Marné čekání. Výpadky autobusů v Pardubickém kraji neberou konce, lidé budou jezdit zdarma

Výpadky autobusových spojů v Pardubickém a části Královéhradeckého regionu neberou konce. Vedení Pardubického kraje tlačí na společnost BusLine, aby co nejrychleji zjednala nápravu. Vypomoci musí i jiní dopravci, na celkové řešení nedostatku řidičů to ale stále nestačí.

Desítky spojů nového autobusového dopravce v Pardubickém kraji ani ve středu nevyjely. Po prvních dvou dnech nepříjemných překvapení už jsou ale cestující opatrnější a sledují, jestli jsou jejich spoje mezi těmi, které mají své řidiče. Výpadky totiž způsobil jejich akutní nedostatek.

„Překvapilo nás to, no, ale nedá se nic dělat. Bordel,“ nebral si servítky jeden z místních obyvatel. „Jedu z Pardubic, tak je to pro mě docela náročné,“ připouští další.

Řada spojů nevyjela ani ve středu například na autobusovém nádraží v Litomyšli, a to jak ranních, tak odpoledních. „Každý den v tomto týdnu nám nevyjede sedm až 10 turnusů, což znamená přes 150 jednotlivých spojů,“ přiznává mluvčí BusLine Radovan Vrátný.

Cestujícím se za to omlouvá. „Chápeme, že ta situace je nepříjemná. Ze středečního jednání vyplynulo, že nám Pardubický kraj pomůže na jedné straně s oslovením dalších dopravců, aby nám krátkodobě vypomohli svými kapacitami,“ ujišťuje Vrátný.

„To, co se odehrávalo v posledních dnech, bylo pro nás zcela nepřijatelné. Proto jednou z variant, a doufám, že nastane, bude nějaké gesto ve vztahu k vybírání jízdného,“ nastínil ve středu možnou omluvu cestujícím hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK/ČSSD). A ta skutečně přišla. Dopravce bude od čtvrtka vozit lidi zdarma, oznámil večer v tiskové zprávě kraj. Netolický doufá, že minimálně polovina spojů bude počátkem příštího týdne už v normě.

BusLine ovšem nemine pokuta, vyplývající ze smlouvy. Ta se může vyšplhat až na deset milionů korun. Dopravce s tím počítá. Mnohem složitější pro něj ale bude napravit si u cestujících pokaženou reputaci.

Společnost má smlouvu s krajem na deset let. Regionální dopravu v oblastech Lanškrouna, Ústí nad Orlicí, Litomyšle a Jevíčka zajišťuje od 12. června, hned v pondělí nevyjely desítky spojů. „Dopravce nám do poslední chvíle tvrdil, že je vše v pořádku, a proto jsme nemohli včas reagovat. Nebudeme nečinně přihlížet a děláme maximum, abychom situaci co nejdříve stabilizovali,“ dušuje se Netolický.

Tagy: