
Svrab se šíří Českem: Onemocnělo už přes pět tisíc lidí. Hygienici popsali, kde hrozí nákaza
Schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským bude možná teprve jako poslední krok při řešení konfliktu na Ukrajině, prohlásil v pátek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Takové setkání by podle něj mělo sloužit k potvrzení dohody mezi oběma znepřátelenými stranami, ke které je však velmi daleko.
Americký prezident Donald Trump se v soukromém rozhovoru ptal svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského, proč Ukrajina neútočí přímo na Moskvu – hlavní město Ruské federace. Ukrajinská hlava státu mu odvětila, že tak učiní, pokud od Američanů dostane rakety. Informují o tom listy Financial Times (FT) a The Washington Post (WP) s odvoláním na zdroje obeznámené s rozhovorem.
Americký prezident Donald Trump je z ruského prezidenta Vladimira Putina zklamaný, ale ještě s ním neskončil. Řekl to v telefonickém rozhovoru s BBC. Už čtyřikrát si myslel, že se s Ruskem podaří uzavřít dohodu o míru na Ukrajině, ale vždy, když se zdála blízko, zbořil Putin v Kyjevě nějakou budovu, poznamenal Trump. Vyjádřil přesvědčení, že Británie by přišla Spojeným státům v případě války na pomoc, což prý nemůže říct o zemích EU. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil mimo jiné Trumpova vyjádření o možných protiruských sankcích za vážná.
Rusko by mohlo být do pěti let připraveno zaútočit na NATO, řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte. NATO podle něj potřebuje provést „obrovský skok v kolektivní obraně“, který by zahrnoval výrazné přezbrojení, aby odradilo stále více militarizované Rusko, píše The Guardian. Rutte dále zmínil, že přezbrojení by zahrnovalo nákup tisíců dalších tanků a milionů dělostřeleckých granátů.
Kremlem ovládaná média v Rusku si berou na paškál amerického prezidenta Donalda Trumpa. Dříve jej oproti demokratům Joeu Bidenovi a Kamale Harrisové vesměs vychvalovala, nyní jej zesměšňují a ptají se, zda je na tom dobře s mentálním zdravím. Reagují tak na jeho kritiku ruského autoritáře Vladimira Putina a prodlužování války na Ukrajině.
Za důsledek emocionálního přetížení označil v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa na adresu jeho ruského protějšku Vladimira Putina v souvislosti s posledními ruskými útoky na Ukrajinu. Informovala o tom agentura Reuters. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona si šéf Bílého domu zřejmě uvědomil, že mu ruský prezident ohledně Ukrajiny lhal.
Prezidenti Ruska a Spojených států Vladimir Putin a Donald Trump v pondělním telefonickém rozhovoru hovořili i o případném osobním setkání Putina s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, uvedl podle ruských tiskových agentur Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Další podrobnosti nesdělil. Mluvčí Kremlu zdůraznil, že pro přípravu memoranda o budoucích mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou, o kterém v telefonátu s Trumpem hovořil Putin, nemůže být stanovena žádná lhůta, dokdy by dokument měl být dohodnut. Během rozhovoru posuzovali i novou výměnu vězňů mezi zeměmi. Pracuje se na variantě počítající s výměnou „devět za devět“, uvedl Putinův poradce Jurij Ušakov podle serveru Kommersant.
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zemřel v pátek zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu. Moskva z výbuchu obvinila Ukrajinu, která událost podle agentury Reuters zatím nekomentovala. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila útok na generála za teroristický čin.
V Rusku jsou z Trumpových cel uvalených na Evropu nadšení, protože konflikt mezi západními spojenci je pro ně mimořádně výhodný. V pořadu K věci to řekl spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just. Podle něj se ale největší země světa stále obává, že ji mohou potkat dodatečná cla.
Rusko ve čtvrtek obvinilo Evropu z militarizace a označilo ji za válečnou stranu. Podle státní agentury TASS se takto vyjádřil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který dále prohlásil, že takový přístup Evropy je v kontrastu s postojem prezidentů Ruska a Spojených států Vladimira Putina a Donalda Trumpa. Rusko už více než tři roky vede válku proti sousední Ukrajině.
Ruský prezident Vladimir Putin přes amerického zvláštního zmocněnce Stevena Witkoffa vyslal šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi signály týkající se možného příměří ve válce na Ukrajině. V pátek to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle kterého existují důvody k mírnému optimismu.
Kreml ve středu uvedl, že potřebuje od Spojených států další informace o výsledku americko-ukrajinských jednání v Džiddě, než se vyjádří, zda je třicetidenní příměří pro Rusko přijatelné. Mluvčí Dmitrij Peskov podle tiskových agentur nevyloučil v této souvislosti případný další telefonát mezi prezidenty Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem. Moskva se podle anonymních zdrojů agentury Reuters staví k příměří zdrženlivě.