policii v nějakém stavu, ve kterém ji přebíráme. Chceme, aby policie byla stabilní, aby nám lidé neodcházeli, abychom řešili demografický problém, abychom dokázali udržet financování, aby se dalo obměňovat vybavení, ale abychom lidi mohli motivovat. To všechno jsou prostředky k tomu, abychom měli bezpečný stát, což v programovém prohlášení je.
Bojíte se, že kvůli povinnému očkování od policie odejde 10 tisíc lidí, jak předvídal pan Švejdar?
Policisté pracují velmi dobře, proti očkování se ozývá drtivá menšina. Téměř 35 tisíc policistů je naočkovaných, což je 85 procent sboru. Teď se pana Švejdara trochu zastanu. Explicitně to takhle neřekl, ale jeho tweet byl takhle interpretován. Celá ta situace byla nešťastná. Ale není to pravda. Deset tisíc policistů odejít nechce.
Kolik by jich mohlo odejít?
Nechci říkat, kolik jich odejde. Děláme anonymní dotazník, abychom se dozvěděli, proč se nechtějí nechat očkovat. Jestli je to zdravotní důvod, osobní důvod, zda mají protilátky, připadají si mladí a silní. Vychází to na zhruba tři tisíce policistů, kteří mají s očkováním problém. Myslím, že reálně to číslo může být nižší. Ale je to jen nějaký odhad, kompletní výsledky dotazníku ještě nemáme.
Vaši senátoři se proti povinnému očkování postavili. Je ve hře, že byste od něj nakonec také ustoupil?
Pro povinné očkování jsme nikdy nebyli. Ale říkali jsme, že u nějakých profesí žádoucí je. Zejména když mají styk s občany, a tam ozbrojené složky patří. Nebudu alibista. Myslím, že příslušníci těchto sborů mají mít zodpovědnost. Nejen vůči sobě, ale vůči všem, se kterými přicházejí do kontaktu.