reklama

Blatný: Očkování proti covidu proběhne ve čtyřech fázích, na zdravé se dostane v létě

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) představil očkovací strategii. Podle té by se měli začít Češi od března očkovat. Rezervace začnou v polovině ledna. První na řadu se dostanou senioři a mladí a zdraví zřejmě až v létě. Společně s vakcinací představilo zdravotnictví i nový výpočet systému PES.

reklama

Očkování lidí z prioritních skupin, kterých je zhruba 600 tisíc, by mělo být hotové nejpozději v březnu. Mimo jiné jde o zdravotníky, kteří pečují o covidové pacienty, a lidi nad 80 let. Ministr také zopakoval, že rezervační systém pro očkování proti covidu bude pro lidi nad 80 let spuštěn 15. ledna, pro ostatní pak od 1. února.

Poté, co bude od února spuštěn centrální rezervační systém, se budou moci zaregistrovat i lidé, kteří nepatří do prioritních skupin. Podle ministra budou zařazeni do systému, ale bude jim přidělen termín až poté, co budou naočkováni lidé z prioritních skupin. Systém bude podle ministra podobný jako rezervační web pro antigenní testování veřejnosti.

První očkovaný byl Andrej Babiš

Vakcína do Česka dorazila 26. prosinec a jako první byl den poté naočkován premiér Andrej Babiš společně s válečnou veteránkou Emilií Řepíkovou.

Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly už v ČR dostalo vakcínu asi 15 tisíc lidí. Podle Blatného 13 tisíc. Číslo není přesné, protože zatím nefunguje centrální informační systém. Od pondělí se očkuje ve všech krajích, většinou jde o zdravotníky nebo seniory v nemocnicích či domovech důchodců.

Dosavadní vakcinační strategie počítá zpočátku s očkováním ve 30 centrech v nemocnicích, postupně by se pak měli zapojit praktičtí lékaři. Kapacity se budou navyšovat podle toho, jak bude Česko dostávat další dodávky vakcíny.

Kuba už strategii má

Již v pondělí vakcinační strategii pro Jihočeský kraj představil hejtman ODS Martin Kuba. Kritizoval například to, že starší občané neovládají informační systémy a přihlašování pro ně musí fungovat jinak.

Podle Kuby jeho kraj potřebuje pro občany nad 60 let přibližně 400 tisíc dávek vakcíny a plánuje tyto občany naočkovat co nejrychleji ve vakcinačních centrech od března do června. Až poté by se dostalo na mladší generace.

Krátce před odpolední tiskovou konferencí proběhlo i jednání ministra se všemi hejtmany. Ti by měli metodické pokyny k průběhu vakcinace dostat ještě během úterý.

K tématu

Tagy: očkování vakcína Roman Prymula Ministerstvo zdravotnictví vláda koronavirus Jan Blatný

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Evropská unie

Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert

Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert

  • Aktualizováno

Evropský soud přerušil jednání o žalobě České republiky na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí Evropské komise o dotaci. O přerušení informoval web iRozhlas.cz, kterému to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Ve sporu jde o zhruba 800 tisíc korun, které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Před 35 lety se Tatra poprvé předvedla Dakaru. Proslavily ji pověstné čapí nohy
Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně
Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Další články
reklama
reklama