Oslavy příchodu Nového roku jsou tu. Každý silvestra prožívá jinak – někteří s přáteli vyrazí do ruchu velkoměsta, další ho raději stráví u televize s jednohubkami. Také každý národ má své specifické silvestrovské a novoroční tradice. Kde o štěstí v následujícím roce rozhoduje barva spodního prádla? A proč silvestra slavíme zrovna 31. prosince? Tyto a další odpovědi se dozvíte v článku.
Proč slavíme silvestra na Silvestra?
Silvestr se slaví 31. prosince kvůli papeži, svatému Silvestrovi I., který zemřel právě poslední den roku 335 našeho letopočtu. Velké oslavy příchodu nového roku byly však spojovány s pohanskými svátky. Křesťané naopak chodili do kostela, modlili se a dali si vydatnou večeři. Silvestr v podobě, jak ho známe dnes, má svůj původ až v 19. století.
První ohňostroj
Pro ohňostroj je nutná existence střelného prachu, který byl objeven někdy v období 7. až 9. století našeho letopočtu ve starověké Číně. Do Evropy byl střelný prach dovezen ve 13. století cestovateli, jako byl například Ital Marco Polo. Právě Italové se stali velmistry nové zábavy a také vůbec první ohňostroj v Evropě se měl odehrát právě v jejich zemi.
Slintání, štěkání, útěky: Jak pomoci mazlíčkovi zvládnout silvestrovské petardy?
S Vánoci a koncem roku jsou vždy spojené problémy. Kromě nechtěných vánočních dárků v podobě pejsků se útulky plní ještě z jednoho důvodu. A tím jsou pejsci, kteří utečou majitelům leknutím. Někteří psi a kočky jsou prostě extrémně citliví na hluk a nadměrné zvuky u nich mohou způsobit poruchy chování. Klasicky se to projevuje na silvestra, kdy neohleduplní lidé pouštějí petardy.
Ohňostroje si velmi oblíbila evropská šlechta, mimo jiné i císař Rudolf II., který miloval alchymii. Pro běžné občany ale byla krása létajících a barevných jisker dlouho nedostupná.
Jiný kraj, jiný mrav
Silvestr se ve světě slaví různě. Lidé většinou popíjí, baví se a s nadšením vyhlížejí nový rok. V Česku se na Nový rok například jí luštěniny, podle pověr proto, aby se nás držely peníze. V některých zemích se ale dodržují poněkud zvláštní silvestrovské tradice. Některé jsme pro vás vybrali.
Ekvádor
Aby Ekvádorci zahnali neštěstí nebo špatné věci, které se jim přihodily v posledních 12 měsících, zapalují o silvestrovské půlnoci strašáky naplněné papírem. Pálí také fotografie, které představují uplynulý rok.
Dánsko
Ukázalo se, že nejen Řekové rádi rozbíjejí nádobí při slavnostních příležitostech. Dánové na silvestra házejí nepoužívané talíře, které se jim během roku nashromáždily, před dveře členů rodiny a přátel.
Japonsko
V Japonsku se podle buddhistické tradice 108krát zazvoní, což prý zažene všechny lidské hříchy. Štěstí přináší také to, když se do nového roku usmíváte nebo přímo smějete.
Hoteliéři ze Špindlu hlásí na silvestra téměř vyprodáno. I přestože neočkované odmítají
Špindl hlásí na silvestra téměř vyprodáno. Přestože se ani tam nemohou ubytovat neočkovaní, konec roku v největším krkonošském středisku opět stráví tisíce lidí.
Filipíny
Filipínci se na silvestra obklopují kulatými věcmi, které mají představovat mince a bohatství. Doufají, že jim to přinese prosperitu a jmění v nadcházejícím roce. Mimo jiné také konzumují hroznové víno, uchovávají mince v kapsách a nosí oblečení s puntíky.
Itálie
Na Silvestra se v některých částech Itálie tradičně vyhazuje starý nábytek z balkonů, což symbolizuje nový začátek. Většina místních obyvatel se ale zbavuje pouze malých a měkkých předmětů, aby předešla zraněním.
Jižní Amerika
V jihoamerických zemích, jako je Mexiko, Bolívie a Brazílie, rozhoduje o štěstí v nadcházejícím roce barva spodního prádla. Ti, co chtějí najít lásku, nosí na Nový rok červené prádlo, zatímco ti, kteří doufají v bohatství, by měli zvolit žlutou barvu. Pokud hledáte jen klid, měly by vám stačit bílé kalhoty.
Argentina
Na Silvestra skartují Argentinci všechny své staré dokumenty a papíry. Nechávají tak minulost za sebou. Kolem oběda 31. prosince pak vyhazují útržky z okna jako konfety.
Rumunsko
Rumunští zemědělci se na Nový rok snaží komunikovat se svými hospodářskými zvířaty. Pokud se jim to podaří, budou mít v následujících měsících štěstí.