reklama

Blatný: Očkování proti covidu proběhne ve čtyřech fázích, na zdravé se dostane v létě

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) představil očkovací strategii. Podle té by se měli začít Češi od března očkovat. Rezervace začnou v polovině ledna. První na řadu se dostanou senioři a mladí a zdraví zřejmě až v létě. Společně s vakcinací představilo zdravotnictví i nový výpočet systému PES.

reklama

Očkování lidí z prioritních skupin, kterých je zhruba 600 tisíc, by mělo být hotové nejpozději v březnu. Mimo jiné jde o zdravotníky, kteří pečují o covidové pacienty, a lidi nad 80 let. Ministr také zopakoval, že rezervační systém pro očkování proti covidu bude pro lidi nad 80 let spuštěn 15. ledna, pro ostatní pak od 1. února.

Poté, co bude od února spuštěn centrální rezervační systém, se budou moci zaregistrovat i lidé, kteří nepatří do prioritních skupin. Podle ministra budou zařazeni do systému, ale bude jim přidělen termín až poté, co budou naočkováni lidé z prioritních skupin. Systém bude podle ministra podobný jako rezervační web pro antigenní testování veřejnosti.

První očkovaný byl Andrej Babiš

Vakcína do Česka dorazila 26. prosinec a jako první byl den poté naočkován premiér Andrej Babiš společně s válečnou veteránkou Emilií Řepíkovou.

Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly už v ČR dostalo vakcínu asi 15 tisíc lidí. Podle Blatného 13 tisíc. Číslo není přesné, protože zatím nefunguje centrální informační systém. Od pondělí se očkuje ve všech krajích, většinou jde o zdravotníky nebo seniory v nemocnicích či domovech důchodců.

Dosavadní vakcinační strategie počítá zpočátku s očkováním ve 30 centrech v nemocnicích, postupně by se pak měli zapojit praktičtí lékaři. Kapacity se budou navyšovat podle toho, jak bude Česko dostávat další dodávky vakcíny.

Kuba už strategii má

Již v pondělí vakcinační strategii pro Jihočeský kraj představil hejtman ODS Martin Kuba. Kritizoval například to, že starší občané neovládají informační systémy a přihlašování pro ně musí fungovat jinak.

Podle Kuby jeho kraj potřebuje pro občany nad 60 let přibližně 400 tisíc dávek vakcíny a plánuje tyto občany naočkovat co nejrychleji ve vakcinačních centrech od března do června. Až poté by se dostalo na mladší generace.

Krátce před odpolední tiskovou konferencí proběhlo i jednání ministra se všemi hejtmany. Ti by měli metodické pokyny k průběhu vakcinace dostat ještě během úterý.

K tématu

Tagy: očkování vakcína Roman Prymula Ministerstvo zdravotnictví vláda koronavirus Jan Blatný

Další hlavní zprávy

Adam Vojtěch

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Česko čeká nárůst případů indické mutace jako ve Velké Británii, varoval ve středu ve Sněmovně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Nechce proto unáhleně rozvolňovat protikoronavirová opatření. Reagoval tak na to, že šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura navrhoval jednání o zrušení stavu pandemické pohotovosti. Nelíbí se mu, že vláda zavádí opatření protiprávně.

Zeman vypovídal u soudu. Jednání narušil muž, vtrhl do síně a hlasitě křičel
Vymodlená holčička Adina Mandlová: Herečka byla kvůli matčinu milenci roky frigidní
reklama
reklama
Klaus: Piráti jsou nejextrémnější levicová strana. Novodobí komunisté

360°

Domácí zpravodajství

Bílá reaguje na Soukupa kvůli albu: Nechápu to. Řekla jsem ne, ale on to stejně udělal
Novavax se již brzy přidá do rodiny schválených vakcín v EU, předpovídá Jourová
Další články
reklama
reklama