dluh

Výpis příspěvků ke štítku „dluh“

Na obzoru je katastrofa a bankrot. Vláda dělá vše, abychom tam byli rychle, zlobí se Tlustý

5. října 2022 07:48

Hrozí České republice v důsledku ekonomické krize řecký scénář? Například ekonom Mojmír Hampl se obává, že by se Česko v následujících letech mohlo skutečně dostat do situace, kdy nebude schopno ufinancovat své dluhy, pokud něco neudělá. Podle exministra financí Vlastimila Tlustého dokonce vláda dělá vše pro to, aby přišel co nejrychleji státní bankrot. Jeho obavy však v pořadu 360° na CNN Prima NEWS mírnil ekonom Vladimír Pikora.

Rusko na hraně bankrotu. Západ ho chce vytrestat, tak nemůže splácet dluhy, říká ekonom

26. června 2022 14:14

Ruská federace směřuje k prvnímu bankrotu za posledních 100 let. Do nedělního večera má totiž zaplatit zhruba 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliardy korun) jako úroky ze zahraničních dluhopisů. Peníze na zaplacení sice má, západní země jí ale kvůli invazi na Ukrajinu platbu nechtějí umožnit. Podle ekonoma Lukáše Kovandy tak půjde spíš o umělý bankrot, který pravděpodobně vyhlásí samotní západní věřitelé. Přesto by měl na Rusko citelné dopady.

Schillerová radí, jak pomoci lidem v boji s inflací. Zase nás to doběhne, oponuje ekonom

13. června 2022 21:27

Vláda nechala utrhnout inflaci ze řetězu a lidé jsou na prahu chudoby. V Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS to řekla šéfka poslanců hnutí ANO a exministryně financí Alena Schillerová. Občanům by prý v době zdražování pomohlo například zastropování cen základních potravin. Ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček ale upozornil, že podobná opatření se státu výrazně prodraží.

Volvo chtělo kdysi dělat byznys v Severní Koreji. Kim Ir-sen to ale viděl trochu jinak

29. května 2022 06:30

Zatímco dnes se zahraniční obchod realizuje v drtivě většině prostřednictvím peněz, za studené války platil Východ Západu často v naturáliích. V 70. letech však Švédsko krutě naletělo severokorejskému režimu, který za už dodaná Volva neměl v úmyslu platit vůbec. Svou roli sehrála i chamtivost a naivita švédské strany.

Zadlužení Česka loni rostlo nejrychleji v EU. Stanjura: Nemůžeme rozdávat plnou náručí

22. dubna 2022 13:59

Zadlužení Česka loni rostlo nejrychlejším tempem v Evropské unii. Zadlužení české vlády se loni podle pátečních dat Eurostatu zvýšilo o 4,2 procentního bodu na 41,9 % HDP. Na Twitteru na to upozornilo ministerstvo financí. Česko ale i tak patřilo k nejméně zadluženým státům EU. Úřad dodal, že Česko bylo v čele sedmi zemí EU, které loni zadlužení zvýšily. Výrazný nárůst dluhu zaznamenaly také Malta nebo Slovensko.

Začal další soud s Čechmánkem. Obžaloba ho viní z podvodů, případ se táhne už roky

8. prosince 2021 20:31

Už počtvrté začalo u Krajského soudu ve Zlíně hlavní líčení s bývalým hokejovým reprezentantem Romanem Čechmánkem. Obžaloba ho viní z podvodů během jeho podnikatelské činnosti. Několika desítkám věřitelů údajně dluží okolo 15 milionů korun. Krajský soud Čechmánka už třikrát obžaloby zprostil, vrchní soud ale osvobozující rozsudky vždy zrušil.

Vánoce jako za socialismu? Dárky nebudeme kupovat, ale shánět, herní konzole nejsou

13. listopadu 2021 05:29

Letošní Vánoce nebudou jen jedny z nejdražších v historii, ale také jedny z nejchudších. Zejména lidé ve středím věku si vzpomenou na éru reálného socialismu, kdy se dárky nekupovaly, nýbrž sháněly. To proto, že o regálech plných zboží si mohli nechat jen zdát. Něco podobného nás čeká i letos, a to hlavně u zboží, které se neobejde bez elektronických součástek. Šest lidí ze sta připouští, že si na vánoční dárky půjčí.