Řada měst a obcí kvůli nepříznivé epidemické situaci zrušila novoroční ohňostroje. To však neodradilo všemožné nadšence, kteří vzali obchody s pyrotechnikou doslova útokem. Podle slov prodejců jsou někteří lidé schopni za pyrotechniku utratit klidně i desetitisíce korun.
O tradiční novoroční podívanou nepřijdou, jako jedni z mála, lidé ve Zlíně. Vedení města se rozhodlo ohňostroj zachovat, i když muselo zvolit určitý kompromis.
„Zůstal ohňostroj, ale nezůstal program. Vyzvali jsme všechny občany, aby si ideálně našli své vlastní místo na pozorování a neshlukovali se v místě odpalu,“ uvedl primátor Zlína Jiří Korec (ANO).
Naopak v Praze se přivítání nového roku obejde bez ohňostroje nebo promítání na budovy, takzvaného videomappingu. Možná i proto se prodeji pyrotechniky letos daří.
Někteří obchodníci sledují vyšší poptávku než v předkrizovém roce 2019. Češi nejvíce kupují takzvané kompaktní ohňostroje, kdy je jedna krabice naplněna větším počtem ran a na jedno zapálení vytvoří bohatý světelný efekt.
„Letos se vracíme do starých dobrých kolejí. Loni se prodávalo elektronicky,“ zmínil jeden z prodejců. „Musí se najít ti správní blázni, kteří do toho chtějí investovat a užít si to. Nejlepší jsou kompakty, velké, to znamená deset tisíc za kus,“ dodal.
Pyrotechnické výrobky se dělí do několika kategorií. F1 jsou málo nebezpečné, koupit si je mohou i mladí, kterým je více než 15 let. Do této skupiny patří také výrobky, které lze za dodržení návodu použít uvnitř obytných budov. I v kategorii F2 je zařazena málo nebezpečná pyrotechnika, výrobky jsou ale prodejné až lidem od 18 let.
Tyto produkty je možné použít jen venku. Středně velké nebezpečí představuje pyrotechnika ze skupiny F3, koupit si ji mohou lidé nad 21 let. I tyto produkty lze použít jen venku na otevřených prostranstvích. Výrobky z kategorie F4 mohou používat jen lidé s osvědčením o odborné způsobilosti pro zacházení s pyrotechnickými výrobky, které vydává Český báňský úřad.