Do nového roku vykročíme za deště. Meteorologové varují i před povodněmi

S rokem 2021 se rozloučíme za nezvykle teplého počasí – nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 9 až 13 °C, v noci klesnou k 10 až 6 °C. Odvrácenou stránkou bude na některých místech déšť, ve dvou krajích dokonce hrozí povodně.

Poslední den v roce 2021 bude oblačno až zataženo, přechodně místy až polojasno. Zejména na horách se očekává ojedinělý déšť nebo přeháňky, na severu a severovýchodě má být četnější. Meteorologové navíc vydali výstrahu před povodněmi pro okresy ve dvou krajích: Libereckém a Olomouckém.

„Vzhledem k předpovídaným srážkám, oteplení a odtávání sněhové pokrývky je možné očekávat překročení 1. stupně povodňové aktivity v některých říčních profilech,“ upozormil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Tato výstraha platí pro okresy Litovel, Mohelnice, Šumperk, Zábřeh v Olomouckém kraji a pro Semily, Tanvald, Železný Brod v Libereckém kraji.

Největší problémy by se mohly objevit v okrese Jilemnice v Libereckém kraji. „Povodňová pohotovost – 2. stupeň povodňové aktivity v některých říčních profilech. Voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny,“ uvedl k němu ve výstraze ČHMÚ. Ta zatím platí do sobotního poledne.

Konec roku bude neobvykle teplý. Nejvyšší denní teploty se mají pohybovat mezi 9 až 13 °C, na horách kolem 7 °C. Ani v noci na 1. ledna teploty příliš neklesnou, pouze k 10 až 6 °C, na Moravě místy kolem 4 °C. Ti, kteří příchod nového roku budou chtít oslavit venku, by si měli připravit pro jistotu deštníky. Ojediněle se objeví déšť nebo přeháňky, četnější budou na severu a severovýchodě.

Počasí v novém roce bude doslova opisovat závěr roku 2021. Bude oblačno až zataženo, ojediněle až polojasno. Zejména na horách, na severu a severovýchodě se může objevit četnější déšť nebo přeháňky. Postupně budou srážky k večeru ubývat, stejně jako oblačnost. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 9 až 13 °C.

Tagy: