Do Blanky znovu zatéká. Úplné sucho v pražském tunelu nikdo nemůže zaručit

Pražský tunel Blanka má opět potíže. Technici tam tento týden museli opravovat místa, kudy do něj zatéká. Komplikace provázejí Blanku už od jejích počátků. Praha za ni zaplatila přes 43 miliard, místo plánovaných osmnácti.

O problémech v tunelu Blanka se mluvilo naposledy zhruba před půl rokem. Tím hlavním je stále voda, která do tunelu prosakuje. Technici se snaží místa, kde voda je, zaplnit a zaizolovat. Před čtyřmi lety se voda dostávala až na silnici. Tehdy padala ostrá slova kritiky a lítosti. „Omluvím se všem Pražanům za všechny útrapy,“ řekla tehdejší primátorka Prahy Adriana Krnáčová.

Dnes by omluvy ale asi už nikdo poslouchat nechtěl. A tak bylo třeba vodě v prosakování zabránit. „Celý ten tunel je pod úrovní podzemní vody a může se stát, že jak v dilatačních spárách voda protéká okolním podložím, tak nabírá,“ řekl mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha. Opravy průsaků prý probíhají v rámci záruky. Tedy magistrátní pokladnu nezatíží.

„Když podzemní voda teče proti tunelu, tak ten tunel funguje jako hráz, a zvyšuje se tlak podzemní vody. Když je té podzemní vody třeba vlivem počasí více, tak se může zvýšit tlak a může se stát, že to někde proteče více,“ popsal Kostiha.

„Uděláme organizované svody, aby případné průsaky už nezatěžovaly řidiče, aby vozovka nebyla nebezpečná a průsaky stékaly mimo prostor vozovky, do štěrbinových žlabů,“ vysvětlil projektant Pavel Šourek.

Jestli bude někdy v Blance úplné sucho, to nikdo nedokáže zaručit. A tak zatím musí stačit krátká modlitba pronesená už při otevírání tunelového komplexu: „Ať Bůh odpustí těm, kteří věci zavinili,“ řekl pražský arcibiskup Dominik Duka.

Tagy: