Vojtěch zpřísnil opatření: Na hromadné akce už nestačí antigenní test. Co dalšího se mění?

Na akcích nad 1 000 lidí se už nebude možné prokazovat antigenním testem, ale jen PCR testem, očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci, oznámil na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zpřísnění bude platit od 22. listopadu.

Pouze PCR test, očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci. Jen tímto způsobem se lidé budou moci dostat na hromadné akce nad 1 000 lidí. „Je nutné, aby lidé byli očkovaní nebo měli PCR test na hudební, filmová nebo divadelní představení i na sportovní utkání. Už nebudou stačit antigenní testy,“ uvedl na tiskové konferenci Vojtěch.

Vláda také schválila, že se zkrátí platnost testů pro návštěvy v sociálních zařízeních. Antigenní bude platit jeden den, PCR test pak tři. „Testování zaměstnanců v těchto zařízeních jednou týdně, které je povinné pro neočkované, se změny nedotknou. Jejich testy dál hradí zdravotní pojišťovny,“ upřesnil ministr zdravotnictví.

Ten také upravil podmínky u skiareálů. Při nákupu skipasů se lidé budou muset prokázat dokladem o bezinfekčnosti. „Mění se i otázka lyžařských areálů a vleků. Při nákupu skipasů bude zavedená povinnost prokazovat se certifikátem o očkování, testu nebo nemoci. Když provozovatel vyzve v přepravním prostoru k prokázání se certifikátem, tak to bude také povinnost těch, kteří se budou účastnit aktivit v rámci lyžařských resortů,“ zdůraznil Vojtěch po jednání vlády.

V uzavřených kabinách bude nutná ochrana dýchacích cest. „Také bude nutné dodržovat ve vnitřních prostorách pravidla, která platí kdekoliv jinde. Takže lidé musí mít zakryté dýchací cesty a dodržovat rozestupy 1,5 metru,“ podotkl.

Jen očkování nebo nemoc

Opatření vláda zpřísnila od pondělí 22. listopadu. Ministr předpokládá, že v pátek přijatá opatření by se neměla dva až tři týdny měnit. Pokud se situace zhorší, připadá poté v úvahu další zpřísnění prokazování bezinfekčnosti.

„Pokud by se situace nelepšila, tak bychom museli přistoupit k dalšímu zpřísnění režimových opatření. Nechceme jít cestou lockdownu. Šlo by o přísnější prokazování O-T-N, případně i bez režimu testů, tedy pouze očkování nebo prodělání nemoci. Ale to by nastalo až v případě dalšího vývoje,“ varoval Vojtěch.

Vláda tak reaguje na zhoršující se pandemii koronaviru v Česku. Ve čtvrtek testy potvrdily 8419 nových případů onemocnění COVID-19. Je to třetí nejvyšší denní nárůst od konce března. Hospitalizovaných s prokázanou koronavirovou infekcí je 2489, nejvíc za poslední půlrok. Zhoršují se také statistiky úmrtí lidí s covidem. Ve středu jich zemřelo 40, nejvíc za jediný den od 6. května.

Tagy: