Do skiareálů jen s očkováním nebo testem. V kabinách lidé musí mít respirátor, řekl Vojtěch

Při nákupu skipasů se lidé budou muset podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) prokázat dokladem o bezinfekčnosti na koronavirus. V uzavřených kabinách navíc bude nutná ochrana dýchacích cest. Šéf resortu to oznámil na tiskové konferenci po jednání vlády.

„Mění se i otázka lyžařských areálů a vleků. Bude zavedená povinnost prokazovat se certifikátem o očkování, testu nebo nemoci při nákupu skipasů. A také, když provozovatel vyzve návštěvníky v přepravním prostoru k prokázání se certifikátem, tak i to bude jejich povinnost,“ zdůraznil Vojtěch po jednání vlády.

V uzavřených kabinách bude nutná ochrana dýchacích cest. „Také bude nutné dodržovat ve vnitřních prostorách pravidla, která platí kdekoliv jinde. Takže lidé musí mít zakryté dýchací cesty a dodržovat rozestupy 1,5 metru,“ podotkl.

Česká vláda stejně jako jiné země podle Vojtěcha přistoupila s blížící se zimní sezonou ke stanovení kontrol na horách. Lidé se budou moct prokázat prostřednictvím aplikace Tečka nebo tištěným certifikátem.

Asociace horských středisek s kontrolou počítala

Asociace horských středisek (AHS) tento týden uvedla, že s kontrolou bezinfekčnosti u návštěvníků lyžařských resortů počítá. S ministerstvy průmyslu a obchodu a resortem zdravotnictví o tom jednala. Střediska mají podle ředitele AHS Libora Knota opatření a manuál k pohybu návštěvníků v prostorách lanovek, vleků nebo půjčoven připraveny už od loňska.

Nejnovější průzkum AHS ukázal, že takové kontrola potvrzení o bezinfekčnosti od návštěvy hor neodradí 56 procent Čechů, 17 procent lidí by ale lyžovat nejelo.

Tagy: