CNN Prima News Metrostav

Metrostav

Výpis příspěvků ke štítku „Metrostav“

Stavebnictví je v těžkém útlumu. Hrozí dluhová krize a porostou ceny nájmů, varují experti

Sektor stavebnictví se dostává do velké krize. Vysoké úrokové sazby a ceny stavebních materiálů způsobují propad zájmu o nové byty, a developerské společnosti tak své stavební projekty odkládají. Experti na Summitu stavebního rozvoje, který ve středu pořádalo v Praze Sdružení pro architekturu a rozvoj, tak varovali, že to může vést k dluhové krizi či k růstu cen nájemního bydlení.

Zeman obešel resort spravedlnosti. Milostí vrátil firmu do hry o veřejné zakázky

Končící prezident Miloš Zeman udělil milost firmě, které prominul zbytek trestu zákazu plnění veřejných zakázek a účasti na veřejné soutěži. Na webu Pražského hradu to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, firmu nejmenoval. Zmínil, že trest dostala za zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Přestože udílení milostí převedl Zeman v prosinci 2013 na ministerstvo spravedlnosti, resort podle informací CNN Prima NEWS jeho zatím poslední milost nevyřizoval.

Průmyslový palác v Praze byl původně postaven na pár měsíců, slouží už ale 130 let

Sjezdový, Národopisný anebo Ústřední. I těmito názvy byl v průběhu své existence nazýván Průmyslový palác – dominanta pražského Výstaviště. Stavbu tenkrát financovaly významné šlechtické rody a podílelo se na ní 450 dělníků. Postavili ji za rekordních 10 měsíců. A i když se původně jednalo o budovu dočasnou, v Holešovicích se vyjímá už přes 130 let.

Miliardové ztráty, vyšší ceny a problém pro důležité stavby. Co způsobí stopka pro Metrostav?

Tříletý zákaz účasti ve veřejných soutěžích pro největší českou stavební firmu Metrostav může zkomplikovat realizaci některých důležitých staveb, obávají se experti. Její dceřiná společnost Metrostav Infrastructure se totiž zásadně podílí na výstavbě českých silnic a dálnic, tím pádem se některé z nich zřejmě budou muset odložit. Sama firma očekává, že přijde o 33 miliard korun obratu.

Odchod Ukrajinců do války dopadá na výstavbu. Jsou pilířem stavebnictví, upozorňují firmy

Ukrajina se již několik dnů potýká s ruskou válečnou agresí, což vedlo k úplné mobilizaci na Ukrajině, která se dotkla také mnohých ukrajinských pracovníků v Česku. Desítky tisíc pracovních sil z Ukrajiny jsou přitom podle firem jedním z pilířů českého stavebnictví. Je proto pravděpodobné, že se jejich odchod odrazí v prodloužených lhůtách realizace staveb v Česku.

Byt ze státní fabriky za 16 tisíc za m², slibuje Babiš. Nesmysl, reagují odborníci

Stát bude mít fabriku na výrobu bytů a jeden bude stát 16 tisíc korun na metr čtvereční. Tak přesně toto slibuje ve své nové knize Sdílejte, než to zakážou! premiér Andrej Babiš. Ač se to na první pohled zdá jako geniální myšlenka, podle odborníků na stavebnictví jde o absolutní nesmysl, který není realizovatelný ani v případě, že by všichni Češi skutečně chtěli v takzvaných prefabrikovaných a tedy na chlup stejných bytech na klíč bydlet.