Vláda pomohla dlužníkům v exekuci. Někteří už letos nemusejí platit, věřitelé se cítí zrazeni

Nemoc, ztráta zaměstnání, pozdě vyplacený důchod nebo nečekaný výdaj na nájem či energie. Každý z nás se může dostat do situace, kdy mu rychlá nebankovní půjčka přijde vhod.

Snaha vlády pomoci s náklady na bydlení dopadá na lidi v exekuci

Snaha vlády rychle pomoci lidem s vysokými náklady na bydlení si vybírá svou daň. Do potíží se dostaly desítky tisíc lidí. Od normativních nákladů na bydlení, které vláda výrazně zvýšila, se totiž počítá i to, kolik je možné ze mzdy srazit dlužníkům v exekuci. Někteří tak díky tomu mohou letos splácet výrazně méně než dřív, jiným to dokonce umožnilo přestat splácet úplně.

Jednou z osob, které se kvůli změnám podmínek dostaly do potíží, je věřitelka Aneta. Půjčila své kamarádce částku 30 tisíc korun, ta jí však peníze nesplácela a skončila v exekuci. Exekutor jí tak nařídil srážky ze mzdy.

„Od roku 2022 jsem dostávala první splátky v hodnotě necelých dvou tisíc korun, a od roku 2023 to vychází zhruba na 180 korun,“ svěřila se pro CNN Prima NEWS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hotovost, nebo platební karty? Podívali jsme se vládním i opozičním poslancům do peněženky

Důvodem tak dramatického propadu je zvýšení normativních nákladů na bydlení. Vláda totiž chtěla, aby se zvýšil příspěvek na bydlení a aby na něj dosáhlo více rodin. Jenže z normativních nákladů na bydlení se kromě příspěvku na bydlení počítá i to, kolik dlužníci v exekuci mohou ze mzdy maximálně splácet. A například u čisté mzdy 23 tisíc korun systém výpočtu zvýhodnil některé dlužníky natolik, že letos už nemusí zaplatit vůbec nic.

„Když už konečně začala nějaká částka chodit, konkrétně ty dva tisíce, tak mi to hodně pomohlo,“ svěřila se Aneta, která je nyní onkologicky nemocná a kromě splátek přišla i o příjem ze zaměstnání. „Člověk si myslí, že když na to má smlouvu, má to pojištěné, ale bohužel to tak není,“ posteskla si.

Podle asociace věřitelů se jedná minimálně o desítky tisíc lidí, které se takto dostaly do potíží. „Na tento problém dlouhodobě upozorňujeme. Věřitelé jsou ve velmi vážné situaci, týká se to hlavně těch drobných, jako jsou pronajímatelé bytů, matky samoživitelky a koneckonců i oběti trestných činů,“ uvedla výkonná ředitelka České asociace věřitelů Petra Kolářová.

Ministerstvo spravedlnosti o problému ví a chystá nápravu. „V současné době probíhají debaty v expertní pracovní skupině ministra spravedlnosti pro insolvenční právo mimo jiného i ohledně možnosti koncepčně upravit vzorec pro výpočet srážky ze mzdy,“ sdělil náměstek ministra Antonín Stanislav. Ke změně má dojít ještě letos.

Tagy:
ekonomika ministerstvo spravedlnosti dluh věřitelé dlužníci splátky Česká asociace věřitelů normativní náklady exekuce splácení