Bezvládí skončilo. Sněmovna reprezentantů USA má po 22 dnech předsedu, je jím Johnson

Americká Sněmovna reprezentantů zvolila ve středu svým novým předsedou konzervativního republikána z Louisiany Mikea Johnsona. Po 22 dnech, kdy byla dolní komora Kongresu prakticky neschopná jakéhokoliv jednání, se republikánské většině napočtvrté podařilo zvolit kandidáta přijatelného pro všechny frakce ideologicky roztříštěné strany.

Demokraté se jako při předchozích hlasováních postavili za lídra své sněmovní menšiny Hakeema Jeffriese. Johnson získal křeslo předsedy většinou 220 hlasů ku 209.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Číňané ve velkém provokují americké stíhačky. Riskantní a nezodpovědné, zní z USA

Po hlasování čekalo Johnsona skládání slibu. K průběhu hlasování či svým prioritám do dalších dnů neměl ještě prostor se vyjádřit. Na úterní tiskové konferenci, obklopený svými spolustraníky, nicméně slíbil, že „obnoví důvěru“ v Republikánskou stranu, kterou více než tři týdny ve sněmovně zmítal chaos. „Skupina tady je připravená vládnout a budeme vládnout dobře,“ prohlásil Johnson v úterý.

S novým předsedou se Sněmovna reprezentantů může kromě další agendy začít věnovat schvalování 12 zákonů, které zajistí financování americké vlády, čímž by měli předejít možné paralýze, jež by podle prognóz nastala 17. listopadu. Na programu jsou také zákony o další podpoře Ukrajiny čelící ruské agresi a o podpoře Izraele v jeho válce proti islamistickému hnutí Hamás.

Johnsonova konkurenta „zabil“ Trump

Jednapadesátiletý Johnson je zástupcem předsedkyně republikánského kongresového klubu. Do Kongresu byl poprvé zvolen v roce 2016, přičemž svoji politickou kariéru začal o rok dříve v Louisianě, píše web CNN. Ve Washingtonu se vyprofiloval jako podporovatel exprezidenta Donalda Trumpa, a to i v době, kdy Trump aktivně zpochybňoval svoji volební porážku v prezidentských volbách.

Trump před volbou vyjádřil Johnsonovi podporu na své síti Truth Social. Vliv bývalého prezidenta na volbu předsedy dolní komory Kongresu byl patrný už v úterý, kdy na plénu neuspěl nominant Tom Emmer. Trump ho podle svých slov „zabil“, když vyzval své příznivce v konzervativním křídle Republikánské strany, aby Emmera nevolili, a to jak na Truth Social, tak osobně přes telefon.

Hluboce věřící konzervativec proti právům LGBT

V sociálně-politických otázkách se Johnson projevuje jako zarytý konzervativec. V Louisianě podporoval zákony omezující práva na potrat nebo manželství stejnopohlavních párů a pracoval jako advokát pro lobbistickou skupinu Alliance Defending Freedom, která má za cíl šířit křesťanské hodnoty ve školách a ve vládě. Organizace se rovněž se staví proti rozšiřování práv LGBT komunity, podotýká list The Guardian. „Hluboce věřícím se Johnson stal v roce 1984, když jeho otec jen těsně přežil nehodu při práci jako hasič,“ cituje nového předsedu portál Nola.com.

Zpravodajka deníku Politico Olivia Beaversová připomíná, že hlasování o tom, kdo dolní komoru povede, bylo v pořadí už devatenácté, které rozpolcení republikáni v letošním roce na plénu sněmovny vyvolali, z toho 15 o odvolaném Kevinovi McCarthym, tři o Jimu Jordanovi a jedno o Johnsonovi.

Během středeční volby se však sněmovní republikánský klub kvůli svému nominantovi Johnsonovi sjednotil. Hlasování podle zvyklosti probíhalo tak, že každý kongresman i kongresmanka nahlas pronesli jméno preferovaného kandidáta. Když svůj hlas takto odevzdal předchozí neúspěšný kandidát nebo vlivný republikán, ostatní reagovali hlasitým potleskem.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ve vězení strávil neprávem 16 let. Propuštěného muže zastřelil policista při dopravní kontrole

Tagy: